هم اکنون عضو شبکه تلگرام رجانیوز شوید
سه شنبه، 21 مرداد 1399
ساعت 23:11
به روز شده در :

 

 

 

رجانیوز را در شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید

 

پنجشنبه 20 تير 1398 ساعت 12:19
پنجشنبه 20 تير 1398 12:11 ساعت
2019-7-11 12:19:02
شناسه خبر : 323158
این یادداشت در واقع توجه بیشتر آیت الله رئیسی و مشاوران وی به این موضوع است که متاسفانه در سال های اخیر توسط قوه قضاییه مورد غفلت قرار گرفته است و پیشنهاد می شود که ایشان با تولیدکننده ها و صادرکننده دیدارهای داشته باشند تا بخش تولیدی و صادارتی کشور در زمانه «آرایش جنگی دشمن» علیه کیان نظام اسلامی تقویت شود که با مطالبات از دولت و نیز دولت ها و ارگان های قضایی کشورهای همسایه نقش خود را به خوبی ایفا نماید.
این یادداشت در واقع توجه بیشتر آیت الله رئیسی و مشاوران وی به این موضوع است که متاسفانه در سال های اخیر توسط قوه قضاییه مورد غفلت قرار گرفته است و پیشنهاد می شود که ایشان با تولیدکننده ها و صادرکننده دیدارهای داشته باشند تا بخش تولیدی و صادارتی کشور در زمانه «آرایش جنگی دشمن» علیه کیان نظام اسلامی تقویت شود که با مطالبات از دولت و نیز دولت ها و ارگان های قضایی کشورهای همسایه نقش خود را به خوبی ایفا نماید.

یکی از سیاستهای اقتصاد مقاومتی  گسترش صادرات و گسترش طرفهای صادراتی ما است. ما در بندهای اقتصاد مقاومتی روی این هم تکیه کرده‌ایم(بیانات آیت الله خامنه ای در حرم مطهر رضوی_ سال 96)

 

آمریکا؛ طراحِ اقتصاد فروپاشیده

ایران با اتخاذ ایدئولوژی ایمانی در جنگ همه جانبه ای با شیاطین عالم قرار گرفته و آمریکا و اروپا در قالب برجام و اف ای تی اف و اینستکس بوده و نیز این دشمنی هیچ گاه تمام نخواهد شد. آنان ایران وابسته به خودشان می خواهند. آمریکا با تحریم ها بدنبال فشار بر مردم و سازماندهی ناخودآگاه شورش اجتماعی علیه ایدئولوژی و فرهنگ و نیز حاکمیت ایران بوده تا بتواند سیاست های عقب افتاده چهل ساله را جبران نماید.در فتنه سال 88 آمریکا و هم پیمانان او با امیدواری تمام در حوزه سیاست خارجی فعال تر،در سیاست ایران عینی تر و با گرایی که فتنه گران با آنان دادند در اقتصاد حضور بیشتری یافتند. آنان راه حل شکست ایران را در اقتصاد می دانستند و «اقتصاد فروپاشیده» را پایان «راه خمینی» و «اندیشه ناب» او قلمداد می نمودند.

 

انقلاب اسلامی برای ساخت تمدن خود به سیاست و فرهنگ و اقتصاد پویا و زنده و طیبه نیازمند است.آیت الله خامنه ای با اطلاع کامل از نقش اقتصاد در ساخت فرهنگ و سیاست سالم نام سال ها را اقتصادی اعلام نمود و در حال تقویت اقتصاد ایران است. «تولید و صادرات در اندیشه اقتصادی آیت الله خامنه ای»[1] بسیار برجسته است که می توان پایه های ساختِ اقتصاد مقاومتی را این دو مورد خواند.

 

صادرات پایه رونقِ تولید

اساسا توسعه توان صادراتی، تحت هر شرایطی حاوی مواهب و مزایای سازنده بسیاری برای اقتصاد کشور خواهد بود. افزایش صادرات در هر اقتصادی باعث طراوت و پویایی هر چه بیشتر آن خواهد شد و نایل شدن به چنین توانی موید استعداد‌ها و توانایی‌های برجسته یک کشور در صحنه اقتصاد بین المللی است. کشور ایران، از حیث جغرافیایی ضمن برخورداری از ویژگی‌های خاص و کم نظیر خود، همچون اقلیم و طبیعت چهار فصل، برخورداری از جمعیت کثیر ۸۰ میلیون نفری که به تبع در دل خود نیروی انسانی فراوانی را جای داده، پرورش و تربیت جوانان تحصیلکرده در رشته‌های گوناگون، دستمزد کمتر نیروی انسانی (در مقایسه با بسیاری از کشورها) و برخورداری از معادن و منابع زیر زمینی متعدد و متنوعی که متاسفانه در میان عوام، عموما به نفت و گاز خلاصه می‌شود، از بستر ویژه‌ای برای جهش اقتصادی و عرض اندام در حوزه‌های اقتصاد جهانی برخوردار است، حوزه‌هایی که یکی از نمود‌های آن در عرصه صادارت کالا، ظهور می‌کند، صادراتی که قادر است، تولید را از رونق افزون تری برخوردار کند و در شرایط سخت اقتصادی، از ایستایی و سکون تولید جلوگیری کند.

