هم اکنون عضو شبکه تلگرام رجانیوز شوید

 

 

 

رجانیوز را در شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید

 

جمعه 28 تير 1398 ساعت 22:33
جمعه 28 تير 1398 22:29 ساعت
2019-7-19 22:33:03
شناسه خبر : 323881
یک فروند نفتکش  انگلیسی با نام "stena impero" هنگام عبور از تنگه هرمز به علت رعایت نکردن قوانین و مقررات بین المللی دریایی بنا به درخواست سازمان بنادر و دریانوردی استان هرمزگان، توسط یگان شناوری منطقه یکم نیروی دریایی سپاه توقیف شد.
یک فروند نفتکش انگلیسی با نام "stena impero" هنگام عبور از تنگه هرمز به علت رعایت نکردن قوانین و مقررات بین المللی دریایی بنا به درخواست سازمان بنادر و دریانوردی استان هرمزگان، توسط یگان شناوری منطقه یکم نیروی دریایی سپاه توقیف شد.

گروه سیاسی - رجانیوز: روابط عمومی نیروی دریایی سپاه پاسداران انقلاب اسلامی در اطلاعیه ای اعلام کرد عصر امروز جمعه ۲۸ تیر یک فروند نفتکش  انگلیسی با نام "stena impero" هنگام عبور از تنگه هرمز به علت رعایت نکردن قوانین و مقررات بین المللی دریایی بنا به درخواست سازمان بنادر و دریانوردی استان هرمزگان، توسط یگان شناوری منطقه یکم نیروی دریایی سپاه توقیف شد.

 

این اطلاعیه می افزاید : نفت‌کش مذکور پس از توقیف به ساحل هدایت و برای سیر مراحل قانونی و بررسی های لازم تحویل سازمان بنادر و دریانوردی شد.

 

وزارت دفاع بریتانیا در واکنش به توقیف نفتکش این کشور از سوی ایران اعلام کرد به دنبال ارزیابی وضعیت و اطلاعات فوری از تانکر نفت خود در خلیج فارس هستیم که مقصدش عربستان سعودی بوده، اما به سوی جزیره قشم ایران تغییر مسیر داده است.
 
بی بی سی مدعی شد این نفتکش، به نام استنا ایمپرو، تحت پرچم بریتانیا است و از بندر فجیره امارات متحده عربی به مقصد الجبیل در عربستان سعودی می‌رفته و تجهیزات ردیابی این نفتکش از عصر جمعه خاموش شده است.
 
همچنین  ای بی سی نیوز اعلام کرده جلسات اضطراری در بالاترین سطح در حال حاضر در بریتانیا پس از اینکه یک تانکر بریتانیایی توسط سپاه پاسداران انقلاب اسلامی در خلیج‌فارس توقیف شد ، تشکیل می‌شوند.
 
 کمپانی Stena با تایید توقیف کشتی  و اعلام اینکه کشتی به سمت شمال آب‌های ایران در حرکت است اعلام کرد که ۲۳ خدمه نفتکش در سلامت هستند و گزارشی از جراحت دریافت نشده است.

این کمپانی با اعلام اینکه در حال حاضر قادر به ارتباط با کشتی نیستیم و با دولت انگلیس در تماس هستیم افزوده است: نفتکش توسط قایق‌های کوچک و یک هلی‌کوپتر به آب‌های ایران هدایت شده است.
 
قایق‌های مورد اشاره احتمالا قایق‌های تندروی نیروی دریایی سپاه هستند.
 
همچنین رسانه‌ها خبر دادند یک نفتکش دیگر، متعلق به کشور لیبریا در شرق آفریقا که به مقصد عربستان در حال حرکت بوده ناگهان به سمت سواحل ایران تغییر مسیر داده است. نام این نفتکش مصدر بوده و پرچم کشور لیبریا را دارد و تحت مدیریت یک شرکت انگلیسی است.
 
سی‌ان‌ان در خبری فوری به نقل از مقامات آمریکایی توقیف نفتکش «مصدر» را تایید کرد.
 
