هم اکنون عضو شبکه تلگرام رجانیوز شوید
دوشنبه، 7 بهمن 1398
ساعت 12:16
به روز شده در :

 

 

 

رجانیوز را در شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید

 

چهارشنبه 26 تير 1398 ساعت 17:20
چهارشنبه 26 تير 1398 16:47 ساعت
2019-7-17 17:20:13
شناسه خبر : 323754
معاون نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه‌ها با بیان اینکه ماجرای هجمه به «سهیلا صادقی» را پیگیری می‌کنیم، گفت: از وزیر علوم انتظار داریم اجازه ندهد این مسأله وارد منازعات سیاسی و رسانه‌ای شود.
معاون نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه‌ها با بیان اینکه ماجرای هجمه به «سهیلا صادقی» را پیگیری می‌کنیم، گفت: از وزیر علوم انتظار داریم اجازه ندهد این مسأله وارد منازعات سیاسی و رسانه‌ای شود.
 
به گزارش رجانیوز به نقل از فارس، سهیلا صادقی یکی از اساتید دانشگاه تهران است که در دیدار اساتید دانشگاه با رهبر معظم انقلاب انتقاداتی را به مسائل مختلف دانشگاه مطرح کرد و با تاکید بر اینکه دانشگاه تهران به جولانگاه نزاع‌های سیاسی تبدیل شده به عزل و نصب مدیران دانشگاه‌ها و دانشکده‌ها انتقاد کرد و این مسئله را تابع باند بازی‌های سیاسی دانست.
 
صادقی در محضر رهبر انقلاب به ارتقای زودرس برخی اساتید در دانشگاه تهران و همچنین وضعیت فرهنگی این دانشگاه هم انتقاداتی را مطرح کرد.
 
شاید همین انتقادات بود که موجب شد در روزهای بعد از این سخنرانی، صادقی مورد هجمه برخی جریانات قرار گیرد تا آنجایی که برخی رسانه‌ها با انتشار فیلمی که البته بعد از مدتی از خروجی آنها حذف شد، اتهاماتی را به صادقی زدند که از سوی صادقی هم تکذیب شد.
 
*  نهاد رهبری در دانشگاه‌ها ماجرای هجمه به  « سهیلا صادقی» را پیگیری می‌کند
 
حجت الاسلام صالحی معاون فرهنگی سیاسی نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه ها در گفتگو با خبرنگار تشکل های دانشگاهی خبرگزاری فارس درباره سوالی پیرامون فشار برخی جریانات به سهیلا صادقی گفت: یکی از افتخارات جمهوری اسلامی این است که صرف نظر از صحت و سقم سخنانی که ایراد می‌شود آحاد جامعه بتوانند سخنان و نظرات علمی خودشان را در محضر شخصیت اول کشور که مقام معظم رهبری است ارائه کنند.
 
وی ادامه داد: از این جهت انقلاب اسلامی به خودش مباهات می‌کند و تقریبا می شود گفت پیش‌روی در این زمینه در مسئله تحقق آزادی بیان شخص مقام معظم رهبری هستند که دانشجویان ما با کمال حریت در محضر ایشان نظرات و دیدگاه های خود را مطرح می کنند و گاهی اوقات دامنه  نقد آنها مجموعه زیر نظر مقام معظم رهبری و حتی برخی از تصمیمات ایشان را هم در بر می گیرد.
 
صالحی تصریح کرد:  این باعث افتخار است و اساساً علت ماندگاری انقلاب اسلامی ریشه های اجتماعی او همین احساس نزدیکی بین آحاد جامعه و نخبگان با شخص اول مملکت است.
 
حجت الاسلام صالحی اضافه کرد: مقام معظم رهبری در طول عمر فعالیت‌های اجتماعی خودشان هم شخصیتی بودند که با طرف‌های مختلف گفت‌وگو و نشست و برخاست داشتند لذا هرگونه خدشه به این نگاه و رویکرد در انقلاب و تعاملات نظام خط قرمز است و باید نسبت به آن دغدغه داشت.
 
