98/4/4 - 15:41 1970-1-1 03:30:00
شناسه خبر : 321999
" باربارا اسلاوین " تحلیلگر آمریکایی روز سه شنبه در مطلبی در نشریه " آمریکن کانسروتیو " با طرح این موضوع که تحریم‌های آمریکا علیه ایران به مردم عادی صدمه می زند، نوشت : این گونه تحریم های واشنگتن تاکنون هیچ دستاوردی نداشته است.
" باربارا اسلاوین " تحلیلگر آمریکایی روز سه شنبه در مطلبی در نشریه " آمریکن کانسروتیو " با طرح این موضوع که تحریم‌های آمریکا علیه ایران به مردم عادی صدمه می زند، نوشت : این گونه تحریم های واشنگتن تاکنون هیچ دستاوردی نداشته است.
 
"مدیر "برنامه ایران پیشگام" در اندیشکده آمریکایی "شورای آتلانتیک" در نوشتاری با عنوان"تحریم‌ها؛ جایگزین ظالمانه‌ای که ترامپ برای یک سیاست واقعی در قبال ایران انتخاب کرده است"، افزود: رئیس جمهوری آمریکا با تحریم ها، تنها به مردم عادی آسیب می‌زند.
 
در این مطلب می‌خوانیم: ترامپ روز دوشنبه (دیروز) دور تازه ای از تحریم‌ها را علیه ایران اعلام کرد که گفته می‌شود این تحریم‌ها مجازات ایران برای سرنگونی هواپیماهای بدون سرنشین آمریکایی گران قیمت است.
 
رئیس جمهوری آمریکا دیروز با صدور فرمان اجرایی جدید، تحریم‌هایی را علیه ملت ایران وضع کرد تا به زعم خود ایران به میز مذاکره باز گردد.
 
وزیر امورخارجه ایران پیش از این تحریم‌های آمریکا را تروریسم اقتصادی علیه مردم برشمرده و گفته بود که ما تسلیم تهدید نمی‌شویم. ایران هرگز تحت فشار مذاکره نمی‌کند. شما نمی‌توانید ایرانی‌ها را تهدید کنید و سپس از آنها انتظار تعامل داشته باشید. راه درست برای این کار احترام است، نه تهدید.
 
اسلاوین ادامه داد: تحریم‌ها و تعرفه‌ها شیوه‌های غیرنظامی انتخابی دولت ترامپ هستند که با اعلام سیاست فشار حداکثری علیه ایران، کره شمالی، ونزوئلا و کوبا و تحریم‌های اضافی علیه روسیه، یک جنگ تجاری با چین و تهدید تعرفه‌های بالاتر برای کانادا، مکزیک، ژاپن و حتی اتحادیه اروپا آغاز شد.
 
اما تاکنون، این اقدامات هیچ دستاوردی نداشته است. حتی بروز رسانی توافق "نفتا" (قرارداد تجارت آزاد آمریکای شمالی) به شدت توسط جامعه کارگری آمریکا مورد انتقاد قرار گرفته و ممکن است به تصویب کنگره نرسد. همچنین مشخص نیست آیا مذاکرات طولانی با چین هم موفقیت آمیز خواهد بود یا خیر؟.
 
تلاش شکست خورده و ضعف ایالات متحده آمریکا برای تغییر رژیم در ونزوئلا، همراه با تحریم‌های آمریکا در صادرات نفت این کشور منجر به یک فاجعه انسانی شده است. حدود ۴ میلیون نفر از ۳۰ میلیون نفر این کشور فرار کرده‌اند و ۱ میلیون دیگر نیز ممکن است امسال همین گزینه را انتخاب کنند. مراقبت‌های بهداشتی، تأمین مواد غذایی و برق به دسترسی‌های متناوب بدل شده و نبودش به امری عادی در ونزوئلا بدل شده است. یکی از مطالعات اخیر نشان داده شده که از سال ۲۰۱۷ تا ۲۰۱۸، به علت تحریم‌های آمریکا ۴۰ هزار نفر بیش از مدت مشابه مرده‌اند.
 
به گزارش سازمان ملل در کره شمالی کشوری که در ۲ دهه گذشته، ۲ میلیون نفر از قحطی کشته شده‌اند، هنوز ۱۰ میلیون نفر دیگر در خطر قحطی قرار دارند و علی رغم رد و بدل نامه‌های عاشقانه میان ترامپ و "کیم جونگ اون" رهبر کره شمالی، پیونگ یانگ از خلع سلاح هسته‌ای فرسنگ‌ها فاصله گرفته است.
 
تأثیر تحریم‌های ایالات متحده بر ایران و کوبا هم بسیار ظالمانه است. حال آنکه در زمان ریاست جمهوری "باراک اوباما" امید مردم این ۲ کشور برای زندگی بهتر افزایش یافته بود.
 