 
منابع رسمی کشور توقیف کشتی دیگر را تایید نکرده‌اند. با این حال جرمی هانت وزیر خارجه انگلیس از توقیف دو نفتکش در شب جاری از سوی ایران خبر داده است و اعلام کرده که خدمه هیچ یک از این دو کشتی انگلیسی نبوده‌اند.

 

منابع مطلع خبری در خلیج فارس اعلام کردند کشتی مصدر در چارچوب ماموریت جاری گشتی‌های نیروهای مسلح در منطقه خلیج فارس صرفا نسبت به ضرورت دریانوردی بی‌ضرر و رعایت مقررارت زیست محیطی توجیه شده و ادامه مسیر داده است. هم‌اکنون نفتکش «مصدر» که به سمت بندر لنگه در حال حرکت بود، مجددا تغییر مسیر داده و در حال خروج از آب‌های ایران به مسیر اصلی خود است.

 
اخبار رجانیوز حاکی است که این نفتکش در پی برخورد با یک لنج در مسیر خود، با دستور قضایی توقیف شده و به سمت سواحل ایران هدایت شده اما پس از مدتی تصمیم بر آزادی و ادامه مسیر آن گرفته شده است.
 
یکی از عوامل کشتی «مصدر» در گفتگو با بی‌بی‌سی با اعلام اینکه این نفتکش برای مدتی توسط نیروهای نظامی ایران هدایت می‌شده است اعلام کرد که این کشتی اکنون آزاد شده و به سمت مقصد خود در حال حرکت است. طبق این خبر نیروهای ایرانی با حضور روی عرشه کشتی «مصدر» مدتی در حال هدایت این نفتکش به سوی ایران بوده‌اند.
 

 

همچنین فاکس نیوز به نقل از منابع خبری اعلام کرد کشتی LR2 POSEIDON در دریای عمان کاهش سرعت داده است و به سمت سواحل ایران تغییر مسیر داده است.

 

 

در بخش اطلاعات مقصد نفتکش انگلیسی LR2 POSEIDON اعلام شد که روی این کشتی نیروهای نظامی حضور دارند. با توجه به تغییر مسیر این نفتکش به سمت سواحل ایران، احتمال می‌رود که نیروهای سپاه وارد کشتی شده‌اند اما مسیر این نفتکش همچنان نامشخص بوده و مقصد مشخصی برای آن تعیین نشده است.

 

 

 دیدگاه کاربران

الحمدلله، اگر نفسشون نگیریم، درخانه خودمان ودرخلیج فارس خفه مان خواهندکرد. مرگ برآمریکا مرگ ب انگلیس ومزدوران داخلی وخارجی آنان

دستتان درد نکنه ای سپاهیان دلاور و قهرمان که فرمان فرمانده تان را خیلی زود اجابت کردید . خداوندنگهدارتان باشد انشاالله .
دل ملت را شاد کردید . ممنونیم از شما غیرتمندان سپاه .

دستمریزاد به سپاهیان عزیز
عزت این ملت مدیون شماست...
نه دیپلمات های غرب زده...
احساسات جریحه دارمون رو بهبود بخشیدید.

دريا دل دريايي ، منظومه ي شيدايي
مصداق شكوفايي ، در باغ صفا مولا !

دستشون درد نکنه دلم یه زره خنک شد

جواب " های " ، "هوی " است

آقا فرموده بودند که زمان بزن در رو کذشته . ا گر یکی بزنند دو تا می خورند . این پیام را باید بفهمند

دمتون گرم.خداقوت.تا می تونید به این مستکبرین و مغرورین سیلی بزنید.مطمئن باشید حمایت همه ملت حتی اقلیت رو هم دارید.

خائنین داخل کشور علیه سپاه هوچی گری می کردند
درود بر ارتش، سپاه و نیروهای مسلح ایران

دلمان خنک شد
انگلیس خبیث عصبانی باش و بمیر

خداقوت سپاهیان عزیز
خداقوت افتخار آفرینان ایران زمین