هم اکنون عضو شبکه تلگرام رجانیوز شوید
يكشنبه، 30 مهر 1396
ساعت 19:03
به روز شده در :

 

 

 

 

 

رجانیوز را در شبکه‎های اجتماعی دنبال کنید

 

سه شنبه 24 فروردين 1389 ساعت 10:35 2010-4-13 10:35:10
شناسه خبر : 32420


جام جم آنلاين: اگر تصميم به كاهش وزن گرفته‌ايد و از وضعيت فعلي خود راضي نيستيد، مطمئن باشيد يك رژيم غذايي سخت و شديد يا انجام تمرينات ورزشي سنگين راه‌حل مناسبي نخواهد بود. نكته‌اي كه هيچگاه نبايد فراموش كنيم اين است كه بدن انسان فقط تغييرات آهسته و مستمر را مي‌پذيرد.

افزايش فعاليت

همه ما با افزايش ميزان فعاليت خود مي‌توانيم به كاهش وزن كمك كنيم. حتي اگر دوست نداريد يا نمي‌توانيد به ورزشگاه‌ها برويد، دوچرخه‌سواري كنيد و... يك پياده‌روي كوتاه‌مدت (حتي 20 دقيقه) در روز نيز كارساز است.

با انجام تمرين و ورزش بيشتر، كالري و چربي بيشتري مي‌سوزانيد. البته بايد دقت كنيم، تمرين و ورزشي را انتخاب كنيم كه هم به آن علاقه داشته باشيم و هم از نظر هزينه و مكان و... بتوانيم از عهده انجام آن برآييم، چرا كه مهم است ورزش ما به فعاليتي هميشگي تبديل شود.

اضافه وزن چيست؟

پزشكان معمولا از شاخص توده بدني (BMI) براي ارزيابي اضافه وزن و چاقي استفاده مي‌كنند. شاخص توده بدني از راه زير محاسبه مي‌شود:

وزن بر حسب كيلوگرم تقسيم بر قد برحسب متر به توان دو.

اگر BMI بين 5‌/‌18 تا 25 باشد، وزن ما مطلوب است، بين 25 تا 30 اضافه وزن، 30 تا 40 نشانه چاقي و BMI بالاتر از 40 بيانگر چاقي مفرط است.

كاهش ميزان كالري مصرفي

هميشه به ياد داشته باشيد كاهش مصرف كالري براي كاهش وزن، به معناي رژيم سخت و طاقت‌فرسا نيست؛ اين نوع رژيم‌ها شما را ضعيف مي‌كنند يا حتي به افسردگي مبتلا مي‌سازند.

براي اين منظور، تنها كمي دقت در انواع و مقدار غذاهاي مصرفي كافي است.

در ميان انواع غذاها، چربي بيشترين ميزان كالري را دارد. پس يكي از بهترين راه‌ها مي‌تواند اين باشد كه مصرف غذاهاي چرب را كم كرده و به جاي آن نان‌هاي سبوسدار، ميوه و سبزيجات بيشتري مصرف كنيم.

همچنين، مصرف آب ميوه (بويژه آب ميوه‌هاي آماده) و نوشابه‌هاي گازدار را كم كرده و آب را جايگزين كنيد.

با چاي يا قهوه خود شكر كمتري مصرف كنيد و مصرف ميان وعده‌هايي نظير شيريني، بيسكوئيت‌هاي شكردار و كرم دار را كاهش دهيد.

البته هميشه به خاطر داشته باشيد كه وعده‌هاي غذايي مخصوصا صبحانه را به منظور كاهش وزن حذف نكنيد. چرا كه با حذف وعده‌هاي غذايي، با اين‌كه ميزان كالري مصرفي را براي آن ساعت كاهش خواهيد داد، اما احساس گرسنگي بيشتري خواهيد داشت و براي بر طرف كردن اين حس مجبور به مصرف غذاهايي اغلب مضرتر مانند شيريني و بيسكوئيت مي‌شويد.

فوايد كاهش وزن

همه افراد همزمان با افزايش سن، با مشكل اضافه وزن نيز مواجه خواهند شد. ولي اضافه ‌وزن‌هايي كه شديد و زياد است باعث بروز مشكلاتي در سلامتي فرد مي‌شود. اضافه وزن با مشكلاتي نظير افزايش كلسترول خون ، افزايش فشار خون، بروز بيماري‌هاي قلبي ، سكته و سرطان همراه است.

شايد فكر كنيد كه در آينده بايد به فكر اين مشكلات باشيد و نه امروز؛ اما زمان به سرعت مي‌گذرد و آينده از راه مي‌رسد. پس همين الان به فكر حفظ وزن طبيعي و نرمال باشيد تا در سال‌هاي آينده كمتر با مشكل مواجه شويد. 

 

 

 

دروپال طراحی سایت آموزش مجازی lms

 

 

 

 

تبلیغات متنی در رجانیوز 09197136882
صرافی ستاره سهیل
۵۴۵۰۶ - ۰۲۱

 

 

x