هم اکنون عضو شبکه تلگرام رجانیوز شوید
پنجشنبه، 26 دى 1398
ساعت 04:52
به روز شده در :

 

 

 

رجانیوز را در شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید

 

سه شنبه 25 تير 1398 ساعت 10:52 2019-7-16 10:52:56
شناسه خبر : 323542
رئیس اتاق بازرگانی تهران ٣ پیشنهاد این اتاق برای اصلاح ساختار بودجه‌ای را تشریح کرد.
رئیس اتاق بازرگانی تهران ٣ پیشنهاد این اتاق برای اصلاح ساختار بودجه‌ای را تشریح کرد.
 
به گزارش رجانیوز به نقل از تسنیم، مسعود خوانساری در جلسه صبح امروز هیئت نمایندگان اتاق بازرگانی تهران با اشاره به پیش‌بینی کسر بودجه دولت در بودجه ٩٨ اظهار کرد: پیش‌بینی‌ها حاکی از کسر بودجه 100 تا 150 هزار میلیارد تومانی دولت در سال جاری است و این نگرانی وجود دارد که دولت برای جبران این کسری بودجه به‌سمت استقراض از بانک مرکزی، انتشار اوراق قرضه و یا افزایش فشارهای مالیاتی به بنگاه‌ها برای رشد درآمدهای مالیاتی برود.
 
رئیس اتاق بازرگانی تهران افزود: همچنین در خرداد ماه سازمان برنامه موظف شد طرحی برای اصلاح بودجه تهیه کند و در ٢6 بند، پیشنهاداتی را ارایه داد که متأسفانه موارد مطرح‌شده عمدتاً موضوعات کلی است که در اغلب برنامه‌های 5ساله و بودجه‌ها مطرح شده بود که به‌نظر می‌رسد نمی‌تواند دردی را دوا کند.
 
وی با بیان اینکه اتاق بازرگانی تهران این موضوع را بررسی کرده و ٣ راهکار را پیشنهاد می‌دهد گفت: نخستین پیشنهاد ما اصلاح وضع یارانه‌ها در کشور است چرا که سالانه بیش از 890 هزار میلیارد تومان یارانه آشکار و پنهان تخصیص داده می‌شود که سهم هر ایرانی از این مبلغ، ماهانه یک میلیون تومان است و سهم بنزین، گازوئیل و گاز 580 هزار میلیارد تومان است؛ لذا یکی از راهکارهای پیشنهادی، حذف این یارانه‌ها و پرداخت نقدی به دهک‌های پایین است.
 
خوانساری راهکار بعدی را کاهش بودجه شرکت‌های دولتی دانست و خاطرنشان کرد: بودجه کل دولت حدود 400 هزار میلیارد تومان است و بودجه شرکت‌های دولتی ١٢٧٧ هزار میلیارد تومان و این یعنی بودجه این شرکت‌ها تقریباً ٣ برابر کل بودجه است؛ این درحالی است که شرکت‌های دولتی معمولاً حیاط خلوت دولت‌ها هستند و اگر 10 درصد از بودجه این شرکت‌ها که عملاً بهره‌وری بالایی هم ندارند کسر شود مشکلات بودجه‌ای دولت حل می‌شود.
 
رئیس اتاق بازرگانی تهران سومین راهکار پیشنهادی را حذف ارز 4200تومانی ذکر و اضافه کرد: متأسفانه ارز 4200تومانی علاوه بر ایجاد فساد و رانت باعث افزایش قاچاق و خروج سرمایه از کشور هم شده است.
 
وی ادامه داد: تورم یک سال منتهی به خرداد ماه در اقلام خوراکی که بخشی از آنها مشمول ارز 4200تومانی هستند 56.6 درصد بود در حالی که تورم در اقلام غیرخوراکی 30.1 درصد است.
 
وی همچنین با انتقاد از رسوب کالاها در گمرک گفت: آمارها نشان می‌دهد بیش از 4 میلیون تن کالای اساسی در گمرکات به‌دلیل تعدد بخشنامه‌ها و تناقضات آن‌ها رسوب کرده و لازم است هرچه سریعتر اقدامی برای آن انجام داد.
 
وی در پایان با انتقاد از نحوه برخوردهای اخیر با رمزارزها گفت: ما ٢ سال پیش در هیئت نمایندگان اتاق تهران این موضوع و ظرفیت‌های آن را مطرح کردیم ولی متأسفانه این موضوع هم مثل موارد دیگر نادیده گرفته شد و نهایتاً با برخورد صفر و یکی مواجه شدیم.
 
خوانساری تأکید کرد: توقف این فعالیتها ضربه به اقتصاد کشور است و اگر مشکل تنها موضوع برق است می‌توان با تعیین تعرفه مناسب، این موضوع را حل کرد.