 

صادرات بخش مهمی از اقتصاد هر کشور را تشکیل می‌دهد از این رو برای حمایت از بخشهای اقتصادی دادن تسهیلات به آنها می‌تواند ابزاری مناسب برای رشد و توسعه‌شان باشد. شرایط اقتصادی و منابع انسانی ایران نیز به گونه‌ای است که صادرات در گرو تولید بوده و ابزاری کارامد در راه توسعه اقتصادی است. در بسیاری از کشورهای پیشرفته صادرات محور اصلی توسعه بوده و اهمیت بسیاری در حضور آن کشور در بازارهای جهانی دارد. تولیدات داخلی و عرصه آن در بازار رقابت جهانی یا به بیان دیگر صادرات یکی از عواملی است که می‌تواند کشورها را مستقل کند. اهمیت و ضرورت حضور کالاهای ساخت یک کشور در بازار جهانی و فضای اقتصاد بین‌المللی از مهمترین عوامل توسعه است.

 

نقش صادرات در این بین به اندازه‌ای مهم است که بسیاری کارشناسان صادرات را تنها مسیر موفق به توسعه اقتصادی یک کشور در بازار جهانی می‌دانند. امروزه حضور فناوری اطلاعات در حوزه صادرات موجب کثرت کالاها و خدمات صادراتی در حوزه جهانی شده است و همین امر دلیل محکمی برای ایجاد کیفیت در عرصه کالاهای تولیدی در بازار رقابت جهانی شده است. کیفیت و سرعت عرضه کالاهای صادراتی در یک کشور باعث می‌شود رتبه آن کشور در بازارهای بین‌المللی نیز افزایش یابد. با الکترونیکی شدن فرایند تشریفات صادراتی به تسهیل و تسریع آن کمک قابل توجهی کرده است.

 

برای گذار از مرحله سنتی و رسیدن به مرحله تولید صنعتی و توسعه اقتصادی، وارد کردن کالاهای سرمایه‌ای و واسطه‌ای زمینه را برای تحول صنعتی و اجتماعی در کشور محیا می‌کند. بسیاری از کارشناسان توسعه تجارت را در ایران متکی به درآمد منابع طبیعی چون نفت و گاز می‌دانند و صادرات نفتی را عامل اصلی رشد می‌دانند. شناخت دلایل پیشرفت کشورها در امور صادراتی و استفاده از تجربیاتشان بی‌شک می‌تواند در بهبود رشد و توسعه صادرات کشور یاری‌رسان باشد.

 

نباید فراموش کنیم مهمترین مسئله برای هر کشوری چون ایران دستیابی به توسعه اقتصادی و برخورداری از نظام اقتصادی و تولیدگرا و صادرات محور است. برای رسیدن به این امر پیش از هر چیز لازم است نیازهای داخلی کشور رفع شده و صادرات کالا و خدمات مازاد بر مصرف داخلی نیز توسعه پیدا کند. برای رسیدن به جامعه‌ای که در آن خبری از فقر، بیکاری و عقب‌ماندگی نباشد باید برای رشد اقتصادی آن تلاش شود.

 

در کنار رشد اقتصادی باید عدالت و توانمندسازی مردم جامعه برای اداره زندگیشان نیز انجام شود.صادرات نقش مهمی در تولید و اشتغال دارد بنابراین توجه زیادی برای گسترش و حضور فعال در بازارهای جهانی را می‌طلبد. همچنین باید صادرکنندگان عرصه اقتصادی نیز مورد تشویق قرار گیرند.

 

نقش قوه قضاییه در رونق تولید و صادرات

امنیت کشور با قوه قضاییه است و این قوه با ایجاد امنیت می‌تواند بیشترین نقش را در توسعه کشور عهده‌دار شود. هر نوع امنیتی به عملکرد قوه قضاییه بازمی‌گردد. اگر قوه قضاییه درست کار کند و امنیت را برقرار کند به‌طور طبیعی باعث رونق کشور خواهد بود، اما زمانی که امنیت اقتصادی نداشته باشید، یعنی در هیچ زمینه‌ای ایمن نخواهید بود و دیگر نمی‌توان به توسعه و رشد در کشور جامه عمل پوشاند. این مسئله با نقش قوه قضاییه در پیشگیری از وقوع جرم و با ایفای نقش در ایجاد امنیت قضایی به این نهاد بازمی‌گردد.

