هم اکنون عضو شبکه تلگرام رجانیوز شوید

 

 

 

رجانیوز را در شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید

 

سه شنبه 25 تير 1398 ساعت 11:24 2019-7-16 11:24:57
شناسه خبر : 323548
وزیر دفاع ژاپن احتمال اعزام نیروی نظامی این کشور به خاورمیانه را رد کرد.
وزیر دفاع ژاپن احتمال اعزام نیروی نظامی این کشور به خاورمیانه را رد کرد.
 
به گزارش رجانیوز به نقل از کیودو نیوز، تاکشی ایوایا، وزیر دفاع ژاپن امروز (سه‌شنبه) اعلام کرد که برنامه‌ای برای اعزام نیروهای دفاع از خود ژاپن به خاورمیانه به منظور پیوستن به ائتلاف نظامی مورد نظر آمریکا ندارد. واشنگتن این طرح را  با هدف تامین امنیت کشتی‌های تجاری در خلیج فارس در برابر تهدیدهای احتمالی مطرح کرده است.
 
هرچند این طرح آمریکا پس از حمله به دو نفتکش‌ در خلیج فارس که یکی از آنها تحت فعالیت یک شرکت ژاپنی بود، مطرح شد اما وزیر دفاع ژاپن گفته که دیگر شاهد حملاتی مشابه نبوده و اینکه تهدید علیه ژاپن در این منطقه فروکش کرده است.
 
وزیر دفاع ژاپن همچنین حاضر به پاسخ در این خصوص نشد که آیا واشنگتن از توکیو برای پیوستن به این ائتلاف درخواستی داشته یا خیر. ایوایا در کنفرانس خبری خود گفت: ما به طور مستمر درحال ارتباط نزدیک با طرف آمریکایی هستیم اما باید از افشای تبادلات خاص خود امتناع کنیم.
 
ایوایا بر اهمیت ادامه تلاش‌های دیپلماتیک برای کاهش تنش در خاورمیانه تاکید کرد؛ منطقه‌ای که واشنگتن بعد از سرنگونی یک فروند پهپاد آمریکایی نسبت به اقدام نظامی علیه ایران تهدیداتی را مطرح کرد.
 
موضوع دیگر مربوط به محدودیتهایی است که در قانون اساسی ژاپن برای عدم مشارکت در فعالیتهای جنگ طلبانه وضع شده است و همین موضوع مانع از هرگونه اعزام نیروی نظامی این کشور به منطقه خلیج فارس می‌شود.