هم اکنون عضو شبکه تلگرام رجانیوز شوید
دوشنبه، 28 بهمن 1398
ساعت 19:38
به روز شده در :

 

 

 

رجانیوز را در شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید

 

پنجشنبه 27 تير 1398 ساعت 14:17
پنجشنبه 27 تير 1398 14:01 ساعت
2019-7-18 14:17:46
شناسه خبر : 323876
مقامات کویت شماری از شرکت کنندگان در تظاهرات معترضان بدون تابعیت را که خواستار حق شهروندی و دیگر حقوق اساسی خود هستند، بازداشت کرد.

به گزارش فارس، سازمان عفو بین الملل روز چهارشنبه گزارش داد که مقامات کویت با حمله تظاهرات افراد بُدون (بدون تابعیت‌های ساکن کویت)، دستکم ۱۲ نفر از جمله «عبدالحکیم الفضلی» از فعالان شناخته‌شده حقوق بشر را دستگیر کرده‌اند.

 

روزنامه فرامنطقه‌ای القدس العربی به نقل از بیانیه عفو بین الملل اعلام کرد که بازداشت‌شدگان با اتهاماتی، از جمله مشارکت در تظاهرات غیر مجاز، انتشار اخبار دروغین و اتهامات مربوط به امنیت کشور، مواجه هستند.

 

این سازمان در بیانیه‌ای اعلام کرد که بازداشت بدون‌ها بین 11 تا 14 ژوئیه پس از تظاهراتی صورت گرفت که در اعتراض به خودکشی یک مرد ۲۰ ساله به نام «عاید المدعث» برگزار شده بود. المدعث به علت ناتوانایی در گرفتن شناسنامه و از دست دادن کارش، خودکشی کرده است.

 

«لین معلوف» مدیر تحقیق برنامه خاورمیانه سازمان عفو بین الملل، گفته است: «مقامات کویت با ادامه امتناع از اعطای تابعیت کویت به بدون‌ها آنها را از دیرباز از طیف وسیعی از حقوق اساسی شهروندی، از جمله حق خود در بهداشت و سلامت، آموزش و کار، منع کرده‌اند.»

 

گروه‌های حقوقی کویت را  به سوء برخورد با یکصد هزار نفر از بدون تابعیت‌ها در این کشور متهم می‌کند. کویت اصرار دارد که اکثر بدون‌ها از کشورهای همسایه آمده و واجد شرایط شهروندی  نیستند.

 

عفو بین الملل می‌گوید که علی رغم اصلاحات اعلام شده در سال 2015، بدون‌ها همچنان با محدودیت‌هایی در زمینه کار، مراقبت‌های بهداشتی و پشتیبانی دولتی همچون شهروندان کویت مواجه هستند.