 

از جمله مسائلی که قوه قضاییه می تواند در آن ورود نماید،امنیت بخش صادرات کشور است. برای صادرات کشور از اطلاع رسانی دقیقِ حقوقی و استفاده از ظرفیت صداوسیما در این زمینه گرفته تا رایزنی حقوقی و قضایی با روسای کشورهای همسایه از جمله عراق،قطر،عمان،افغانستان،پاکستان،سوریه،لبنان،هند،روسیه و... است. صادرکننده هایی که در طبق سیستم اقتصادی کشور فعالیت می نمایند و ارز و سرمایه خود را در اقتصاد ایران در حال گردش قرار می دهند در واقع در حال جهاد و جنگ در عصر جنگ اقتصادی هستند و باید از لحاظ معنوی و روحی که در بخش امنیت قضایی نهفته است،بهره مند شوند.

 

ثبت شرکت در کشورهای همسایه برای تاجران ایرانی،برگشت پول و سرمایه آنان به بازار ایران، مشکلات حقوقی قراردادها و اطاله دادرسری در ایران و همچنین کشورهای نامبرده و هزینه های بالا، امنیت صادرکننده ها را در خطر انداخته است. تاجران موفقی بوده اند که به علت اطاله دادرسی در کشورهای همسایه و هزینه بالا از قید سرمایه ای که توسط تاجران آن کشورها تصرف شده،را زده اند.

 

این یادداشت در واقع توجه بیشتر آیت الله رئیسی و مشاوران وی به این موضوع است که متاسفانه در سال های اخیر توسط قوه قضاییه مورد غفلت قرار گرفته است و پیشنهاد می شود که ایشان با تولیدکننده ها و صادرکننده دیدارهای داشته باشند تا بخش تولیدی و صادارتی کشور در زمانه «آرایش جنگی دشمن» علیه کیان نظام اسلامی تقویت شود که با مطالبات از دولت و نیز دولت ها و ارگان های قضایی کشورهای همسایه نقش خود را به خوبی ایفا نماید.

 

قاچاق کالا با این آمار وحشتناک در عهده نیروی انتظامی است که این نیرو هم از ضابطان قوه قضاییه می‌باشد. از قاچاق کالا گرفته تا قاچاق مواد مخدر، مسائل بانکی، خصوصی‌سازی‌ها و... یک سر به قوه قضاییه متصل است. اگر این قوه به وظایف خود عمل می‌کرد، قطعاً جامعه امن‌تری امروز شکل گرفته بود. برگشت ارزصادراتی به کشور تا تقویت حقوق صادرکننده ها در کشورها همه در راستای «گام دوم تحول قوه قضاییه» می تواند باشد.

 

از برجام هیچ خیری نصیب ایران نشد و تحریم های آمریکا بیشتر شد و نظام اقتصادی ایران با نگرش لیبرالی دولتی و اعتماد کامل به امضای جان کری باعث شد که دچار اختلال شود نظم آن بهم ریخته شود و تحریم هایی که وعده داده می شد که فروپاشیده و حال صبح های بدون تحریم را تجربه می کنیم همه «پوچ» بود. خیال گرایی در مدیریت کشور توسط دولت روحانی به بخش تولید و صادرات ضربه های بزرگی زده که باید جبران نمود تا اقتصاد مقاومتی و بخش رونق تولید تقویت شود.  امروز سازمان بازرسی کشور،سازمان های مالیاتی و نظارتی بیش از پیش وظیفه ورود به این موضاعات را دارند. نظارت بر بخش بازرگانی کشور از جمله وظایف حقوقی قوه قضاییه است. در یادداشت های آینده به مسائل بیشتری از «تولید و صادرات» و شبکه سازی تاجران مومن و دلسوز و اندیشۀ اقتصادی آیت الله خامنه ای در حوزه «تولید و صادرات» خواهم پرداخت.

 

با آرزوی موفقیت برای آیت الله رئیسی و قوه قضاییه و تولید کننده و صادرکننده های کشور.

 


[1]- « بودجه‌ی کشور ما متأسفانه از ده‌ها سال پیش به این طرف، وابسته‌ی به نفت است. این روش را همه‌ی اقتصاددانهای دلسوز رد می کنند. یکی از آرزوهای من این است که یک روزی ما بتوانیم کشور را جوری اداره کنیم که حتّی اگر لازم بود، یک قطره نفت هم صادر نکنیم و کشور اداره شود. افزایش صادرات غیرنفتی موجب میشود که ما به این هدف نزدیک شویم؛ و این کار دارد انجام میگیرد.» (بیانات رهبری در حرم مطهر رضوی در آغاز سال 90)