هم اکنون عضو شبکه تلگرام رجانیوز شوید
چهارشنبه، 20 آذر 1398
ساعت 02:32
به روز شده در :

 

 

 

رجانیوز را در شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید

 

چهارشنبه 5 تير 1398 ساعت 13:24 2019-6-26 13:24:19
شناسه خبر : 322102
معاون وزیر خارجه روسیه ابراز تأسف کرد که خط‌مشی آمریکا نسبت به لغو توافقات و اعمال فشارهای شدید و بدون ترمز بر رهبران و ملت ایران را همچنان ادامه دارد که این سیاست غیرمسئولانه تنها منجر به افزایش مشکلات بالقوه در منطقه خواهد شد.
معاون وزیر خارجه روسیه ابراز تأسف کرد که خط‌مشی آمریکا نسبت به لغو توافقات و اعمال فشارهای شدید و بدون ترمز بر رهبران و ملت ایران را همچنان ادامه دارد که این سیاست غیرمسئولانه تنها منجر به افزایش مشکلات بالقوه در منطقه خواهد شد.
 
به گزارش رجانیوز به نقل از تسنیم، "سرگئی ریابکوف" معاون وزیر امور خارجه روسیه امروز در گفت‌وگو با خبرگزاری «نووستی»، اعلام کرد که مقامات مسکو بسیار متأسف هستند که واشنگتن خط‌مشی غیرمسئولانه در برخورد با ایران، و اعمال فشارهای شدید و بدون ترمزی را بر تهران در پیش گرفته است.
 
وی گفت: «خط‌مشی لغو توافقات و فشارهای شدید که بدون هیچ ترمزی بر مقامات تهران، ملت ایران و رهبران این کشور ادامه دارد، تنها منجر به افزایش مشکلات بالقوه در منطقه خواهد شد. ما با کمال تأسف اعلام می‌کنیم؛ بزرگ ترین کشور جهان از لحاظ توان بالقوه نظامی و امکانات اقتصادی سیاست غیرمسئولانه‌ای را در این رابطه دنبال می‌کند، این واقعیتی است که ما با آن مواجه هستیم».
 
 معاون وزیر خارجه روسیه تأکید کرد که مسکو به طرف‌های شرکت‌کننده در برنامه جامع اقدام مشترک (برجام) پیشنهادات مختلفی را برای حفظ توافق هسته‌ای ارائه کرده و از همه آنها می‌خواهد تا خویشتنداری کنند.
 
ریابکوف توضیح داد: «همه، از جمله شرکای اروپایی ما، باید خویشتندار باشند، در حالی که متأسفانه آنها نیز اخیراً صدای خود را به‌روی ایران بلند کرده‌اند که این مسئله کمکی به حل‌وفصل اوضاع نمی‌کند، من این مسئله را با مسئولیت کامل اعلام می‌کنم، ما معتقد هستیم که روش‌های مختلفی، از جمله تشکیل نشست کمیسیون برجام می‌تواند آسیب‌های وارده به توافقنامه هسته‌ای را به حداقل برساند، در این رابطه برخی طرح‌ها هستند که ما به شرکای ایرانی و دیگر طرفین برجام ارائه کرده‌ایم».
 
معاون وزیر خارجه روسیه در پاسخ به سؤالی همچنین اعلام کرد که طرح مدرنیزه‌سازی راکتور هسته‌ای در شهر اراک ایران به پیشرفت‌های قابل ملاحظه‌ای رسیده است.
 
ریابکوف گفت: «راکتور اراک ازجمله پروژه‌های فعال در چارچوب توافقنامه هسته‌ای است که پیشرفت‌های قابل ملاحظه‌ای در آن، از جمله عملکرد چندجانبه آن صورت گرفته است. ما شنیده‌ایم که در تهران اعلام شده سطح غنی‌سازی اورانیوم  که در چارچوب برجام 3.67 درصد اعلام شده، افزایش می‌یابد، این مسئله بسیار جدی و بیشتر یک انتخاب سیاسی است. ما از همه می‌خواهیم که خویشتنداری بیشتری از خود نشان دهند و در این زمینه روسیه به تلاش خود برای باقی ماندن ایران در چارچوب توافقات برجام ادامه می‌دهد تا فرمول "کمتر به‌ازای کمتر" تحقق پیدا نکند».