هم اکنون عضو شبکه تلگرام رجانیوز شوید
دوشنبه، 25 آذر 1398
ساعت 08:20
به روز شده در :

 

 

 

رجانیوز را در شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید

 

يكشنبه 30 تير 1398 ساعت 13:08 2019-7-21 13:08:39
شناسه خبر : 324044
جمعی از اساتید و دانشجویان دانشگاه‌های علوم پزشکی کشور در نامه‌ای خطاب به قوه قضائیه، وزارت امور خارجه، دفتر سازمان ملل و سفارت نیجریه در ایران تأکید کردند: شیخ زکزاکی نیازمند اقدامات فوری درمانی و پزشکی است.
جمعی از اساتید و دانشجویان دانشگاه‌های علوم پزشکی کشور در نامه‌ای خطاب به قوه قضائیه، وزارت امور خارجه، دفتر سازمان ملل و سفارت نیجریه در ایران تأکید کردند: شیخ زکزاکی نیازمند اقدامات فوری درمانی و پزشکی است.
 
به گزارش رجانیوز به نقل از تسنیم، جمعی از اساتید و دانشجویان دانشگاه‌های علوم پزشکی کشور در نامه‌ای به قوه قضائیه جمهوری اسلامی ایران، سازمان هلال احمر جمهوری اسلامی ایران، وزارت امور خارجه جمهوری اسلامی ایران، دفتر سازمان ملل متحد در ایران، وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی جمهوری اسلامی ایران، و سفارت نیجریه در ایران تأکید کردند:
 
با سلام
بدین‌وسیله ما جامعه علوم پزشکی ایران شامل اساتید، فارغ التحصیلان و دانشجویان علوم پزشکی در رشته‌های مختلف مرتبط با سلامت، نگرانی خویش را از وضعیت سلامت رهبر شیعیان نیجریه آقای شیخ ابراهیم زکزاکی اعلام می‌داریم. آنچه در این نامه مرقوم داشته‌ایم ادله این ابراز نگرانی است که اجمالاً به‌شرح ذیل می‌باشد:
 
بیش از سه سال است که از حمله‌ ارتش نیجریه به شیعیان این کشور و قتل‌عام و کشته [شدن] و مجروح کردن نزدیک به هزار نفر از شیعیان این کشور می‌گذرد، شیعیانی که در غربت و در مظلومیت به‌سر می‌برند و دست‌پرورده بزرگ‌مردی هستند به‌نام شیخ زکزاکی رهبر شیعیان و آزادگان نیجریه که عمر خود را برای خدمت به اسلام در کشور نیجریه خرج کرده است و فرزندان خود را نیز در این راه تقدیم کرده است.
 
شیخ زکزاکی در ماجرای قتل‌عام شهر زاریه در نیجریه به‌شدت زخمی شد و در همین جریانات یک چشم خود را نیز به‌کلی از دست داد، علاوه بر این، ایشان به‌دلیل عمق مصدومیت‌ها و عدم درمان و رسیدگی کافی در این سالها، دچار مشکلات جسمی و بیماری‌های فراوانی شده است که در صورت عدم درمان، عوارض جبران‌ناپذیری را بر جای خواهد گذاشت و می‌تواند تهدیدکننده حیات باشد.
 
جدای از مشکلات ناشی از صدمات صورت‌گرفته به ایشان، آنژین صدری و نارسایی قلبی ناشی از عدم درمان فشار خون ایشان، درد‌های شدید به‌دلیل آسیب به مهره‌های گردنی و افزایش فشار بر روی ریشه عصبی در این ناحیه و کاهش شدید دید چشم چپ در کنار از دست دادن بینایی در چشم راست نیز برای ایشان به‌وجود آمده است که احتیاج به رسیدگی سریع درمانی به ایشان را مضاعف می‌کند.
 
اما آنچه امروز به‌عنوان یک فاجعه انسانی و حقوق بشری در حال رخ دادن است عدم درمان مسمومیت شدید ایشان است که با فلزات سنگین سرب و کادمیوم به‌وجود آمده است و هر لحظه بر وخامت اوضاع ایشان می‌افزاید. اسنادی که به‌تازگی از وضعیت ایشان منتشر شده است نشان‌دهنده‌ رسیدن سطح سرب خون ایشان به مقدار 233 میکروگرم/دسی‌لیتر دارد و نیازمند اقدامات فوری درمانی و دریافت مراقبت‌های ویژه پزشکی ICU care می‌باشد که در صورت عدم رسیدگی می‌تواند منجر به عوارض شدید مغزی و تهدید حیات شود.
 
ما جامعه علوم پزشکی ایران ضمن اعلام هشدار در خصوص وضعیت شیخ ابراهیم زکزاکی به علمای اسلام، فعالین فرهنگی و رسانه‌ای، فعالین حقوقی و بین‌المللی، در این نامه مطالبه خود را برای رساندن خدمات درمانی به ایشان، که فارغ از هرگونه نگاه اعتقادی و سیاسی، از حقوق اولیه هر انسان حتی در جایگاه مجرم و زندانی محسوب می‌شود اعلام می‌داریم و از یکایک مخاطبین نامه و همه آزادگان جهان پیگیری فوری این حق انسانی را خواستاریم که با توجه به وضعیت سلامتی ایشان، تأخیر در رسیدگی ممکن است قابل جبران نباشد.