هم اکنون عضو شبکه تلگرام رجانیوز شوید
چهارشنبه، 2 بهمن 1398
ساعت 04:59
به روز شده در :

 

 

 

رجانیوز را در شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید

 

چهارشنبه 26 تير 1398 ساعت 15:29 2019-7-17 15:29:18
شناسه خبر : 323723
معاون توسعه و کارآفرینی وزیر کار از اختصاص ۱۰۰میلیارد تومان تسهیلات در قالب اشتغال روستایی و عشایری به استان‌های سیل‌زده گلستان، خوزستان و لرستان خبرداد.
معاون توسعه و کارآفرینی وزیر کار از اختصاص ۱۰۰میلیارد تومان تسهیلات در قالب اشتغال روستایی و عشایری به استان‌های سیل‌زده گلستان، خوزستان و لرستان خبرداد.
 
به گزارش رجانیوز به نقل از تسنیم، عیسی منصوری ظهر امروز در مراسم گرامیداشت روز صنعت و معدن اظهار داشت: اوج فعالیت‌های صنعتی در کشورمان دهه 40 بود و آن زمان قواعدی برای سرمایه‌گذاری و حمایت از تولیدکنندگان ایجاد شد که هنوز هم با همان قواعد کار می‌کنیم.
 
وی با تأکید بر اصلاح قواعد در حوزه‌های صنعتی و اقتصادی گفت: باید بپذیریم در حوزه صنعت، اقتصاد و تکنولوژی نظام حکمرانی مخصوص به خود را تدوین نکردیم و نیازمند پوست‌اندازی هستیم. در حال حاضر که فشارها افزایش یافته ناکارآمدی‌ها خود را بیشتر نشان می‌دهد.
 
معاون توسعه و کارآفرینی وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی خاطرنشان کرد: در شرایط کنونی فوری‌ترین اقدام برطرف‌کردن تمرکزگرایی است. باید به مسئولان منطقه‌ای اختیارات بیشتری داد چون آنان اشراف بیشتری بر مسائل دارند. در این شرایط اقتصادی که بدترین و جدی‌ترین وضعیت را تجربه می‌کنیم، مردم و فعالان اقتصادی و بخش خصوصی در حال تحمل و اداره شرایط هستند که باید به آنان احترام گزارد.
 
وی با اشاره به ریزش نیروی کار در بخش صنعت کشور خاطرنشان کرد: به‌رغم این اتفاق که در خیلی از استان‌ها رخ داد اما گلستان در این زمینه اوضاع خوبی دارد که این دستاورد ارزشمندی است. در استانی مانند گلستان که ظرفیت‌های مختلفی از جمله صنعت، کشاورزی، گردشگری، آی‌تی و غیره دارد در شرایط سخت می‌توان منابع درآمدی را جابه‌جا کرد؛ این همان اقتصاد مقاومتی است.
 
منصوری با اشاره به نقش هماهنگی وزارت کار در حوزه اشتغال، از شناسایی 22 رشته فعالیت در سطح ملی که به‌رغم تحریم همچنان رونق دارند، گفت: این فعالیت‌ها در اولویت حمایت‌ها هستند و باید کمک کنیم رونق اتفاق بیفتد. بخشی از فعالیت‌های صنعتی نیز هست که دچار رونق نشدند اما نیازمند حمایت هستند و باید جلوی ریزش نیروی کار را در این واحدها گرفت.
 
معاون توسعه و کارآفرینی وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی بیان داشت: تثبیت نیروی کار در واحدها و بنگاه‌های تولیدی یکی از اولویت‌های دولت است. در وزارت تعاون مشوق‌های بیمه‌ای هم برای واحدهای تولیدی در نظر گرفته شد و تولیدکنندگان می‌توانند از ظرفیت نیروی انسانی در طرح مهارت‌آموزی در محیط کار واقعی استفاده کنند. سال گذشته کمتر از 50 هزارنفر  از این کارآموزان جدب بنگاه‌ها شدند که نشان از استقبال کم این واحدها دارد.
 
وی با اشاره به اختصاص 100 میلیارد تومان اعتبار در قالب تسهیلات اشتغال روستایی و عشایری به استان‌های سیل‌زده گفت: علاوه بر سهمیه استان‌های گلستان، خوزستان و لرستان از اعتبارات اشتغال روستایی و عشایری، 100 میلیارد تومان دیگر به این استان‌ها اختصاص داده شد تا از واحدهایی که تسهیلات اشتغالزایی گرفته اما در سیل دچار خسارت شدند، حمایت شود.
 
منصوری اظهار داشت: سهم اشتغال روستایی از سال 92 تا 96 از مجموع اشتغال کشور تقریباً صفر بود اما سال گذشته این میزان به حدود 25 درصد رسیده است. با همه مشکلات در اختیار گذاشتن تسهیلات به روستاییان اثرات خوبی داشته است.