هم اکنون عضو شبکه تلگرام رجانیوز شوید
سه شنبه، 30 مهر 1398
ساعت 19:16
به روز شده در :

 

 

 

رجانیوز را در شبکه‎های اجتماعی دنبال کنید

 

پنجشنبه 27 تير 1398 ساعت 10:57 2019-7-18 10:57:07
شناسه خبر : 323771
وزیر امور خارجه روسیه با انتقاد از بی‌توجهی کشورهای اروپایی نسبت به تأمین منافع مالی ایران به‌ازای اجرای تعهداتش در قبال توافقات هسته‌ای، نسبت به عواقب خطرناک مهندسی ژئوپولیتیکی آمریکا در منطقه نیز هشدار داد.
وزیر امور خارجه روسیه با انتقاد از بی‌توجهی کشورهای اروپایی نسبت به تأمین منافع مالی ایران به‌ازای اجرای تعهداتش در قبال توافقات هسته‌ای، نسبت به عواقب خطرناک مهندسی ژئوپولیتیکی آمریکا در منطقه نیز هشدار داد.
 
به گزارش رجانیوز  به نقل از خبرگزاری «تاس»، "سرگئی لاوروف" وزیر امور خارجه روسیه امروز، چهارشنبه، در کنفرانس مطبوعاتی مشترکی بعد از مذاکره با وزیر خارجه کشور ساحل عاج در مسکو اعلام کرد که پرداخت‌های چندین میلیون دلاری انجام‌شده از طریق مکانیسم مالی "اینستکس" بین اتحادیه اروپا و ایران مبلغ قابل توجهی نبوده و نیازهای اقتصادی تهران را تأمین نمی‌کند.
 
وی گفت: «فعلاً مکانیسم مالی اینستکس می‌تواند تنها ارسال کالاهای انسانی، شامل محصولات غذایی و پزشکی را که از سوی آمریکا هم ممنوع نشده‌اند پوشش بدهند. من چند روز قبل با نمایندگان دیپلماتیک کشورهای اتحادیه اروپا در روسیه دیدار داشتم و این مسئله را متذکر شدم که فعلاً از طریق این کانال مالی تقریباً چند میلیون دلار مبادله شده است. مسلماً این مبلغ در مقایسه با تعهداتی که شرکای ایرانی ما در چارچوب برنامه جامع اقدام مشترک (برجام) به‌عهده گرفته‌اند و حجم مبادلات مالی ناشی از فروش نفت ایران و موانعی که بر سر پرداخت برای تحویل آن وجود دارد مبلغ قابل توجهی نیست».
 
لاوروف یادآور شد که روسیه به‌همراه سایر شرکای خود در برجام سعی دارند تا به این هدف دست یابند که نه به‌صورت سمبلیک، بلکه راهی واقعی را برای تأمین منافع اقتصادی ایران که بخش غیرقابل انکار توافق هسته‌ای بوده پیدا کنند.
 
سرگئی لاوروف در بخش دیگری از این کنفرانس مطبوعاتی در تفسیر سخنان مایک پامپئو،وزیر امور خارجه آمریکا که روسیه را علت افزایش تعداد پناهجویان سوری نامیده بود، به مقامات واشنگتن توصیه کرد که به برخی عوامل غیرواقعی نپرداخته و به‌جای آن به‌فکر رفع مشکلاتی باشند که به‌خاطر اقدامات آنها در سوریه به‌وجود آمده است.
 
وی گفت: «آنچه در واقعیت در سوریه در حال رخ دادن است به‌عکس این تصور است و پناهجویان سوری در حال بازگشت به کشورشان هستند، ضمن اینکه مقامات آمریکایی باید روی مشکلاتی متمرکز شوند که به‌خاطر حضور آنها در این کشور به‌وجود آمده است».
 
وزیر خارجه روسیه همچنین یادآور شد: «ما نگران مواضع آمریکا و متحدانش در برخورد با اتفاقات روی‌داده در منطقه ادلب و تلاش دائم برای وخامت اوضاع در این منطقه هستیم . ما دلایلی در اختیار داریم که نشان می‌دهد آمریکا مایل است تا گروه تروریستی جبهه النصره در منطقه کاهش تنش ادلب باقی بماند، برای اینکه سپس این گروه را در روند حل‌وفصل سیاسی در سوریه وارد سازد، و این مسئله یک مین ساعتی خطرناک به‌شمار می‌رود».
 
لاوروف ابراز کرد: روسیه تلاش برای استفاده از ستیزه‌جویان برای دستیابی به اهداف سیاسی و ژئوپولیتیک در منطقه را به‌خوبی می‌بیند و ما امیدوار هستیم که همتایان آمریکایی ما نتیجه‌گیری درستی از مهندسی ژئوپولیتیکی خود در منطقه داشته باشند.