98/4/25 - 09:22 1970-1-1 03:30:00
شناسه خبر : 323521
برخی از نمایندگان احزاب مخالف٬ اردوغان و آکپارتی را به حمایت از شبکه گولن متهم کردند.
برخی از نمایندگان احزاب مخالف٬ اردوغان و آکپارتی را به حمایت از شبکه گولن متهم کردند.
 
به گزارش رجانیوز به نقل از تسنیم، دیروز به مناسبت سومین سالگرد کودتای نافرجام در مجلس ملی ترکیه یک نشست ویژه برگزار شد و در این نشست هر کدام از نمایندگان احزاب نظرات و دیدگاه‌های خود را در مورد تاثیرات کودتا بر معادلات سیاسی ترکیه بیان کردند.
 
انگین اُزکوچ از نمایندگان حزب جمهوری خلق وقتی پشت تریبون رفت با اظهارات خود موجب تحریک نمایندگان حزب عدالت و توسعه و نمایندگان حزب حرکت ملی شد.
 
این نماینده در سخنرانی خود اعلام کرد: تمام سخنان رئیس جمهور نشان می‌دهد که بیشترین نقش را در پرورش و قدرت گرفتن شبکه گولن ایفا کرده است. خود اردوغان اعلام کرد « مگر گولنی‌ها چه خواستند که ما به آنها ندادیم؟ آنها 17 دانشگاه خواستند ما در اختیارشان گذاشتیم. برای مدارسشان زمین خواستند٬ ما به آنها زمین دادیم. برای برخی کارهای خارج از کشور از ما حمایت خواستند ما از آنها حمایت کردیم .دیگر چه می‌خواستند؟ این‌ها سخنان خود رئیس جمهور بود و تاکید بر یادآوری این سخنان نشان می‌دهد که آکپارتی در بزرگ شدن شبکه گولن بیشترین نقش را ایفا کرده است.
 
این سخنان نماینده حزب جمهوری خلق با اعتراض نمایندگان حزب عدالت و توسعه روبرو شد و آنها با کوبیدن بر روی میز و هورا کشیدن تلاش کردند٬ نماینده مزبور را ساکت کنند.
 
از دیگر سو یکی از نمایندگان حزب دموکراتیک خلق‌ها از نهادهای اقماری پ.ک.ک در سخنرانی خود در مورد سالگرد کودتا گفت: حکومت برآمده از حزب عدالت و توسعه تلاش کرد تا مبارزه با کودتا را به بهانه‌ای برای ساکت کردن مخالفین تبدیل کند و 15 تن از سران حزب ما را روانه زندان کرد و با برقرار کردن شرایط حکومت نظامی و شرایط فوق العاده امنیتی٬ اختیارات ویژه‌ای به استانداران داد که موجب تضعیف دموکراسی در کشور شد.
 
 سخنان نماینده حزب جمهوری خلق در رسانه‌های ترکیه بازتاب گسترده‌ای پیدا کرد و اغلب روزنامه‌های طرفدار اردوغان امروز در عکس و صفحه نخست را به خرابکاری متهم کردند.