هم اکنون عضو شبکه تلگرام رجانیوز شوید
سه شنبه، 1 مرداد 1398
ساعت 14:57
به روز شده در :

 

 

 

رجانیوز را در شبکه‎های اجتماعی دنبال کنید

 

سه شنبه 4 تير 1398 ساعت 14:27 2019-6-25 14:27:56
شناسه خبر : 321963
پول‌هایی که به عنوان خسارت در کنفرانس منامه مطرح می‌شود، علاوه بر اینکه واقعی نخواهد بود، هزینه برای کالاهای بسیار ارزشمندی است که در ادامه باید به نفع امنیت رژیم صهیونیستی واگذار شود.
پول‌هایی که به عنوان خسارت در کنفرانس منامه مطرح می‌شود، علاوه بر اینکه واقعی نخواهد بود، هزینه برای کالاهای بسیار ارزشمندی است که در ادامه باید به نفع امنیت رژیم صهیونیستی واگذار شود.
 
به گزارش رجانیوز به نقل از روزنامه لبنانی الاخبار، طرح اقتصادی که جارید کوشنر داماد و مشاور دونالد ترامپ رئیس جمهور آمریکا برای پیشبرد معامله قرن در نظر گرفته است، نمود عملیاتی تئوری آینده بنیامین نتانیاهو مبنی بر اصلاح اقتصادی است که وی امیدوار است فلسطینیان را از این طریق به سمت فراموش کردن آرمان فلسطین بکشاند. در همین راستا مراکز مطالعاتی رژیم صهیونیستی درباره این که کارگاه منامه به اشتباه به عنوان کلیدی برای حل و فصل طولانی مدت درگیری‌های عربی صهیونیستی مورد توجه قرار گیرد، هشدار دادند.
 
کوشنر بخش اقتصادی طرح معامله قرن را پیش از ابعاد سیاسی آن ترسیم کرد، این بدان معنا است که تمامی مبالغی که بر اساس این طرح بیان شده و ماموریت پرداخت بخش قابل توجهی از آن به کشورهای نفتی حوزه خلیج فارس واگذار شده، تنها روی کاغذ باقی خواهد ماند و جز در سایه اجرای شرایط سیاسی معامله قرن عملیاتی نخواهد شد.
 
از آنجایی که هیچ چیز به رایگان در کنفرانس منامه توصیه نمی‌شود، موافقت با دریافت هزینه در واقع به معنای موافقت با فروش کالای مورد نظر خواهد بود، البته کالایی که قیمت بسیار زیادی دارد و رژیم صهیونیستی آن را بر خلاف منافع ملت فلسطین دریافت خواهد کرد.
 
شاید برای افشای روابط میان رشوه مطرح شده در کنفرانس بحرین و طرح اسرائیلی برای حذف آرمان فلسطین تلاش زیادی نیاز نباشد، تمام آنچه در منطقه اتفاق می‌افتد، حدود 11 سال قبل توسط بنیامین نتانیاهو نخست‌وزیر رژیم صهیونیستی زمینه‌سازی شده است. وی در همین رابطه در کنفرانس هرتزلیا در سال 2008 اعلام کرد که ابعاد اقتصادی تنها راه حل سیاسی بحران موجود است.
 
آنچه که از اظهارات کوشنر مشخص است اینکه ابعاد اقتصادی این طرح به عنوان رشوه‌ای برای فلسطینی‌ها به کار می‌رود تا در زمینه مطالب دیگر از جمله مطالبات ملی خود امتیازدهی کند.
 
نتانیاهو پیش از این در کنفرانس هرتزلیا بر این نکته تمرکز کرده بود که باید به افکار عمومی فلسطینی این گونه نشان‌دهنده شود که امکان بهبود شرایط زندگی آنها وجود دارد. وی توضیح می‌دهد که سازش اقتصادی مبتنی بر امنیت اسرائیل و قدرت بازار خواهد بود.
 
