هم اکنون عضو شبکه تلگرام رجانیوز شوید
شنبه، 10 خرداد 1399
ساعت 23:41
به روز شده در :

 

 

 

رجانیوز را در شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید

 

شنبه 29 تير 1398 ساعت 16:19
شنبه 29 تير 1398 15:20 ساعت
2019-7-20 16:19:17
شناسه خبر : 323979
معاون آب و خاک وزارت جهاد کشاورزی گفت: علی‌رغم خشکسالی‌های پیاپی، در تولید گندم برای چهارمین سال خودکفا شدیم و در شکر و تولید دانه‌های روغنی نیز در آستانه خودکفا شدن هستیم.
 معاون آب و خاک وزارت جهاد کشاورزی گفت: علی‌رغم خشکسالی‌های پیاپی، در تولید گندم برای چهارمین سال خودکفا شدیم و در شکر و تولید دانه‌های روغنی نیز در آستانه خودکفا شدن هستیم.
 
به گزارش رجانیوز به نقل از تسنیم، علی‌مراد اکبری ظهر امروز در بازدید از پروژه‌های آب و خاک استان خراسان جنوبی در جمع خبرنگاران اظهار داشت: پروژه تجهیز نوسازی اراضی حسین‌آباد سادات که دارای 450 قطعه بوده به 60 قطعه تبدیل شده که این پروژه یکی از مصادیق بارز بهینه کردن مصرف آب در بخش کشاورزی است.
 
وی گفت: در پروژه‌های آبیاری تحت فشار از سال 92 تاکنون حدود 900 هکتار آبیاری تحت فشار در کشور انجام شده که تحول عظیمی در بخش بهینه کردن مصرف آب و کارایی مصرف آب در کشور صورت گرفته است.
 
معاون آب و خاک وزارت جهاد کشاورزی افزود: خراسان جنوبی یکی از استان های پیشرو در بحث آبیاری تحت فشار کشور بوده و متوسط آبیاری تحت فشار استان در برنامه پنجم 600 هکتار بوده که سال گذشته تبدیل به 700 هکتار و امسال تبدیل به یک هزار هکتار شده و 10 هزار هکتار دیگر نیز در حال انجام است.
 
اکبری تصریح کرد: خراسان جنوبی در سنوات گذشته در بحث آبیاری تحت فشار برنامه قوی نداشته و میزان سطح آبیاری تحت فشار استان نسبت به اراضی آبی 16 درصد است و طی دو سال گذشته حدود 50 درصد سطح آبیاری تحت فشار در استان انجام شده است.
 
وی با بیان اینکه هر چقدر در استان آبیاری تحت فشار انجام شود منابع اعتباری آن را تامین خواهیم کرد ادامه داد: خراسان جنوبی سومین استان از لحاظ سطح اجرایی آبیاری تحت فشار است.
 
معاون آب و خاک وزارت جهاد کشاورزی خاطرنشان کرد: به ازای هر هکتار آبیاری تحت فشار حدود 4 هزار و 500 مترمکعب صرفه جویی آب داریم  و از سال 92 تاکنون نیز بیش از 4 میلیارد مترمکعب آب در کشور صرفه جویی شده است.
 
اکبری اظهار داشت: علیرغم خشکسالی‌های پیاپی در تولید گندم چهار سال خودکفا شدیم و در شکر و تولید دانه‌های روغنی نیز در آستانه خودکفا شدن هستیم.