98/4/23 - 14:05 1970-1-1 03:30:00
شناسه خبر : 323316
دولت ترامپ باید دیدگاه متمرکز بر تجارت خود را گسترش داده و اجازه ندهد بیشتر از این از نزدیک ترین متحدان و همکاران واشنگتن جدا شود.
دولت ترامپ باید دیدگاه متمرکز بر تجارت خود را گسترش داده و اجازه ندهد بیشتر از این از نزدیک ترین متحدان و همکاران واشنگتن جدا شود.
 
سایت تحلیلی دفنس وان اخیراً مقاله ای با قلم «میشل شویین کوتزی» در مورد تاثیرات برگزیت بر امنیت ملی واشنگتن منتشر کرده است. نویسنده در این مقاله ادعا می کند واشنگتن فقط بر بعد اقتصادی برگزیت توجه می کند و از تاثیرات امنیتی آن غافل است.
 
متن کامل مقاله در ادامه آمده است.
 
صحنه سیاسی بریتانیا در پایان ماه جاری دچار تغییر و تحول شده و نخست وزیر جدید اداره دولت بریتانیا را بر عهده خواهد گرفت. اکنون ایالات متحده امریکا فرصتی جهت ارزیابی چالش اصلی که رهبر جدید بریتانیا با آن روبرو خواهد شد (برگزیت) به دست آورده است.
 
باید گفت سیاستمداران ایالات متحده امریکا تاکنون برگزیت را فقط از بعد اقتصادی مورد ارزیابی قرار داده اند. در طی ماههای گذشته و در طی سفر اخیر ترامپ به انگلیس، مقامات ایالات متحده امریکا و خود رئیس جمهور ترامپ بر رابطه اقتصادی پس از برگزیت بین لندن و واشنگتن تمرکز کرده اند. برای مثال، ترامپ در طی سفر به لندن در مورد «معامله بزرگ تجاری با انگلیس» توییت کرد و از «پتانسیل عظیم تجارت بریتانیا با ایالات متحده امریکا» سخن گفت.
 
درست است که رابطه اقتصادی بسیار مهم است اما تمرکز بر آن باعث می شود عواقب سیاسی و امنیتی گسترده خروج انگلیس از اتحادیه اروپا نادیده گرفته شود. به همین دلیل واشنگتن باید بر برگزیت از بعد سیاسی، امنیتی و سیاست خارجی نیز توجه کند. همانطور که لندن ارزیابی می کند پس از برگزیت چگونه با اتحادیه اروپا و کشورهای اروپایی همکاری کند، ایالات متحده نیز باید این گونه رفتار کند.
 
وجود بریتانیا در اتحادیه اروپا به عنوان یکی از برجسته ترین کشورهای عضو این اتحادیه به نفع ایالات متحده است زیرا هر دو کشور چشم اندازهای مشابهی در مورد محیط امنیتی، استفاده از نیروها و مرکزیت ناتو برای امنیت اروپا دارند.
 
واقعیت این است که مقامات دفاعی در سراسر آتلانتیک در مورد پتانسیل و وظایف مشابه اتحادیه اروپا و ناتو نگران بوده و علاقمند به ایجاد روابط متقابل سودمند بین دو سازمان هستند. به دلیل این همگرایی، واشنگتن می داند که لندن باید پیوند قوی با ناتو را حفظ نموده و ابتکارات جدیدی را برای تقویت همکاری های دفاعی میان کشورهای عضو اتحادیه اروپا تضمین کند.
 
با این وجود، هنگامی که انگلستان از اتحادیه اروپا خارج شود، این بحث دیگر از داخل شکل نمی گیرد. در حقیقت، مقامات بریتانیا سعی خواهند کرد که از خارج به آن شکل دهند زیرا انگلستان تبدیل به طرف سوم می شود.
 
برای رسیدن به این اهداف، ایالات متحده امریکا باید با کشورهایی که دیدگاههای نزدیک تر به آن دارند، همکاری کند. از جمله هلند و کشورهای شمال اروپا که غالباً هشدار داده اند اتحادیه اروپا نباید نقش بسیار مهم تری از ناتو در امور دفاعی داشته باشد. کشورهای اروپای شرقی مانند استونی و لهستان نیز به ناتو و نقش مرکزی ایالات متحده در آن به عنوان پایه ای برای امنیت خودشان نگاه می کنند. برای واشنگتن مهم خواهد بود همکاری های قوی درون اتحادیه اروپا را تقویت کند و مطمئن شود انگلستان همچنان در روابط اتحادیه اروپا و ناتو در چارچوب ناتو درگیر خواهد بود. مقامات دفاعی بریتانیا مایل هستند در این چارچوب با کشورهای اروپایی و امریکا همکاری کنند. باید گفت که صرفنظر از عضویت انگلیس در اتحادیه اروپا، ناتو همیشه مرکز سیاست دفاعی این کشور بوده و همچنان خواهد بود.
 
با این حال مشخص نیست که متحدان ناتو، که برخی از آنها کشورهای عضو اتحادیه اروپا بوده و در مذاکرات برگزیت حضور فعال داشتند، چگونه به آن واکنش نشان خواهند داد. آیا کشورهای عضو اتحادیه اروپا نقش طولانی مدت و عملگرایانه ای را که انگلستان پس از برگزیت می تواند داشته باشد به رسمیت می شناسند؟ آیا آنها نقش انگلیس در روابط ناتو و اتحادیه اروپا را به عنوان تلاشی از سوی انگلیس برای تأثیرگذاری بر طرح های جدید اتحادیه اروپا می پذیرند؟
 
پاسخ به این سوالات، به رویکرد ایالات متحده امریکا به روابط انگلیس و اتحادیه اروپا و ناتو شکل خواهد داد. اگر نقش انگلیس کاهش یابد، ایالات متحده یک متحد مهم را از دست خواهد داد و این مهم می تواند بین متحدان ناتو که می خواهند اتحادیه اروپا مسئولیت بیشتری را در دفاع از خود بر عهده گیرد و کسانی که مایل به کاهش نقش اتحادیه اروپا در دفاع از اروپا هستند، شکاف ایجاد کند.
 
پیوند غیرقابل انکار سیاست تجاری و امنیتی دولت ترامپ و همچنین لفاظی های این دولت، به توانایی واشنگتن در ایفای نقشی سازنده در مورد مسائل مربوط به اتحادیه اروپا آسیب می زند. ایالات متحده باید پتانسیل کشورهای اروپایی را برای تقویت توانایی های کشورهای عضو اتحادیه اروپا و بنابراین، ستون اروپایی ناتو به رسمیت بشناسد.
 
واشنگتن در کنار لندن باید سرمایه سیاسی خود را در بحث ارتباط اتحادیه اروپا و ناتو پس از برگزیت صرف کند. اگر واشنگتن می خواهد از مزایای برگزیت بیشتر استفاده کند، باید همچنان معایب را مدیریت کرده و آنها را رفع کند. جهت ادامه تعامل انگلیس با اتحادیه اروپا و شکل دادن به روابط آن با اتحادیه اروپا و ناتو، ایالات متحده باید بازتاب های برگزیت را از دیدگاه اقتصادی، امنیتی، سیاسی و سیاست خارجی مورد توجه قرار دهد.
 
در نهایت باید گفت که بدون توجه به این مهم و تغییر رویکرد خود در خصوص دفاع از اروپا، دولت ترامپ خود را به طور فزاینده ای از نزدیک ترین متحدان و شرکای واشنگتن جدا خواهد کرد.
 
منبع:مهر