وی افزود: نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه ها از  آن جهت که خودش در شکل‌گیری مراسم دیدار اساتید با رهبر انقلاب و ایجاد آن فضا نقش ویژه دارد اگر احساس کند که اقداماتی صورت می‌گیرد که این نگاه آزادانه برای بیان دیدگاه در محضر رهبر معظم انقلاب دچار خدشه می شود وظیفه خودش می‌داند که ورود به کارشناسی و ویژه داشته باشد.
 
معاون فرهنگی سیاسی نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه‌ها اظهار داشت: این صرف نظر از دفاع از یک فرد و لزوماً ادعاهای او است.
 
صالحی تصریح کرد:‌ به هر حال یک استاد محترم دانشگاه که عضو یک گروه علمی است نظر به آسیب‌هایی که در فضای دانشگاه و فضای علمی داشته دیدگاه های خود را مطرح کرده است حال ممکن است یک نفر بگوید همه آنچه گفته شده واقعیت ندارد.
 
وی گفت: اما این که در فضای آکادمیک و علمی دانشگاه‌های کشور ما فضایی ایجاد شود که به نظر  برسد امواج رسانه‌ای علیه این استاد دانشگاه تحریک می‌شود یا گاهی اوقات موضع گیری شود علیرغم اینکه افکار عمومی با این فرد درگیر شده و می‌بینید که این فرد این دغدغه را داشته که بعد از بیان اظهارات خودش مورد هجمه قرار بگیرد به اعتقاد بنده این یک اقدام نابخشودنی و قابل پیگیری است.
 
صالحی تصریح کرد: حداقل کسانی که دغدغه احترام به جایگاه علم دانشگاه و آنگاه آکادمیک را دارند باید نسبت به این مسئله حساس باشند که چرا یک عضو هیئت علمی دانشگاه صرف نظر از صحت و سقم همه ادعایی که مطرح کرده به خاطر یک اظهارنظر چنین فضای رسانه‌ای و روانی علیه آن ایجاد شده و به نظر بنده بانیان ایجاد این فضا دارند ماهیت و ناموس دانشگاه تعدی می‌کنند و فضای آزاد اندیشی و آزادی خواهی و اظهار نظر علمی را از  بقیه اساتید دانشگاه سلب می‌کنند.
 
وی گفت: الان مسئله یک فرد نیست مسئله کیان دانشگاه است در کنار حفظ آزادی خواهی که انقلاب اسلامی برای افراد ایجاد می کند لذا اگر کسی به دنبال این است سطح این موضوع را در حد موضوعات و مسائل یا یک شخص تنزل دهد چهار دغدغه مندان به موضوع ورود،اظهار نظر و پیگیری نکنند بدانند که افراد علمی فرهنگی و فرهیخته متاثر از این بازی ها قرار نمی گیرند.
 
حجت الاسلام صالحی اضافه کرد: نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه ها به دلیل اینکه خودش در ترسیم فضای اظهار نظر آزا اندیشی اساتید نقش داشته است مسئله حتما ورود می‌کند و چون کار به فضای رسانه‌ای کشیده شده برای دفاع است حیثیت علم ادعاهای مطرح شده درباره این استاد دانشگاه را بررسی خواهیم کرد.
 
وی گفت از از وزیر علوم انتظار داریم که اجازه ندهد این مسئله وارده منازعات سیاسی و رسانه ای قرار گیرد و این اتفاقاتی که رخ داده برای حفظ جایگاه استاد دانشگاه دانشگاه و فضای آزاد اندیشی نخبگان ای آن هم با محوریت گفت‌وگو در محضر رهبر معظم انقلاب دفاع کند و ما هم پیگیری لازم را خواهیم کرد و اصلا هیچ کوتاهی در این ماجرا نخواهیم داشت.
 
معاون فرهنگی سیاسی نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه‌ها افزود: این صرف نظر از این است که منتقدان و موافقان آن حرفها چه دیدگاه هایی داشته باشند اما اگر با این این جریان که شکل گرفته درست تدبیر نشود به جایگاه دانشگاه و به خود نظام خدشه خواهد خورد.