هم اکنون عضو شبکه تلگرام رجانیوز شوید
چهارشنبه، 14 خرداد 1399
ساعت 21:19
به روز شده در :

 

 

 

رجانیوز را در شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید

 

سه شنبه 8 مرداد 1398 ساعت 13:29
سه شنبه 8 مرداد 1398 13:25 ساعت
2019-7-30 13:29:08
شناسه خبر : 324748
برق را می توان یکی از احتیاجات ضروری بسیاری از قسمت ها و به خصوص در استفاده از کارخانجات در صنایع مختلف دانست. در برخی از قسمت ها در اثر قطعی برق علاوه بر کاهش تولید ممکن است خسارت های دیگری نیز به قسمت خط تولید وارد شود، بنابراین برای پیشگیری از کاهش تولید و همچنین افزایش این گونه خسارت ها، ضرر های ناشی از قطع برق می توان با استفاده از ژنراتور یا تولیدکننده برق در آن قسمت استفاده نمود. ژنراتور ها انواع مختلفی دارند که یکی از محبوب ترین و معروف ترین نوع ژنراتورها در صنعت را میتوان ژنراتور دیزل دانست. به طور کلی دیزل ژنراتور وظیفه تولید حرکت به برق را دارد و مصرف سوخت آن گازوییل خواهد بود.

دیزل ژنراتور چیست

 

 

 

دیزل ژنراتور یا همان مولد دیزل ترکیبی از موتور دیزل و ژنراتور و متعلقات دیگر است که وظیفه تولید الکتریسیته یا همان برق از سوخت گازوئیل را برعهده دارد. فعالیت دستگاه دیزل ژنراتور بدین صورت است که نیروی مکانیکی حاصل از سوختن گازوئیل در موتور دیزل را به ژنراتور انتقال داده و از این حرکت جریان برق تولید کرده و در خروجی دستگاه تحویل میدهد. به دلیل اینکه در دستگاه های دیزل ژنراتور برق تولید می شود در اصطلاح عامیانه به آن موتور برق نیز گفته می شود. در این زمینه با توجه به نوع سوخت اصطلاحات دیگری نیز شنیده می شود که البته در مورد دیزل ژنراتور ها از اصطلاح موتور برق دیزلی نیز در بازار و بین عامه مردم استفاده می شود.

 

دیزل ژنراتور ها در توان های مختلف تولید می شوند و برای مصارف مختلف می توانند مورد استفاده قرار گیرند یکی از مهم ترین تفاوت بین مدلهای مختلف آنها را می‌توان قیمت دیزل ژنراتور دانست که بنا به حجم و ظرفیت تولیدی آن می تواند متفاوت باشد. البته در این زمینه برند مورد استفاده نیز می تواند تاثیر گذار باشد که البته تا حد زیادی کیفیت دیزل ژنراتور را برند آن تعیین می نماید. برای مثال برخی از دیزل ژنراتور ها مانند دیزل ژنراتور ولوو، دیزل ژنراتور پرکینز و دیزل ژنراتور Linz  از کیفیت قابل توجهی برخوردار هستند . و می تواند در این زمینه باعث اطمینان بیشتر خریداران گردد. برای این منظور می توانید با نمایندگی های فروش هر کدام از شرکت های تولید کننده دیزل ژنراتور تماس حاصل نموده و اطلاعات لازم را دریافت نمایید .

 

انواع ژنراتور

 کاربرد ژنراتور ها بسیار متنوع است که می توان آنها را در چهار دسته اصلی دسته بندی کرد دسته هایی که کارخانه جات تولید کننده ژنراتور آنها را توصیه می کنند را می توان شامل ژنراتور اضطراری ژنراتورهای ژنراتور دائم و ژنراتور چند منظوره دانست.

١- ژنراتور اضطراری: ژنراتور اضطراری همانطور که از نامش پیداست برای شرایط اضطراری و قطع برق استفاده می شود و همیشه در مدار جریان خواهد بود این ژممکن است چند ساعت در ماه و یا چند ساعت در چندین ماه استفاده شود اما نکته حائز اهمیت در این نوع ژنراتورها را می‌توان حالت استندبای آنها دانست. ژنراتور اضطراری همیشه در حالت استندبای قرار دارد و به محض قطع برق شروع به فعالیت کرده و برق مورد نیاز در مدار جریان را تولید می نماید. از این نوع ژنراتور ها می توان برای استقرار  در کارخانجات، بیمارستان ها، خانه ها و مجتمع های بزرگ استفاده نمود.