چشم اندازی که نتانیاهو در آن زمان مطرح کرده بود و همچنان نیز به آن پایبند است، مبنای اساسی پژوهش گسترده‌ای است که آکادمی مطالعات امنیتی رژیم صهیونیستی حدود دو سال قبل انجام داده و به عنوان «مشکل آوارگان فلسطین و منافع اسرائیل» برای حل این مشکل مطرح کرد. این طرح پیشنهاد کرده است که حل مشکل آوارگان در داخل کرانه باختری و نوار غزه و کشورهای خارجی به گونه‌ای صورت گیرد که امنیت و موجودیت اسرائیل را تهدید نکند.
 
این پژوهش چشم‌اندازی را ترسیم کرده است که بر اساس آن منافع سیاسی و اقتصادی اسرائیل در چارچوب توسعه اقتصاد و زیرساخت‌های فلسطین به ویژه در کرانه باختری معرفی شده و گفته شده باید شرایط رفاهی مناسب برای زندگی فلسطینیان ایجاد شود.
 
این طرح پیشنهاد می‌دهد که باید سیاست‌های اجرایی در اراضی که زیر نظر شهرک‌های اسرائیلی نیستند، تغییر پیدا کند و فقط طرح‌های توسعه‌ای در کرانه باختری به اجرا گذاشته شود و زیرساخت‌های این منطقه بهبود پیدا کند. این طرح همچنین پیشنهاد ایجاد مبانی کاری مشترک میان اسرائیلی‌ها و فلسطینیان در زمینه‌های علوم و تکنولوژی و حمایت از موسسات تشکیلات خودگردان فلسطین و موسسات محلی را مطرح کرده است.
 
این پژوهش امنیتی در عین حال نوار غزه را نیز نادیده نگرفته و پیشنهادهایی را در خصوص توسعه این مناطق مطرح کرده است. شاید مبالغی که امروز در راستای پیشبرد معامله قرن مطرح می‌شود، هزینه برای این است که فلسطینیان حقوق ملی ثابت خود را نادیده گرفته و به اشغالگری اسرائیل در سبک و روش کنونی مشروعیت بدهند. هزینه‌هایی که برای اردن در نظر گرفته شده، برای پذیرش بزرگترین مسئولیت آنها در خصوص آوارگان فلسطینی است. همین موضوع در خصوص لبنان نیز تحقق پیدا می‌کند، اما نبیه بری رئیس پارلمان لبنان واکنش قاطعی به این کنفرانس از خود نشان داد.
 
آکادمی مطالعاتی مذکور در خصوص نقشی که توطئه جدید برای حذف آرمان فلسطین مطرح کرده، در این گزارش آورده است که توافق صادر شده که اسرائیل امضا می‌کند، اقتصاد را بخشی از راه حل می‌داند و تمام راه حل نیست. این گزارش می‌‌افزاید که دولت ترامپ جدول برنامه‌ها را تغییر داده و در درجه اول خسارت‌ها را مطرح کرده و پس از آن طرح سیاسی برای سازش میان اسرائیل و فلسطینی‌ها را مطرح خواهد کرد. گرچه این موضوع تازه‌ای است، اما عملیاتی نخواهد بود.
 
این گزارش در پایان تاکید می‌کند که قبل از آغاز کارگاه منامه، بیشتر کشورهای شرکت کننده با مطالبات آمریکا تعامل کردند، اما به نظر می‌رسد آنها تمایلی برای ایفای نقش در این رابطه ندارند، چرا که سطح شرکت کنندگان از میان افراد ارشد کشورهای مختلف نیست.
 
این گزارش در عین حال تاکید کرد که باید طرح سیاسی مبتکرانه‌ای ارائه شود که خسارت‌های فلسطینی‌ها را جبران کند. البته این آکادمی مطالعاتی صهیونیستی معتقد است که شواهد تاریخی نشان می دهد که نباید به کارگاه منامه و سرمایه گذاری‌های برنامه‌ریزی‌شده آینده به عنوان کلیدی برای حل طولانی مدت مناقشه فلسطین نگاه شود.