هم اکنون عضو شبکه تلگرام رجانیوز شوید
يكشنبه، 10 آذر 1398
ساعت 00:53
به روز شده در :

 

 

 

رجانیوز را در شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید

 

چهارشنبه 5 تير 1398 ساعت 09:46 2019-6-26 09:46:50
شناسه خبر : 322016
مقام‌های سابق وزارت خزانه‌داری آمریکا روز سه‌شنبه تصریح کرده‌اند تحریم‌های جدید دولت آمریکا علیه ایران فاقد هر گونه اثر اقتصادی است.
مقام‌های سابق وزارت خزانه‌داری آمریکا روز سه‌شنبه تصریح کرده‌اند تحریم‌های جدید دولت آمریکا علیه ایران فاقد هر گونه اثر اقتصادی است.
 
به گزارش رجانیوز به نقل از فارس، مقام‌های سابق وزارت خزانه‌داری آمریکا امروز سه‌شنبه گفته‌اند تحریم‌های جدید وزارت خزانه‌داری آمریکا علیه ایران فاقد هر گونه اثر اقتصادی هستند. 
 
نشریه «نیویورکر» ضمن گزارش این خبر به نقل اظهاراتی از مقام‌های دولت «دونالد ترامپ»، رئیس‌جمهور آمریکا پرداخته که تحریم‌های جدید اعمال‌شده علیه ایران را با عبارت‌های مبالعه‌آمیز نظیر «شدید» توصیف کرده یا مدعی شده‌اند که میلیاردها دلار از دارایی‌های ایران را مسدود خواهند کرد. 
 
 «دونالد ترامپ» رئیس‌جمهور آمریکا دوشنبه این تحریم‌ها که دارایی‌های ادعایی نهادهای مرتبط با بیت رهبر معظم انقلاب در آمریکا را مسدود می‌کند،  اعلام کرد. 
 
نیویورکر نوشته ترامپ درباره اینکه چه قصدی از اعمال این تحریم‌ها داشته، عبارت مبهمی به کار برد. او گفت: «آمریکا کشور صلح‌دوستی است. دنبال درگیری با ایران یا هیچ کشور دیگری نیستیم. بی‌صبرانه منتظر روزی هستم که تحریم‌ها سرانجام برداشته شوند و ایران بتواند یک کشور صلح‌جو، مترقی و مولد تبدیل شود.»
 
«استیون منوشین»، وزیر خزانه‌داری آمریکا هم در یک کنفرانس بری در کاخ سفید گفت که تحریم‌های جدید «میلیاردها دلار از دارایی‌های دیگر ایران را مسدود خواهند کرد.»
 
نیویورکر نوشته است: «بر عکس، اقدامات تنبیهی جدید احتمالاً هیچ اثر اقتصادی مهمی نخواهد داشت. این تحریم‌ها، دست‌کم به اندازه‌ای که مقام‌های دولت تبلیغ می‌کنند اثر نخواهند داشت.»
 
«الیزابت روزنبرگ»، کارشناس سابق مسائل تحریمی در وزارت خزانه‌داری آمریکا می‌گوید: «تبلیغات زیادی درباره آن انجام شده، اما معنای چندانی از نظر اقتصادی ندارند. بعید است آنها اثرات خسارت‌بار چندانی عیه ایران داشته باشند. آنها در قلمرو اقدامات نمادین قرار می‌گیرند.»
 
به نوشته نیویورکر، غیر از روزنبرگ، مقام‌های سابق خزانه‌داری آمریکا هم گفته‌اند اقدام ترامپ در امضای یک فرمان اجرایی جدید هم غیر از تبلیغات رسانه‌ای، ضرورت چندانی نداشت.
 
«کیت باوئر»، مقام سابق خزانه‌داری گفته اختیار اعمال تحریم‌های جدید علیه موسسات یا مقام‌های مرتبط با حکومت ایران از سال ۲۰۱۲ و بعد از صدور یک فرمان اجرایی از سوی «باراک اوباما»، رئیس‌جمهور سابق آمریکا وجود داشته است. او گفت: «مشخص است که دولت می‌خواهد پیامی ارسال کند و پاسخی در برابر ساقط شدن پهپاد ارسال کند.»
 
طبق این تحلیل، تحریم‌های جدید فقط ممکن است اثر سیاسی داشته باشند و شانس دیپلماسی یا تنش‌زدایی را از بین ببرند. «مجید تخت روانچی»، نماینده ایران در سازمان ملل متحد گفت که هیچ‌کس با عقل سلیم نمی‌تواند مذاکره با کسی را قبول کند که شما را به اعمال تحریم‌های بیشتر تهدید می‌کند. 
 
برخی از کارشناسان هم می‌گویند اقدام دولت آمریکا در اعمال تحریم علیه نهاد رهبری ممکن است اثرات معکوس داشته باشند. 
 
به گفته «ادنان مازاری»، از مقام‌های سابق صندوق بین‌المللی پول، با آنکه هدف دولت ترامپ وادار کردن ایران به اعطای امتیاز در زمینه موشکی و فعالیت‌های منطقه‌ای است این تحریم‌ها مذاکره بر سر توافقی جدید را «بسیار بسیار دشوار خواهند کرد.»
 
کارشناسان سابق وزارت خزانه‌داری آمریکا به نیویورکر گفته‌اند در مجموع، تحریم‌ها ابزارهای ناقصی هستند. به گفته این کارشناسان، تحریم‌ها ممکن است اثرگذار باشند، اما اثرگذاری آنها ممکن است نیازمند گذشت چندین سال و حتی چندین دهه باشد. 
 
طبق نوشته نیویورکر، تحریم‌ها هنگامی بیشترین اثرگذاری را دارند که علیه یک کشور اجماع بین‌المللی ایجاد کنند، در حالی که در حال حاضر اجماعی علیه ایران میان آمریکا و اروپا وجود ندارد.