هم اکنون عضو شبکه تلگرام رجانیوز شوید
چهارشنبه، 18 دى 1398
ساعت 06:03
به روز شده در :

 

 

 

رجانیوز را در شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید

 

سه شنبه 25 تير 1398 ساعت 11:24 2019-7-16 11:24:18
شناسه خبر : 323547
مقام‌های آمریکایی و روسی قصد دارند چهارشنبه در شهر ژنو درباره ابعاد پیمان جدید کنترل و محدود کردن تسلیحات هسته‌ای مذاکره کنند.
مقام‌های آمریکایی و روسی قصد دارند چهارشنبه در شهر ژنو درباره ابعاد پیمان جدید کنترل و محدود کردن تسلیحات هسته‌ای مذاکره کنند.
 
به گزارش رجانیوز به نقل از رویترز، مقام‌های ارشد آمریکایی روز دوشنبه اعلام کردند که مقام‌های ارشد ایالات متحده و روسیه قرار است روز چهارشنبه در شهر ژنو دیدار و درباره یک پیمان جدید برای محدود کردن تسلیحات هسته‌ای رایزنی کنند، این پیمان جدید می‌تواند احتمالا در نهایت شامل چین نیز بشود.
 
بر اساس این گزارش، دونالد ترامپ رئیس جمهور آمریکا گفته است که مایل به انعقاد پیمان جدیدی برای کنترل تسلیحات هسته‌ای نسل آینده با روسیه و چین است که همه نوع تسلیحات هسته‌ای را پوشش دهد. وی این ایده را با روسای جمهور روسیه و چین نیز در میان گذاشته است و در نشست رهبران گروه 20 که اخیرا در ژاپن برگزار شده درباره این مساله با ولادیمیر پوتین رئیس جمهور روسیه و شی جین پینگ رئیس جمهور چین گفتگو داشته است.
 
چین در هیچ پیمان پیمان تسلیحاتی بین آمریکا و روسیه مشارکت و حضور ندارد و هنوز مشخص نیست که آیا پکن مایل به شرکت در این مذاکرات خواهد بود یا نه.
 
جان سالیوان معاون وزیر خارجه آمریکا سرپرستی تیم مذاکره کننده این کشور را بر عهده خواهد داشت. سرگئی ریابکوف معاون وزیر خارجه روسیه نیز ریاست تیم مذاکره کننده این کشور را عهده دار خواهد بود.
 
روابط آمریکا و روسیه سالهاست که به شدت متشنج است و این روابط پس از اقدام روسیه در الحاق شبه جزیره کریمه به خاک خود بدتر شده است.
 
نشست ژنو تنها 2 هفته قبل از خروج رسمی آمریکا از پیمان نیروهای هسته‌ای میان برد با روسیه برگزار خواهد شد. این پیمان هر دو کشور را ملزم کرده است تا موشک‌های کوتاه برد و میان برد خود را از بین ببرند.