هم اکنون عضو شبکه تلگرام رجانیوز شوید
سه شنبه، 12 آذر 1398
ساعت 20:00
به روز شده در :

 

 

 

رجانیوز را در شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید

 

پنجشنبه 6 تير 1398 ساعت 09:35 2019-6-27 09:35:07
شناسه خبر : 322168
رسانه‌های عراق از دیدار معاون وزیر خارجه آمریکا با رئیس پارلمان عراق، و امضای یادداشت تفاهم همکاری میان امان و بغداد خبر دادند.
رسانه‌های عراق از دیدار معاون وزیر خارجه آمریکا با رئیس پارلمان عراق، و امضای یادداشت تفاهم همکاری میان امان و بغداد خبر دادند.
 
به گزارش رجانیوز به نقل از تسنیم، رئیس پارلمان عراق امروز چهارشنبه در دیدار با معاون وزیر خارجه آمریکا بر اهمیت استقلال و حفظ تمامیت ارضی آن تأکید کرد محمد الحلبوسی از نقش برجسته کشورش در کاهش تنش در منطقه خبر داد و به تلاش عراق برای برقراری روابط متوازن و برابر با کشورهای منطقه‌ای و محیط عربی و بین‌المللی اشاره کرد.
 
دفتر اطلاع‌رسانی محمد الحلبوسی در بیانیه‌ای آورده است محمد الحلبوسی امروز (چهارشنبه)، آندرو پیک معاون وزیر خارجه آمریکا در امور عراق و ایران را به‌حضور پذیرفت که ماتیو تولر سفیر آمریکا در بغداد هم حضور داشت.
 
 
این بیانیه آورده است در این دیدار به تحولات سیاسی در کشور و موفقیت مجلس نمایندگان در تکمیل کابینه وزارتی و رأی‌گیری درباره آنها و همچنین وضعیت سیاسی منطقه اشاره شد. بر اساس این بیانیه، حلبوسی بر استقلال و سلامت و وحدت و یکپارچگی عراق و نقش برجسته آن در کاهش تنش در منطقه و برقراری روابط متوازن با محیط پیرامونی عربی و منطقه‌ای و بین‌المللی تأکید و از نقش ائتلاف بین‌المللی در عراق و حمایت آن از نیروهای امنیتی عراق تمجید کرد.
 
این بیانیه افزود در این دیدار همچنین به اهمیت فعال کردن همکاری سرمایه‌گذاری و اقتصادی میان دو کشور در زمینه‌های مختلف از جمله انرژی و برق که به فراهم کردن خدمات و فرصت‌های شغلی برای شهروندان کمک می‌کند، اشاره شد.
 
این بیانیه آورده است از سوی دیگر، معاون وزیر خارجه آمریکا بر تمایل کشورش به حمایت از عراق و استقلال آن برای اینکه کشور امن و قادر به رشد با مسئولیت‌های خود در قبال ملتش باشد، تأکید کرد و از آمادگی کامل برای افزایش همکاری در تمام زمینه‌های اقتصادی،‌ توسعه و امنیت خبر  داد.
 
خبر  دیگر اینکه برهم صالح رئیس جمهوری عراق که به انگلیس رفته است به یک شبکه انگلیسی گفته است که "ما اجازه نمی‌دهیم که سرزمین ما صحنه و میدانی برای هرگونه اقدام خصمانه علیه ایران یا کشور دیگر باشد".
 
برهم صالح به شبکه سی‌ان‌ان گفت عراق تمایلی ندارد که میدانی برای هر گونه اقدام خصمانه علیه هر یک از کشورهای همجوار خود از جمله ایران باشد. وی افزود آغاز جنگ راحت است،‌ ولی پایان آن بسیار دشوار است.
 
امضای یادداشت تفاهم همکاری میان اردن و عراق در زمینه اقتصادی
 
خبر دیگر اینکه عراق و اردن یادداشت تفاهم همکاری در زمینه اجرای طرح‌ها و بازسازی امضا کردند.
 
بر  اساس گزارش الفرات، وزارت برنامه‌ریزی عراق امروز چهارشنبه از امضای یادداشت تفاهم همکاری مشترک میان عراق و اردن در زمینه اجرای طرح‌ها و بازسازی و آماده‌سازی زیرساخت‌ها خبر داد.
 
در بیانیه وزارت برنامه‌ریزی عراق آمده است با حضور نوری صباح الدلیمی وزیر برنامه‌ریزی عراق و عمر الرزاز نخست وزیر اردن، پایتخت اردن امروز شاهد امضای یادداشت تفاهم همکاری مشترک میان دو کشور برادر در زمینه اجرای طرح‌ها و بازسازی و آماده‌سازی زیرساخت‌ها در عراق بود.
 
هشدار برهم صالح درباره خطر تنش‌ آفرینی در منطقه
 
برهم صالح رئیس جمهوری عراق هشدار داد هرگونه تنش آفرینی در منطقه ممکن است منجر به جنگ های جدیدی شود. وی تاکید کرد عراق و انگلیس می توانند نقش موثری در ثبات منطقه ایفا کنند.
 
در بیانیه ریاست جمهوری عراق آمده است برهم صالح شامگاه سه شنبه در مراسم ضیافت شامی که به افتخار وی در لانکستر هاوس با حضور وزیران دفاع،‌تجارت بین الملل، توسعه و  امنیت و مشاور امنیت ملی نخست وزیر انگلیس و وزیر مشاور در امور خارجی این کشور برگزار شد، تاکید کرد عراق تمایل به توسعه روابط  دوستانه با انگلیس در همه زمینه‌ها به ویژه اقتصادی و تجاری در راستای خدمت به منافع مشترک دو کشور دارد و یکی از اولویت‌های ما در این مرحله بازسازی عراق و بهبود سطح خدمات رسانی به عراقی‌هاست.
 
بر اساس این بیانیه، صالح اظهار داشت گروه تروریستی داعش هر چند از نظر نظامی شکست خورد، ولی همچنان تهدید واقعی به شمار می‌رود، و باید بر مبارزه با آن و یکسره کردن نبرد با آن تمرکز کرد.
 
این بیانیه افزود صالح از نقش انگلیس در کمک به عراق در جنگ با تروریسم و ارائه کمک‌های انسانی به آوارگان و فراهم کردن زمینه بازگشت آنها به سرزمینشان تشکر کرد و گفت عراق و انگلیس می توانند نقش تاثیرگذاری در ثبات منطقه ایفا کنند.
 
این بیانیه آورده است وزیران و مسئولان انگلیسی هم با استقبال از سفر رئیس جمهور عراق به کشورشان ابراز امیدواری کردند که این سفر به تقویت روابط دوجانبه و توسعه پایه های همکاری مشترک میان دو کشور کمک کند. آنها بر موضع ثابت انگلیس مبنی بر حمایت از عراق در تمام سطوح تاکید کردند.