هم اکنون عضو شبکه تلگرام رجانیوز شوید
شنبه، 10 خرداد 1399
ساعت 23:54
به روز شده در :

 

 

 

رجانیوز را در شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید

 

شنبه 29 تير 1398 ساعت 11:30
شنبه 29 تير 1398 10:59 ساعت
2019-7-20 11:30:46
شناسه خبر : 323928
رئیس شورای نظامی سودان بار دیگر بر تصمیم این شورا به محاکمه کردن رئیس‌جمهور مخلوع در داخل کشور و عدم تحویل وی به دادگاه کیفری بین‌المللی تأکید کرد.
رئیس شورای نظامی سودان بار دیگر بر تصمیم این شورا به محاکمه کردن رئیس‌جمهور مخلوع در داخل کشور و عدم تحویل وی به دادگاه کیفری بین‌المللی تأکید کرد.
 
به گزارش رجانیوز به نقل از تسنیم، «عبدالفتاح البرهان» رئیس شورای نظامی انتقالی در سودان در گفت‌وگو با «بی‌بی‌سی» اعلام کرد این شورا «عمر البشیر» رئیس‌جمهور مخلوع را به دادگاه کیفری بین‌المللی، که متهم به ارتکاب قتل عام و جنایات ضد بشری در دارفور است، تحویل نخواهد داد.
 
عبدالفتاح تأکید کرد، محاکمه البشیر در سودان انجام خواهد شد؛ چرا که سیستم قضایی کشور واجد شرایط و قادر به انجام این کار است.
 
وی افزود، رهبری شورای نظامی دستور سرکوب تحصن مقابل مقر فرماندهی ارتش در خارطوم در ماه ژوئیه گذشته را صادر نکرد.
 
در جریان سرکوب تحصن معترضان مقابل مقر فرماندهی ارتش در خارطوم از سوی یگان‌های مسلح شبه‌نظامی بیش از 100 معترض کشته شدند.
 
وی در عین حال افزود، برخی فرماندهان نظامی در این حادثه مشارکت داشتند و مقام‌ها در حال بازجویی از آنها و تحویل‌شان برای محاکمه است.
 
البرهان احتمال دارد که هیئت‌های مذاکره‌کننده درباره مرحله گذار، یعنی جریان اپوزیسیون «نیروهای آزادی و تغییر» و شورای نظامی، به توافقی فوری درباره اعلامیه قانون اساسی دست یابند. وی افزود، درباره بخش زیادی از سند توافق شده است.
 
شورای نظامی انتقالی و جریان «نیروهای آزادی و تغییر» اخیرا درخصوص اقدامات مرحله انتقالی، یک توافق‌نامه سیاسی امضا کردند که بر تشکیل شورای حاکمیتی تصریح دارد. این شورا متشکل از 11 تن است که پنج تن از آنها نظامی و پنج تن دیگر غیرنظامی هستند و یک عضو غیرنظامی مستقل نیز با توافق طرفین انتخاب می‌شود. ریاست این شورا هم به صورت چرخشی انجام می‌شود.