هم اکنون عضو شبکه تلگرام رجانیوز شوید
چهارشنبه، 24 مهر 1398
ساعت 01:24
به روز شده در :

 

 

 

رجانیوز را در شبکه‎های اجتماعی دنبال کنید

 

چهارشنبه 19 تير 1398 ساعت 13:36 2019-7-10 13:36:07
شناسه خبر : 323063
رئیس جمهوری روسیه در واکنش به توهین مجری شبکه تلویزیونی «روستاوی-۲» گرجستان به وی، اعلام کرد که به‌خاطر احترام به ملت گرجستان و حفظ روابط دوجانبه، قصد اعمال تحریمی علیه این کشور را ندارد.
رئیس جمهوری روسیه در واکنش به توهین مجری شبکه تلویزیونی «روستاوی-۲» گرجستان به وی، اعلام کرد که به‌خاطر احترام به ملت گرجستان و حفظ روابط دوجانبه، قصد اعمال تحریمی علیه این کشور را ندارد.
 
به گزارش رجانیوز به نقل از تسنیم، روزنامه «راسیسکایا گازیتا» نوشته است: "ولادیمیر پوتین" رئیس جمهوری روسیه معتقد است که به خاطر احترام به ملت گرجستان و به خاطر حفظ روابط دوجانبه با تفلیس، اعمال اقدامات محدودکننده علیه این کشور ضرورتی ندارد. وی گفت: «در رابطه با اعمال تحریم‌های مختلف علیه گرجستان باید بگویم که من این کار را به خاطر احترام به ملت گرجستان انجام نداده‌ام، هر چند برخی مقامات پارلمانی این مسئله را پیشنهاد کرده‌اند.»
 
رئیس جمهوری روسیه افزود: «برای حفظ روابط با کشور گرجستان من قصد اتخاذ اقدامات مضاعفی در رابطه با این کشور را نداشته و مایل نیستم که وضعیت از این پیچیده‌تر شود.»
 
به گفته پوتین، تمایلات تند ضدروسی در گرجستان از سوی افرادی برنامه‌ریزی می‌شود که آشنایی با تاریخ و روابط بین دو ملت روسیه و گرجستان ندارند و به این مسئله فکر نمی‌کنند که این اقدامات به ضرر خود گرجستان تمام خواهد شد.
 
وی یادآور شد، از زمانی که میخائیل ساآکاشویلی (رئیس جمهوری سابق گرجستان) از این کشور گریخت، تاکنون هیچ اقدام نظامی علیه دو جمهوری آبخازیا و اوستیای جنوبی صورت نگرفته است. روسیه در سال 2008 مجبور شد تا استقلال این دو جمهوری را به رسمیت بشناسد تا از مردم آبخازیا و اوستیای جنوبی در برابر تجاوز ارتش گرجستان حمایت کند.
 
لازم به یادآوری است، چند روز قبل "گئورگی گابونیا" مجری شبکه تلویزیونی «روستاوی-2»، برنامه خود را به زبان روسی و با توهین به رئیس جمهوری روسیه آغاز کرد. ساعتی بعد از پخش این برنامه بار دیگر خیابان‌های تفلیس، پایتخت گرجستان شاهد موج تازه‌ای از اعتراضات مردمی در مخالفت با سخنان این مجری تلویزیونی شد. شرکت‌کنندگان در این اعتراضات نگران آن بودند که توهین به پوتین ممکن است آغازگر حمله نظامی روسیه به این کشور شود.
 
"ویچسلاو والودین" رئیس دومای دولتی روسیه در تفسیر خودداری ولادیمیر پوتین از اعمال تحریمی علیه گرجستان به خاطر توهین صورت گرفته به او توسط مجری تلویزیون این کشور، به خبرنگاران گفت: «رئیس جمهوری با این اقدام در حقیقت این امکان را به دولت گرجستان داده تا درباره اقدامات خود به خوبی فکر کنند.» به گفته وی، نمایندگان دومای روسیه همچنان مایلند تا اقدامات محدود کننده‌ای علیه تفلیس اعمال شود.
 
استقبال مردم گرجستان از تصمیم پوتین درباره عدم تحریم کشورشان
 
در پارلمان گرجستان هم اعلام شده که سخنان ولادیمیر پوتین درباره عدم ضرورت اعمال تحریمی علیه تفلیس می‌تواند انگیزه‌ای مثبت برای ازسرگیری مذاکرات بین دو کشور باشد.
 
"داوید زالکالیانی" وزیر امور خارجه گرجستان نیز اعلام کرد که شهروندان این کشور واکنش بسیار منفی به سخنان مجری تلویزیونی توهین کننده به پوتین دارند و به خاطر آنها لازم است تا روابط بین دو کشور سرو سامان بگیرد.
 
در همین رابطه، برخی شبکه‌های اجتماعی در گرجستان دیدگاه مردم این کشور نسبت به تصمیم رئیس جمهوری روسیه درباره عدم تحریم تفلیس به خاطر اقدامات تحریک آمیز ضدروسی در این کشور را مورد ارزیابی قرار داده‌اند.
 
بر اساس این اطلاعات، به عقیده بسیاری از مردم گرجستان، پوتین با توجه به اقدام تحریک‌آمیز مجری تلویزیون، اقدامی بسیار عاقلانه‌ای انجام داده است. برخی گفته‌اند: «پوتین قصد آغاز جنگ با گرجستان را نداشته و با این مسئله با آرامش برخورد کرده و برخورد درست آن است که به خاطر بی مسئولیتی یک خبرنگار نباید بین دو ملت گرجستان و روسیه جنگی به راه بیفتد.»
 
برخی نیز گفته‌اند: «رئیس جمهوری روسیه درک کرده که یک فرد از زبان کل ملت گرجستان صحبت نمی‌کند و برخورد پوتین با این مسئله صلح برای دو کشور همسایه را به همراه دارد.»