هم اکنون عضو شبکه تلگرام رجانیوز شوید
دوشنبه، 23 تير 1399
ساعت 21:17
به روز شده در :

 

 

 

رجانیوز را در شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید

 

پنجشنبه 27 تير 1398 ساعت 11:37
پنجشنبه 27 تير 1398 11:12 ساعت
2019-7-18 11:37:36
شناسه خبر : 323795
کفیل وزارت دفاع آمریکا گفت: ترکیه نمی‌تواند هم اف- ۳۵ و هم اس- ۴۰۰ روسیه را داشته باشد.
کفیل وزارت دفاع آمریکا گفت: ترکیه نمی‌تواند هم اف- ۳۵ و هم اس- ۴۰۰ روسیه را داشته باشد.
 
به گزارش رجانیوز به نقل از رویترز، «مارک اسپر» کفیل وزارت دفاع آمریکا امروز سه‌شنبه گفت: تصمیم ترکیه در موضوع خرید سامانه اس- ۴۰۰ اشتباه و ناامید کننده است.
 
کفیل وزارت دفاع آمریکا در این خصوص گفت: ترکیه نمی تواند هم جنگنده اف- ۳۵ آمریکا را دریافت کند هم سامانه پدافند موشکی اس ۴۰۰ روسیه را بخرد؛ چرا که داشتن اس- ۴۰۰ اساساً توانمندی های جنگنده اف- ۳۵ را تضعیف می کند.
 
گفتنی است، «مورگان اورتگاس» سخنگوی وزارت امور خارجه آمریکا پیش از این اعلام کرده بود که موضع واشنگتن در قبال خرید سامانه های اس -۴۰۰ ترکیه و احتمال اعمال تحریم‌ها هیچ تغییری نکرده است.
 
این در حالیست که وزارت دفاع ترکیه علیرغم تهدید آمریکا به تحریم ساعاتی پیش اعلام کرد: هواپیمای باربری حامل دوازدهمین بخش از تجهیزات مربوط به سامانه اس -۴۰۰ در پایگاه «مورتد» (Mürted) آنکارا به زمین نشست.
 
گفتنی است وزارت دفاع ترکیه پیشتر اعلام کرده بود که در راستای توافقنامه خرید سامانه اس -۴۰۰ انتقال تجهیزات مربوط به این سامانه از روسیه از ۱۲ جولای ۲۰۱۹ به پایگاه هوایی «مورتد» در آنکارا آغاز شده است.
 
لازم به ذکر است، بلومبرگ چندی پیش به نقل از منابع آگاه از اجماع نظر دولت دونالد ترامپ رئیس‌جمهوری آمریکا برای اعلام بسته تحریمی علیه ترکیه خبر داد تا این کشور را از بابت خرید سامانه اس -۴۰۰ روسی تنبیه کند.
 
این بسته تحریمی طی روزهای آتی اعلام می‌شود و آن طور که گفته می‌شود درباره ۳ مجموعه از اقدامات تنبیهی که می‌تواند آسیب‌های جدی به ترکیه بزند؛ بحث و تبادل نظر شده حال آنکه جزئیات این مجموعه‌ها یا اینکه کدام یک از آنها اجرایی خواهد شد؛ مشخص نیست.
 
گفتنی است ترکیه جمعه پیش نخستین محموله از قطعات اس -۴۰۰ را تحویل گرفت- فرایندی که قرار است تا ماه اکتبر سال میلادی جاری تکمیل شود.