هم اکنون عضو شبکه تلگرام رجانیوز شوید
دوشنبه، 18 شهريور 1398
ساعت 23:22
به روز شده در :
پنجشنبه 27 تير 1398 ساعت 11:01 2019-7-18 11:01:52
شناسه خبر : 323776
در حالی که مجلس نمایندگان آمریکا ۳ قطعنامه را برای جلوگیری از فروش تسلیحات نظامی به عربستان تصویب کرده است، به نظر می‌رسد ترامپ بار دیگر مصوبات مجلس نمایندگان را وتو خواهد کرد.
 در حالی که مجلس نمایندگان آمریکا ۳ قطعنامه را برای جلوگیری از فروش تسلیحات نظامی به عربستان تصویب کرده است، به نظر می‌رسد ترامپ بار دیگر مصوبات مجلس نمایندگان را وتو خواهد کرد.
 
به گزارش رجانیوز به نقل از پایگاه اطلاع رسانی کنگره، مساله فروش تسلیحات نظامی آمریکا به عربستان به یک منازعه و جدال بزرگ بین کنگره و دونالد ترامپ تبدیل شده است.
 
مجلس نمایندگان آمریکا روز چهارشنبه 3 قطعنامه را برای جلوگیری از فروش تسلیحات به عربستان سعودی تصویب کرده است. قرار است تدابیر جدید مصوب کنگره به زودی برای تایید نهایی برای ترامپ ارسال شود ولی پیش بینی می‌شود ترامپ برای سومین بار این قطعنامه ها را رد کند.
 
مجلس نمایندگان آمریکا با 238 رای موافق در برابر 190 رای مخالف دو قطعنامه را تصویب کرده و قطعنامه سوم نیز با 237 رای موافق در برابر 190 رای مخالف تصویب شده است. بعید به نظر می‌رسد که کنگره آرا کافی برای رد وتوی ترامپ را در اختیار داشته باشد. ولی ادامه جدال و جنجال بر سر فروش تسلیحات به عربستان نشانگر اختلافات عمیق بین کنگره و کاخ سفید است.
 
بسیاری از نمایندگان آمریکایی وعده داده‌اند تا مقام‌های عربستان سعودی را به خاطر جنایات این رژیم در یمن و نقض حقوق بشر و آزادی‌های مدنی و قتل جمال خاشقجی روزنامه نگار منتقد، پاسخگو کنند.
 
الیوت انگل رئیس کمیته روابط خارجی مجلس نمایندگان آمریکا در این باره ادعا کرد: ما از شرکای خود در منطقه خلیج فارس حمایت کرده‌ایم. تصور می کنم آنها یک نیروی مهم برقرار کننده تعادل در برابر تهدیدات ایران هستند.
 
وی افزود: ولی این مساله به آن معنا نیست که به خشونت و قتل غیرنظامیان توسط شرکای مان در منطقه بی توجه باشیم و این مسائل را نادیده بگیریم. بنابر این حتی اگر این دولت حاضر به دفاع از ارزش ها ما نباشد، کنگره باید این کار را انجام دهد. و کنگره این کار را انجام خواهد داد.
 
اوایل امسال کنگره آمریکا قطعنامه پایان حمایت نظامی ایالات متحده از ائتلاف متجاوز سعودی در جنگ علیه یمن را تصویب کرد ولی ترامپ برای دومین بار از حق وتو استفاده کرد و قطعنامه یمن را از بین برد.
 
علاوه بر کشتار غیرنظامیان یمنی، کنگره و کاخ سفید به شدت بر سر قتل جمال خاشقجی و دست داشتن مقام‌های ارشد سعودی به خصوص محمد بن سلمان اختلاف نظر دارند.