۲- ژنراتور پایه : معمولاً از این نوع از ژنراتورهای تولید برق برای اماکنی مانند کارگاه های چند روزه و یا اماکن اردوگاهی استفاده می‌کنند؛ یا ممکن است در مکانی احتیاج داشته باشید که برای چند یا چندین روز برق داشته باشید برای این منظور می توان از ژنراتور پایه استفاده کرد.

٣- ژنراتور دائم: برای کاربرد تولید برق به صورت دائم از ژنراتور دائم استفاده می شود. تفاوتی که بین ژنراتور دائم و ژنراتور پایه وجود دارد را می توان در مرحله نصب ظرفیت آن و همچنین موارد دیگری مانند سرویس و نگهداری این دو ژنراتور دانست.

معمولا انواع این ژنراتور ها در برندهای مختلفی مانند دیزل ژنراتور ولوو، دیزل ژنراتور پرکینز و دیزل ژنراتور Linz   وجود دارد که بایستی برای اطمینان بیشتر از انطباق نیاز شما و مشخصات محصول با کارشناسان مربوطه مشورت نمایید .

 

قسمت های تشکیل دهنده دیزل ژنراتور

 

 

 

دیزل ژنراتورها از قسمت‌های متفاوتی تشکیل شده‌اند که به طور کلی به دو قسمت اصلی قابل تقسیم هستند؛ قسمت اول را می توان ژنراتور الکتریکی که وظیفه تولید برق از نیروی حرکتی را برعهده دارد دانست و قسمت دوم را می توان موتور دیزلی که با استفاده از فایل نیروی حرکتی را برای قسمت تولیدکننده برق ایجاد می نمایدخواهد بود . برخی از شرکت ها در زمینه تولید ژنراتور از تخصص بیشتری برخوردار هستند برای مثال ژنراتور  Linz ایتالیا و یا دیزل ژنراتور ولوو و دیزل ژنراتور پرکینز از جمله ژنراتورهایی هستند که با کیفیت بالا تولید می شوند. اگر بخواهیم ژنراتور را به قسمت های جزئی تری تقسیم نماییم بایستی بگویم که یک دیزل ژنراتور از اجزای مختلفی تشکیل شده است که برخی از آنها عبارتند از موارد زیر:

 ⁃ موتور

 ⁃ ژنراتور

 ⁃ مخزن سوخت ژنراتور

 ⁃ رگلاتور ولتاژ

 ⁃ سیستم خنک کننده دیزل ژنراتور

 ⁃ سیستم روغن ژنراتور

 ⁃ شارژر باتری

 ⁃ سیستم کنترل

 ⁃ سکوی اتصال یا شاسی

 ⁃ سیستم دود خروجی ژنراتور

 

دقت داشته باشید که دیزل ژنراتور بنا به شرایطی که قرار است در آن تجهیز و نصب شود و یا امکاناتی که از آن نیاز دارید میتواند تجهیزات مختلف دیگری نیز داشته باشد برای مثال برد کنترل با قابلیت استارت اتوماتیک به هنگام قطع برق یکی از مواردی است که برای ژنراتورهای موقت استفاده می شود و یا سیستم پیش گرمکن آب برای مناطق سردسیری و یا سیستم رادیاتور مخصوص مناطق گرمسیری از جمله تجهیزاتی است که به طور پیش فرض بر روی دیزل ژنراتورها وجود نداشته و در صورت نیاز می توان آنها را اضافه و یا کم کرد. قیمت دیزل ژنراتور بنا به تجهیزات مختلفی که بر روی آن وجود دارد می تواند اندکی متفاوت باشد و یا برخی از تجهیزات ممکن است قیمت دیزل ژنراتور را به طور کلی تفاوت دهند. د رمورد خرید دیزل ژنراتور بهتر است موارد مختلفی مانند کیفیت قطعات ، خدمات پس از فروش و برند ژنراتور را بررسی نمایید .