هم اکنون عضو شبکه تلگرام رجانیوز شوید
شنبه، 17 خرداد 1399
ساعت 01:38
به روز شده در :

 

 

 

رجانیوز را در شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید

 

پنجشنبه 6 تير 1398 ساعت 12:38
پنجشنبه 6 تير 1398 11:19 ساعت
2019-6-27 12:38:08
شناسه خبر : 322226
بررسی منابع در نظر گفته شده برای جبران خسارت ۳۸ هزار میلیارد تومانی سیل اخیر نشان می‌دهد، هنوز وضعیت ۷ هزار میلیارد تومان از تسهیلات تعریف شده برای بازسازی مناطق سیل زده، مشخص نیست.
بررسی منابع در نظر گفته شده برای جبران خسارت ۳۸ هزار میلیارد تومانی سیل اخیر نشان می‌دهد، هنوز وضعیت ۷ هزار میلیارد تومان از تسهیلات تعریف شده برای بازسازی مناطق سیل زده، مشخص نیست.
 
به گزارش رجانیوز به نقل از تسنیم،‌ در حالی که براساس گزارش قرارگاه بازسازی مناطق سیل‌زده 38 هزار میلیارد به ابنیه، زیرساختها و اموال مردم در استانهای مختلف خسارت وارد شده است، بررسی اظهارات مقامات نشان می‌دهد، هنوز وضعیت تامین مالی جبران خسارات سیل تکمیل نشده است.
 
بر اساس یک تقسیم بندی اولیه، برای تامین منابع لازم برای بازسازی و نوسازی مناطق سیل‌زده، قرار بر تامین  23 هزار میلیارد تومان از منابع دولتی و 15 هزار میلیارد باقیمانده از محل تسهیلات مختلف تامین خواهد شد که نظام بانکی کشور نیز برای کمک در این حوزه اعلام آمادگی کرده است.
 
در هفته اخیر تفاهم نامه 3 هزار میلیاردی ارائه تسهیلات از سوی نظام بانکی با سازمان برنامه  و بودجه امضا شد، که در این تفاهم نامه 17 بانک مختلف، متعهد به پرداخت ارقامی از 100 تا 300 میلیاردی برای جبران خسارات سیل شدند. گفتنی است از این مبلغ 1800 میلیارد تومان توسط بانک‌های دولتی و 1200 میلیارد تومان توسط بانک‌های خصوصی تأمین خواهد شد.
 
بررسیها نشان می‌دهد، سیستم بانکی تاکنون حدود 5 هزار میلیارد تومان تسهیلات قرض الحسنه برای جبران خسارت سیل در 5 استان کشور ارائه کرده است با در نظر گرفتن تسهیلات 3 هزار میلیارد تومانی اخیر مجموعا 8 هزار میلیارد تومان از سوی سیستم بانکی برای جبران خسارت سیل پرداخت خواهد شد.
 
پیگیری خبرنگار تسنیم نشان میدهد، برداشتی از صندوق توسعه ملی برای بحث خسارات سیل انجام نشده است.
 
گفتنی است، در حالی دولت روی منابع 23 هزار میلیارد تومانی بودجه‌ای  حساب کرده که هنوز گزارش مشخصی از نحوه تامین مالی خسارت سیل از ردیفهای بودجه منتشر نشده است.
 
این در حالی است که به گفته رئیس سازمان برنامه و بودجه، در هفته جاری  در دولت برای بازسازی مناطق سیل زده 3900 میلیارد تومان دیگر اختصاص یافته که 1000 میلیارد برای راه و زیرساختها، 1500 برای اماکن و 1400 میلیارد تومان برای جبران خسارت به زیرساختهای آب و برق  و گاز اختصاص داده خواهد شد. پیش از این 3 هزار میلیارد تومان  به‌منظور جبران خسارت‌ها در مناطق سیل زده از طریق خزانه تخصیص یافته است.