هم اکنون عضو شبکه تلگرام رجانیوز شوید
شنبه، 17 خرداد 1399
ساعت 03:16
به روز شده در :

 

 

 

رجانیوز را در شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید

 

دوشنبه 24 تير 1398 ساعت 09:55
دوشنبه 24 تير 1398 09:45 ساعت
2019-7-15 09:55:33
شناسه خبر : 323370
رئیس کل بانک مرکزی، با بیان اینکه از واردات ریالی استقبال می کنیم، گفت: طبق آخرین اطلاعات دریافتی، فروش نفت ایران به تدریج رو به افزایش بوده و فرآیند ورود ارز به کشورمان هم تسهیل شده است.
رئیس کل بانک مرکزی، با بیان اینکه از واردات ریالی استقبال می کنیم، گفت: طبق آخرین اطلاعات دریافتی، فروش نفت ایران به تدریج رو به افزایش بوده و فرآیند ورود ارز به کشورمان هم تسهیل شده است.
 
به گزارش رجانیوز به نقل از اداره کل روابط عمومی استانداری خراسان رضوی، عبدالناصر همتی در جلسه ستاد فرماندهی اقتصاد مقاومتی استان که در محل دفتر استاندار برگزار شد، اظهار داشت: دشمن سال گذشته برنامه‌ریزی زیادی برای وارد کردن فشار به اقتصاد کشور، نابودی ارزش پول ملی و در نتیجه آن فروپاشی جمهوری اسلامی انجام داده بود اما در رسیدن به اهداف شوم خود ناکام ماند.
 
وی با بیان اینکه تلاش دشمنان برای ضربه زدن به اقتصاد، آثار منفی بسیار زیادی بر معیشت قشر ضعیف جامعه داشته است، افزود: به دلیل تشدید فشارهای اقتصادی، نزدیک‌ترین دوستان ما برای همکاری با کشورمان شرایط سختی را تجربه کرده و با هزار اما و اگر کار می‌کنند، با این حال تلاش کرده‌ایم که تاثیر تحریم‌ها را به حداقل ممکن کاهش دهیم. 
 
رئیس کل بانک مرکزی ادامه داد: با اینکه هنوز بانک مرکزی به‌ عنوان متولی بخش ارزی و پولی کشور، تحت فشار حداکثری قرار دارد، اما بازار ارز از ثبات نسبی برخوردار است و فرآیند ورود ارز به داخل کشور هم تسهیل شده است.
 
همتی با بیان اینکه ارز یک ارزش ذاتی دارد و فاکتورهای اقتصادی نرخ آن را تعیین می‌کند، بیان کرد: اجازه نمی‌دهیم که این بازار مورد هجوم قرار گیرد و در نتیجه فشارهای سیاسی و روانی ارزش پول ملی کاهش چشمگیری پیدا کند، به راحتی می‌گفتند که ارز بعد از عید به 40 تا 50 هزار می‌رسد اما با کنترل شرایط، این اتفاق نیفتاد و قدرت نظام جمهوری اسلامی برای دشمنان به اثبات رسید.
 
رئیس کل بانک مرکزی تصریح کرد: شوک ارزی که در کشور ایجاد شد، آثار و تبعاتی داشت که باید به‌ تدریج تحت کنترل قرار گیرد، این تصور که بانک مرکزی در شرایط فعلی می‌تواند به راحتی همه نیازهای ارزی کشور را تامین کند، نادرست است. 
 
وی گفت: بانک مرکزی در زمینه حفظ ارزش پول ملی مسئولیت دارد و برای تحقق این مهم به کنترل تورم و نرخ نقدینگی کشور نیاز است، در شرایطی که تقاضا زیاد باشد و نقدینگی در جامعه افزایش یابد، طبیعی است که منجر به افزایش قیمت‌ها و شوک قیمتی می‌شود.
 
از تک‌نرخی شدن ارز استقبال می‌کنیم،‌ اما فعلا نه
 
همتی با بیان اینکه از ارز تک نرخی استقبال می‌کنیم، خاطرنشان کرد: نظر کارشناسی بانک مرکزی هم همین است، اما در شرایط فعلی که با هجمه سنگین اقتصادی مواجه هستیم، این کار نتیجه مثبتی ندارد، در حالی که بازار ارز به آرامش و ثبات خوبی رسیده و تورم نقطه به نقطه کاهنده شده است، ایجاد شوک جدید کاری عاقلانه نیست.
 
رئیس کل بانک مرکزی با بیان اینکه قرار نیست کسری 100 هزار میلیارد تومانی دولت را بانک مرکزی با چاپ پول تامین کند، یادآور شد: اینکه برخی فکر می‌کنند، تمام کسری دولت توسط بانک مرکزی تامین می‌کند، به هیچ عنوان اینگونه نیست؛ ما در مقابل این موضوع می‌ایستیم، اما با این حال در زمینه پرداخت تسهیلات به دولت کمک می‌کنیم.