هم اکنون عضو شبکه تلگرام رجانیوز شوید
دوشنبه، 25 آذر 1398
ساعت 11:27
به روز شده در :

 

 

 

رجانیوز را در شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید

 

يكشنبه 30 تير 1398 ساعت 10:54 2019-7-21 10:54:51
شناسه خبر : 324023
یک مقام مسئول در سفارت عراق در دمشق تأکید کرد که دولت‌های سوریه و عراق به مراحل پیشرفته‌ای درباره بازگشایی گذرگاه مرزی مشترک «البوکمال- القائم» رسیده‌اند.
یک مقام مسئول در سفارت عراق در دمشق تأکید کرد که دولت‌های سوریه و عراق به مراحل پیشرفته‌ای درباره بازگشایی گذرگاه مرزی مشترک «البوکمال- القائم» رسیده‌اند.
 
به گزارش رجانیوز به نقل از روسیا الیوم، یک منبع در سفارت عراق در دمشق تأکید کرد گزارش‌ها مبنی بر مذاکرات میان دولت عراق و «نیروهای دموکراتیک سوریه»، موسوم به «قسد»، برای بازگشایی گذرگاه جدید میان عراق و سوریه در منطقه «خانه صورت» واقع در شهرستان «سنجار» و تاخیر در بازگشایی آن به دلیل مخالفت این نیروها با درخواست دولت عراق برای برافراشتن پرچم سوریه در طرف مقابل، «بی‌اساس و خلاف واقعیت است».
 
این منبع افزود، دولت‌های عراق و سوریه برای بازگشایی گذرگاه البوکمال- القائم تلاش می‌کند و همکاری‌ها در این راستا ادامه دارد و آنها به مراحل پیشرفته‌ای رسیده‌اند.
 
وی در ادامه گفت: «روشن است این گذرگاه (در منطقه خانه صور) تحت کنترل ارتش سوریه قرار ندارد پس چگونه می‌توان درباره بازگشایی آن توافق کرد! این اخبار رایج با هدف ایجاد تشویش و گمراه کردن افکار عمومی منتشر می‌شوند.»
 
خبرگزاری «آناتولی» ترکیه، روز گذشته اعلام کرد، قرار بود طی هفته جاری گذرگاهی میان شهرستان سنجار عراق و منطقه‌ای در سوریه، که تحت کنترل نیروهای دموکراتیک سوریه» است، افتتاح شود تا شرایط بازگشت آوارگان ایزدنی از «اردوگاه الهول» واقع در مناطق تحت سیطره قسد و دیگر اردوگاه‌های واقع در مناطق تحت سیطره آن در سوریه به عراق فراهم شود.
 
آناتولی همچنین به نقل از منابعی در اقلیم کردستان عراق افزود، مسئولان کُردی در حال رایزنی برای بازگشایی این گذرگاه تحت نظارت سازمان ملل هستند.
 
سوریه و عراق سه گذرگاه مشترک دارند؛ گذرگاه «الیعربیه- ربیعه»، که از خاک سوریه تحت سیطره نیروهای قسد است، گذرگاه «الولید- التنف»، که از جانب سوریه تحت اشغال ائتلاف آمریکایی است، و گذرگاه القائم و البوکمال.