هم اکنون عضو شبکه تلگرام رجانیوز شوید
جمعه، 1 شهريور 1398
ساعت 03:54
به روز شده در :

 

 

 

رجانیوز را در شبکه‎های اجتماعی دنبال کنید

 

چهارشنبه 2 مرداد 1398 ساعت 09:47 2019-7-24 09:47:56
شناسه خبر : 324252
نخست‌وزیر پاکستان اعلام کرد که با رهبران طالبان دیدار می‌کند و این گروه را به مذاکره با دولت افغانستان و مشارکت در انتخابات ریاست‌جمهوری این کشور راضی خواهد کرد.
نخست‌وزیر پاکستان اعلام کرد که با رهبران طالبان دیدار می‌کند و این گروه را به مذاکره با دولت افغانستان و مشارکت در انتخابات ریاست‌جمهوری این کشور راضی خواهد کرد.
 
به گزارش رجانیوز به نقل از تسنیم، «عمران‌خان» نخست وزیر پاکستان در واشنگتن به رسانه‌ها گفت: پس از بازگشت به پاکستان تلاش خواهم کرد تا زمینه مذاکرات مستقیم طالبان با دولت افغانستان را فراهم کنم.
 
وی اظهارداشت: «طالبان چند ماه پیش خواستار دیدارهایی بودند و همواره تأکید کرده‌ام که معضل افغانستان راه‌حل نظامی ندارد اما به‌دلیل مخالفت دولت افغانستان این دیدارها صورت نگرفت».
 
عمران‌خان گفت: پس از دیدار با ترامپ و بازگشت به اسلام‌آباد همان‌گونه که با رئیس جمهور افغانستان صحبت کرده‌ام با رهبران طالبان دیدار خواهم کرد تا برای مذاکره مستقیم با دولت افغانستان حاضر شوند.
 
نخست وزیر پاکستان تاکید کرد: تلاش می‌کنم که با راضی شدن طالبان، انتخابات ریاست جمهوری در افغانستان با مشارکت حداکثری برگزار شود و این گروه نیز در آن مشارکت کند.
 
این اظهارات در حالی صورت می‌گیرد که طالبان پیش از این بارها به عدم مذاکره با دولت افغانستان تأکید کرده است و دولت این کشور را به‌رسمیت نمی‌شناسد.
 
کارشناسان معتقدند که تلاش‌های آمریکا برای راضی ساختن طالبان به مذاکره با دولت افغانستان با شکست روبه‌رو شده و ترامپ دست به دامان پاکستان شده است.
 
طالبان تا کنون به اظهارات عمران‌خان واکنشی نشان نداده است. اگرچه پاکستان از جمله کشورهایی محسوب می‌شود که بر این گروه نفوذ دارد اما از نظر کارشناسان دولت اسلام‌آباد نمی‌تواند طالبان را به‌خلاف میل‌شان به کاری وادار کند.
 
این در حالی است که روابط کابل ــ واشنگتن نیز به‌دلیل اظهارات توهین‌آمیز ترامپ درباره افغانستان در جریان دیدار با نخست وزیر پاکستان دچار تنش شده و روند صلح افغانستان را با پیچیدگی روبه‌رو کرده است.
 
در حال حاضر تلاش‌های صلح به‌رهبری آمریکا صورت می‌گیرد و آمریکا برای مشروعیت‌بخشی به مذاکرات خود با طالبان به حمایت دولت رسمی و قانونی افغانستان نیاز دارد.