هم اکنون عضو شبکه تلگرام رجانیوز شوید

 

 

 

رجانیوز را در شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید

 

دوشنبه 24 تير 1398 ساعت 11:21
دوشنبه 24 تير 1398 11:12 ساعت
2019-7-15 11:21:20
شناسه خبر : 323406
نمایندگان مجلس شورای اسلامی در مصوبه‌ای اختصاص تسهیلات از صندوق توسعه ملی جهت توسعه صنایع پایین دستی نفت را تصویب کردند.
نمایندگان مجلس شورای اسلامی در مصوبه‌ای اختصاص تسهیلات از صندوق توسعه ملی جهت توسعه صنایع پایین دستی نفت را تصویب کردند.
 
به گزارش رجانیوز به نقل از تسنیم، نمایندگان مجلس شورای اسلامی در جلسه علنی امروز(دوشنبه، 24 تیر) پارلمان، ماده (3) طرح حمایت از توسعه صنایع پایین دستی نفت خام و میعانات گازی با استفاده از سرمایه‌گذاری مردمی را از مجموع 212 نماینده حاضر، با 140 رأی موافق، 32 رأی مخالف و یک رأی ممتنع تصویب کردند.
 
بیشتر بخوانید
تکلیف مجلس به دولت برای حمایت از صنایع پایین دستی نفت خام
 
جزئیات طرح جدید مجلس برای حمایت از توسعه صنایع پایین‌دستی نفت خام
 
توضیح «پزشکیان» درباره اعطای تسهیلات از محل صندوق توسعه ملی با اذن مقام معظم رهبری
 
طبق ماده (3) این طرح، تنفس خوراک تخصیصی به طرح‌ها با رعایت شرایط زیر صورت می‌پذیرد:
 
الف- استفاده از سهم صندوق توسعه ملی در چارچوب قوانین و مقررات مربوطه و با اذن مقام معظم رهبری است.
 
ب- درصد تولید نفت کوره در طرح‌های موضوع این قانون باید کمتر از 10 درصد کل فرآورده‌های تولید آن طرح باشد.
 
پ- در هنگام بهره‌برداری از واحد احداث شده، تطبیق کمیت و کیفیت انواع فرآورده‌های تولیدی براساس مجوز اولیه صادره به عهده وزارت نفت بوده و در صورت وجود هر‌گونه مغایرت موظف است میزان تنفس خوراک را متناسب با طرح اجرا شده تعدیل کرده و به اطلاع صندوق توسعه ملی برساند.
 
ت- خوراک تحویلی به واحدهای مذکور از نظر قواعد مالی در حکم صادرات نفت خام و میعانات گازی است و تنفس خوراک برای اجرای این قانون صرفاً از محل سهم سالانه صندوق توسعه ملی در سقف سهم سالانه آن صندوق تأمین می‌شود. تسویه‌حساب این واحدها با صندوق توسعه ملی بابت بازپرداخت اقساط تنفس خوراک علاوه بر سهم صندوق توسعه ملی از محل فروش خوراک آنها در پی سنوات می‌باشد.
 
ج- مجوزهای موضوع این قانون به استثنای طرح‌های بهینه‌سازی و ارتقای پالایشگاه‌های موجود صرفاً برای سواحل کشور صادر می‌شود.
 
چ- دولت مجاز است در هنگام اعطای تعهد تنفس خوراک قرارداد دریافت بخشی از درآمد حاصل از فروش فرآورده‌های طرح‌ها را به صورت ماهانه متناسب با مبلغ بازپرداخت اقساط جهت تسویه بدهی از آن طرح اخذ کند و یا پس از بهره‌برداری از طرح سهام سهامداران شرکت مجری طرح را تا سقف مبلغ تنفس خوراک اخذ کند.
 
بند (ث) مربوط به شرایط بازپرداخت تسهیلات تنفس خوراک صندوق توسعه ملی جهت بررسی بیشتر به کمیسیون انرژی ارجاع شد.