هم اکنون عضو شبکه تلگرام رجانیوز شوید
جمعه، 22 شهريور 1398
ساعت 04:28
به روز شده در :
سه شنبه 4 تير 1398 ساعت 15:50 2019-6-25 15:50:31
شناسه خبر : 322004
وزیر خارجه روسیه تحریم‌های جدید آمریکا علیه ایران را محکوم و تأکید کرد هیچ دلیل و مدرکی برای متهم کردن ایران در حمله به تانکرهای نفتی در دریای عمان وجود ندارد و لازم است تا تحقیقات بسیار دقیقی در این باره صورت بگیرد.
وزیر خارجه روسیه تحریم‌های جدید آمریکا علیه ایران را محکوم و تأکید کرد هیچ دلیل و مدرکی برای متهم کردن ایران در حمله به تانکرهای نفتی در دریای عمان وجود ندارد و لازم است تا تحقیقات بسیار دقیقی در این باره صورت بگیرد.
 
به گزارش رجانیوز به نقل از خبرگزاری «تاس»، "سرگئی لاوروف" وزیر امور خارجه روسیه امروز سه شنبه در کنفرانس مطبوعاتی مشترکی با وزیر خارجه جمهوری مالدیو در مسکو، اعلام کرد تحریم‌های آمریکا علیه رهبر معظم انقلاب اسلامی ایران به منزله آن است که اوضاع به سمت سناریو بدی در حال توسعه است.
 
لاوروف تاکید کرد: «ما به‌شدت نگران روند اوضاع در منطقه هستیم. تحریم‌های منظم و تحریم‌های بسیار شخصی که روز گذشته توسط دولت دونالد ترامپ علیه رهبر انقلاب اسلامی ایران اعمال شده بسیار نگران کننده هستند و حاوی این علامتند که متاسفانه وضعیت به سمت سناریوی بسیار بدی در حال توسعه است.»
 
به گفته وی، این وضعیت یادآور حوادث سال 2003، زمانی است که کالین پاول وزیر امور خارجه وقت آمریکا در شورای امنیت سازمان ملل تلاش می‌کرد تا تحریم‌ها علیه دولت صدام حسین در عراق را تشدید کند و هدف از آن بهانه لازم برای حمله نظامی به عراق بود. وی افزود: «ما همه به خوبی درک می‌کنیم که این اقدامات به چه مسائلی منجر شد. در ماه مه همان سال 2003 آمریکا پیروزی دموکراسی در عراق را اعلام کرد. شما خود قضاوت کنید که این دموکراسی ظرف 16 سال گذشته چه بلایی بر سر این کشور آورده است.»
 
وزیر خارجه روسیه تاکید کرد، دلایلی که ثابت کند ایران در حمله به تانکرهای نفتکش در دریای عمان دست داشته وجود ندارد.
 
لاوروف گفت: «ما به‌شدت مخالف آن هستیم که بدون هیچ دلیل و شواهدی انگشت اتهام به سمت کشوری نشانه رود. ما خواستار این هستیم که تحقیقاتی بسیار دقیق درباره این حمله صورت گیرد تا مشخص شود که مقصر اصلی چه کسی بود. تاکنون هیچ دلیل و مدرکی که نشان دهد چه کشوری، یا چه گروهی یا چه کسی در این حمله دست داشته به دست نیامده است. به همین دلیل متهم کردن ایران در این قضیه نادرست است.» ‎
 
وزیر خارجه روسیه همچنین یادآور شد که تماس‌ها بین مقامات مسکو و واشنگتن درباره ایران و اوضاع کنونی در منطقه خلیج فارس، ازجمله در سطح شورای امنیت سازمان ملل، ادامه دارد.
 
وی یادآور شد که این روزها دبیر شورای امنیت روسیه در اسرائیل به سر می برد تا در نشست سه جانبه با همتایان خود از آمریکا و اسرائیل مسائل پیرامون ایران را بررسی کند.