اوباما به تعدادی از محدودیت‌های ایجاد شده توسط آمریکا بر این ۲ کشور پایان داد. اما دولت ترامپ تمام این اقدامات را کنار زد و در مورد کوبا بیشترین دلیلی که می‌آورد، کمونیست بودن این کشور و حمایت آن از دولت "نیکلاس مادورو" رئیس جمهوری ونزوئلا است. نتیجه تحریم‌های آمریکا علیه کوبا سبب جیره بندی کالاهای اساسی و در نتیجه فرار بسیاری از کشور شده است.
 
در مورد ایران ترامپ با زیر پاگذاشتن آن باعث افزایش نرخ بیکاری و تورم شده و نرخ ارز ایران هم به شدت افول کرده است. در این شرایط مردم عادی از تحریم‌ها صدمات بسیاری دیده‌اند.
 
مقامات دولت ترامپ ادعا می‌کنند که این تحریم‌ها تأثیر مورد نظر را خواهد داشت و ایران را به میز مذاکره برمی گرداند تا توافقی جدید با مفاد بیشتر منعقد شود. اما مقامات ایرانی بدون ارائه پیشنهاد رفع تحریم‌ها، حاضر به مذاکره نیستند. بسیاری از ناظران بر این باورند که هدف تحریم‌های آمریکا معامله جدید نیست، بلکه فقط به منظور تضعیف و بی ثبات کردن ایران است. تحریم رهبر کشور و وزیر امور خارجه آن هم این تصور را تقویت می‌کند.
با در نظر گرفتن راهی که ترامپ تاکنون رفته است، تحریم‌ها ظالمانه ترین و بی فایده ترین روش در پیش گرفته بوده است. او از حمله نظامی به ایران به بهانه کشته شدن ۱۵۰ نفر ایرانی عقب نشینی کرد و آن را واکنش مناسبی از سوی آمریکا ندانست. اما می‌توان به جرات گفت تحریم‌های وی تعداد بیشتری از ایرانیان را به دلیل کمبود دارو دچار مشکل جدی می کند.
 
دولت ترامپ حالا حتی از ارائه دستورالعمل‌های عملی به شرکت‌های اروپایی به منظور فروش کالاهای بشردوستانه به ایران خودداری می‌کند و حتی تهدید به تحریم ابزار مالی "اینستکس" کرده که از سوی اروپاییان برای سهولت مبادله کالا با ایران ایجاد شده است.
 
مطالعات نشان داده‌اند که تحریم‌ها تنها زمانی کار می‌کنند که چند جانبه و دارای اهداف مشخص باشند نه آنکه تنها نتیجه تسلط دلار باشند.
 
شاید ترامپ دیگر مانند گذشته علاقه‌ای به حل مساله نداشته باشد همانگونه که همین اتفاق برای ونزوئلا و کره شمالی رخ داده است. اما آنچه مسلم است، در سراسر جهان، مردم عادی هستند که بیشترین آسیب را از این ظلم و شرارت دیپلماتیک دولت وی می بیند.
 
رئیس جمهوری اسلامی ایران نیز روز سه شنبه در باره تحریم‌های جدید آمریکا گفت: کار امروز آمریکا کار تحریم نیست، کار ضد بشری است. فعالیت آمریکا علیه حقوق بشر است. تمام ملت ایران را تحت فشار قرار داده است.
روحانی افزود: کاری که این روزها آمریکا دارد انجام می‌دهد به معنای عدم موفقیت حتمی آمریکا و شکست قطعی آنها است و من از لحاظ سیاسی هیچ تردیدی ندارم.
رئیس جمهوری ادامه داد: در هیات حاکمه آمریکا در کاخ سفید یک سرخوردگی عجیب و یک سردرگمی بزرگ بوجود آمده است. سرخورده شدند چرا که هر جایی هر کار و اقدامی می‌کنند به نتیجه نمی رسند، آنها توقع داشتند که کشور را ظرف چند ماه به هم بریزند اما می‌بینند که مردم روز به روز محکم‌تر و مقاوم‌تر و خلاقانه تر حرکت می‌کنند.
رئیس جمهوری تحریم رهبر انقلاب اسلامی را نشانه بی خردی دولتمردان آمریکایی عنوان کرد و گفت: اگر آمریکایی‌ها در مذاکره صادق هستند چرا همزمان وزیر خارجه را تحریم می‌کنند.
 
امریکن کانسروتیو دوماهنامه‌ای است که توسط مؤسسهٔ ایده‌های آمریکایی منتشر می‌شود. این نشریه به طور کلی، نماینده یک صدای ضد جنگ و سلطهٔ نیروی نومحافظه کار است. این مجله در سال ۲۰۰۲، توسط "اسکات مک کانل"، "پاتریک بیوکنن" و "تاکی تئودوراکوپولوس" در مخالفت با جنگ عراق تاسیس شد.
 
منبع:ایرنا