هم اکنون عضو شبکه تلگرام رجانیوز شوید
جمعه، 16 خرداد 1399
ساعت 14:40
به روز شده در :

 

 

 

رجانیوز را در شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید

 

سه شنبه 4 تير 1398 ساعت 12:08
سه شنبه 4 تير 1398 12:05 ساعت
2019-6-25 12:08:40
شناسه خبر : 321919
کارشناسان روسی بر این باورند که حل و فصل مناقشه عربی صهیونیستی در قالب طرح «معامله قرن»، ایده‌آل ترامپ است، اما فلسطینیان بار دیگر ایده واشنگتن را رد کرده و تلاش‌های کاخ سفید را در آستانه شکست قرار داده‌اند.
کارشناسان روسی بر این باورند که حل و فصل مناقشه عربی صهیونیستی در قالب طرح «معامله قرن»، ایده‌آل ترامپ است، اما فلسطینیان بار دیگر ایده واشنگتن را رد کرده و تلاش‌های کاخ سفید را در آستانه شکست قرار داده‌اند.
 
به گزارش رجانیوز به نقل از تسنیم، «معامله قرن: در خاورمیانه طلایی فقط برای ترامپ است»، این عنوان مقاله‌ای به قلم «الکسی نیچایف» در پایگاه اینترنتی «وزگلیاد» است که ناتوانی در خرید فلسطینیان با پول را، مادامی که این امر در ارتباط با مقدسات باشد، مورد تأکید قرار داده است.
 
در این مقاله آمده است: ایالات متحده طرحی به ارزش 50 میلیارد دلار برای حل منازعه میان اسرائیل و فلسطین پیشنهاد کرده است و ثروتمندترین کشورهای حوزه خلیج‌فارس، شمال آفریقا و غرب باید از «معامله بزرگ» مراقبت کنند. ولی فلسطینیان بار دیگر ایده واشنگتن برای مصالحه را رد کرده و تلاش‌های کاخ سفید را در آستانه شکست قرار داده‌اند.
 
اینجا این سوال مطرح می‌شود: پس چرا «دونالد ترامپ» رئیس‌جمهوری آمریکا و «جراد کوشنر» داماد و مشاور ارشدش با قدرت طرح‌شان برای حل منازعه فلسطینیان و اسرائیل را در شرایطی، که دست‌کم یکی از طریق به شدت مخالف این طرح است، با قدرت تبلیغ می‌کنند؟
 
«فیودور لوکیانف» رئیس شورای سیاست خارجی و دفاعی روسیه به «وزگلیاد» گفت: «منطق اقدام ترامپ و کوشنر قابل درک است. این دو منافع زیادی در حل مسئله فلسطین، که مانعی اصلی در روند همگرایی همپیمانان ایالات متحده است، دارند... منطقی است که ترامپ به حذف مسئله فلسطین راغب باشد تا افق‌های دیگری را برای او در منطقه خاورمیانه باز کند به‌ویژه برای تشکیل ائتلاف متخاصم قوی علیه ایران.
 
لوکیانف افزود: «موضوع دیگر این است که ترامپ و کوشنر، به اعتبار این‌که هر دو تاجر هستند، می‌پندارند که این مسئله در وهله نخست از طریق پمپاژ پول حل می‌شود و خرید وفاداری فلسطینیان را در ازای مبالغی هنگفت- از پول‌های کشورهای عربی- محتمل می‌دانند... ولی من معتقدم که این طرح، به معنای واقعی کلمه «معامله»، هرگز اجرا نخواهد شد. اگر چه فلسطینیان از زندگی در کشوری که به رسمیت نشناخته شده است، خسته شده‌اند ولی آنها خودشان را در ازای پول نمی‌فروشنند آن هم زمانی‌که این مسئله با مقدسات و قدس شرقی مرتبط باشد. پول، زمانی‌که مسئله با احساسات مقدس ارتباط دارد، عمل نمی‌کند.»
 
از سوی دیگر، «یوگی ساتانوفسکی» رئیس موسسه خاورمیانه بر این باور است که «معامله قرن» هرگز اتفاق نمی‌افتد بلکه به این دلیل، که آن برای رهبری فلسطین سودآور نیست.
 
یوگی ساتانوفسکی گفت: «هیچ احتمالی برای اجرای هرگونه طرح‌هایی در راستای حل و فصل منازعه فلسطینیان و اسرائیلی‌‌ها وجود ندارد. اول از همه این‌که، فلسطینیان خودشان به این موضوع علاقه‌مند نیستند... پایان دادن به منازعه با اسرائیل به معنای به رسمیت شناختن فرضی و تئوری اسرائیل نیست بلکه به معنای رسمیت شناختن واقعی و حل و فصل مسائل مربوط به مرزها، آوارگان و قدس است که این امر غیرممکن است. رهبری فلسطین، که چنین گام‌هایی را بردارد، فورا و با خشونت سرنگون خواهد شد.»