هم اکنون عضو شبکه تلگرام رجانیوز شوید

 

 

 

رجانیوز را در شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید

 

سه شنبه 4 تير 1398 ساعت 12:10 2019-6-25 12:10:24
شناسه خبر : 321921
نهادهای رسمی و گروه‌های مختلف مردمی در لبنان از جمله پناهندگان فلسطینی در این کشور به رد و محکومیت کنفرانس بحرین و معامله قرن پرداختند.
نهادهای رسمی و گروه‌های مختلف مردمی در لبنان از جمله پناهندگان فلسطینی در این کشور به رد و محکومیت کنفرانس بحرین و معامله قرن پرداختند.
 
به گزارش رجانیوز به نقل از  الجزیره، لبنان دیروز شاهد فعالیت ها و تجمعات مختلف در محکومیت کنفرانس بحرین بود .پیش بینی می شود که ایالات متحده طرح های اقتصادی خود را در چارچوب طرح جامع صلح در خاورمیانه و تحت عنوان آنچه که معامله قرن می نامند ارائه کند.
 
گروه کاری لبنان و فلسطین به دعوت کمیته مذاکره لبنان و فلسطین نشست مشترکی در مقر دولت لبنان تشکیل دادند. آنها در این نشست درباره خطرات معامله قرن بر مسئله فلسطین و کشورهایی که میزبان پناهندگان فلسطینی هستند صحبت کردند.
 
دو طرف بیانیه مشترکی صادر کردند که مضمون آن در رابطه با رد طرح اقتصادی کنفرانس بحرین بود. آنها در این بیانیه اعلام کردند که کنفرانس بحرین پروژه حذف کامل مسئله فلسطین است. آنها همچنین تاکید کردند که آمریکا حقوق مردم فلسطین در تعیین سرنوشت خود و برپایی یک دولت مستقل را نادیده گرفته و این کنفرانس درواقع به مثابه کودتا ضد قطعنامه های قانونی عربی و بین المللی است.
 
گروه کاری لبنان و فلسطین از کشورهای عربی و ملت های اسلامی و جوامع بین المللی خواستند تا به خطراتی که این معامله برای مردم فلسطین و حقوق آنها دارد توجه کنند که برخی از احزاب بین المللی می خواهند آن را بر مردم فلسطین و نهادهای رسمی و نیروهای آن تحمیل کنند.
 
این گروه در ادامه تاکید کرد که آنچه که با عنوان معامله قرن نامیده می شود، پیامدها ی آن کاملا بی اعتبار و باطل است. آنها هرگونه تعامل با این کنفرانس و پیامدهای آن را رد کردند.
 
فواد السنیوره و تمام سلام و نجیب میقاتی نخست وزیران سابق لبنان در خصوص صحبت درباره کنفرانس بحرین و معامله قرن نشستی ترتیب دادند. آنها در این نشست اعلام کردند که فلسطین هرگز یک قرارداد ملکی یا مالی و یا اقتصادی نخواهد بود.
 
سلیم الحص نخست وزیرسابق لبنان یک پیام باز خطاب به پادشاهان و روسای جمهور عرب ارسال کرد. وی در این پیام اعلام کرد که برگزاری یک کنفرانس بین المللی در بحرین با مشارکت دشمن اشغالگر ضد فلسطین و بدون اجازه فلسطینیان، کنفرانسی سیاه و محکوم و مردود است.
 
اتحادیه سردبیران روزنامه های لبنان در بیانیه ای همراه با اتحادیه روزنامه نگاران فلسطین به منظور تحریم کنفرانس بحرین یک فراخوان عمومی برای ملت عرب و اتحادیه های دوستانه فرستادند. این اتحادیه ها اعلام کردند که معامله قرن ضربه مهلکی به مبارزات ملت فلسطین است و خواستار مشارکت گسترده در محکوم کردن این معامله و عواقب آن شدند.
 
تحرکات مردمی در رد کنفرانس منامه
 
هیئت روحانیون مسلمان و انجمن روحانیون فلسطین در لبنان، یک نشست گسترده از روحانیون را برای ایستادگی در برابر طرح صح آمریکا سازماندهی کردند. شرکت کنندگان در این نشست که در شهر جنوبی صیدا برگزار شد، اعلام کردند که هدف کنفرانس بحرین حذف مسئله فلسطین است. آنها در بیانیه پایانی خود خطاب به رهبران عرب که با طرح های آمریکا موافقت می کنند از آنها خواستند که به جای وسوسه ملت عربی به مشتی دلار، از مقاومت حمایت کنند.
 
اتحادیه عمومی پزشکان و داروسازان فلسطینی در لبنان در اردوگاه المئه و المئه فلسطینیان در رابطه با رد و محکومیت کنفرانس بحرین که هدف آن حذف مسئله فلسطین است اعتصاب کردند. بیانیه های کمیته های مردمی فلسطین و اتحادیه عمومی پزشکان و داروسازان فلسطینی مبنی بر محکوم کردن و رد کنفرانس بحرین است.
 
همچنین اردوگاه های پناهندگان فلسطینی در بیروت و صور و بعلبک نیز به منظور رد کنفرانس بحرین اعتصاب ملی به راه انداختند.
 
جنبش الوفاق بحرین نیز در رد و محکومیت معامله قرن، با حضور شخصیت های عربی و اسلامی از کشورهای مختلف و نیز مشارکت همه گروه های فلسطینی و نمایندگان از احزاب سیاسی و نهادهای جامعه شهری کنفرانسی را در بیروت ترتیب دادند.
 
شرکت کنندگان در این کنفرانس در مورد موضوعات مختلف مربوط به مسئله فلسطین، راه های حمایت از آن، اهمیت مقابله با موج عادی سازی رسمی با رژیم صهیونیستی و شکست "معامله قرن" که به دنبال حذف مسئله فلسطین است بحث کردند.
 
آنها همچنین به موضع کشورهایی که مشارکت در این کنفرانس را محکوم کرده اند اشاره و بر اهمیت ادامه محافظت بر این مواضع سیاسی به منظور پیروزی ملت فلسطین تاکید کردند. شیخ حسن الدیهی معاون دبیرکل جنبش الوفاق بحرین خاطرنشان کرد که کنفرانس بحرین مساله فلسطین را با یک خنجر خلع سلاح می کند. وی همچنین تاکید کرد که معامله قرن به نتیجه ای نخواهد رسید. الدیهی در ادامه تصریح کرد که مردم بحرین بدون سرکوب مقامات کشورشان برای تظاهرات ضد کنفرانس بحرین به خیابان ها رفته اند.
 
کمیته سازماندهی این کنفرانس به چندین توصیه اشاره کرد که مهم ترین آنها تمجید از موضع فلسطینی ها در رد این کنفرانس بود. توصیه های دیگر این کمیته، لغو توافقنامه اسلو و همه پیمان نامه هایی بود که رژیم صهیونیستی با طرح پروژه معامله قرن آنها را لغو کرده بود. این کمیته همچنین بر ادامه جنبش های مردمی در سراسر جهان در رابطه با رد و محکومیت معامله قرن و همه پروژه های عادی سازی با رژیم صهیونیستی تاکید کرد.