98/4/24 - 13:50 1970-1-1 03:30:00
شناسه خبر : 323439
دبیر کل ناتو در مقاله‌ای در یک روزنامه آلمانی امنیت اروپا را در سایه خطر لغو توافق موشکی در معرض تهدید دانسته و از مسکو خواست که به این توافق پایبند باشد.
 دبیر کل ناتو در مقاله‌ای در یک روزنامه آلمانی امنیت اروپا را در سایه خطر لغو توافق موشکی در معرض تهدید دانسته و از مسکو خواست که به این توافق پایبند باشد.
 
به گزارش رجانیوز به نقل از تسنیم، "ینز استولنبرگ"، دبیر کل ناتو در مقاله‌ای در روزنامه "فرانکفورتر آلگماینه سایتونگ"، از روسیه درخواست کرد که مجددا به پیمان منع موشک های میان برد هسته ای متعهد شود.
 
وی تاکید کرد که اگر روسیه حالا از این آخرین فرصت برای نجات این پیمان موشکی استفاده نکند به تنهایی مسئولیت لغو این توافق با عواقب آن که دنیا را برای همه ما ناپایدارتر خواهد کرد را بر دوش خواهد داشت.
 
اتحادیه اروپا هم روز گذشته در بیانیه ای خواستار پایبندی روسیه به این پیمان موشکی شد.
 
 پیمان منع موشک‌های هسته‌ای میان برد در زمان ریاست جمهوری رونالد ریگان با میخائیل گورباچوف، رهبر اتحاد جماهیر شوروی سابق مذاکره شد. این پیمان در سال 1998 به تصویب مجلس سنای آمریکا رسید. هدف این پیمان ممانعت از تولید و نیز نابودی موشک‌های هسته‌ای کوتاه برد و میان برد و همچنین موشک‌های متعارف هر دو کشور بود.
 
دونالد ترامپ، رئیس جمهور آمریکا در اکتبر سال 2018 این پیمان موشکی را به بهانه اینکه روسیه به تعهدات خود در قبال آن عمل نمی کند زیر سوال برد.
 
دبیر کل ناتو در مقاله ای که در روزنامه "فرانکفورتر آلگماینه" چاپ شده است امنیت اروپا را در معرض خطر ارزیابی کرده و نوشت: اگر روسیه از موضع خود کوتاه نیاید این به مفهوم پایان این توافق در کم تر از یک ماه آینده است.
 
وی این پیمان موشکی را یکی از مهم ترین دستاوردهای کنترل تسلیحات جهانی دانسته و گفت: ما به این افتحار می کنیم که درخت کوچکی را کاشتیم که روزی به درخت قدرتمند صلح تبدیل شود و در واقع این درخت بزرگ شده است. موشک های  میان برد هسته ای توسعه یافته اند تا شهرهای اروپایی را نابود کرده و میلیون ها انسان را بکشند. با نابودی این تسلیحات جهان امن تر شده است.
 
 ولادیمیر پوتین رئیس جمهوری روسیه در اوایل ماه مارس در واکنش به اقدام دولت آمریکا در آغاز خروج این کشور از پیمان نابودی موشک‌های برد کوتاه و متوسط، دستور مربوط به توقف اجرای تعهدات این کشور در چارچوب این توافقنامه را امضاء کرد. بعد از آن در ماه ژوئن هر دو پارلمان سفلی و اعلای روسیه پیش نویس قانون ارائه شده از سوی ولادیمیر پوتین درباره توقف مشارکت روسیه در این پیمانرا به تصویب رساندند.
 
سپس رئیس جمهوری روسیه در تاریخ سوم ماه جولای (12 تیرماه) این سند را امضاء کرد که بدین ترتیب این قانون قابلیت اجرایی پیدا کرده است.