هم اکنون عضو شبکه تلگرام رجانیوز شوید
جمعه، 16 خرداد 1399
ساعت 15:07
به روز شده در :

 

 

 

رجانیوز را در شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید

 

سه شنبه 4 تير 1398 ساعت 10:50
سه شنبه 4 تير 1398 09:40 ساعت
2019-6-25 10:50:33
شناسه خبر : 321888
رئیس قوه قضائیه گفت: طبق بررسی‌های صورت گرفته، اطاله دادرسی در محاکم تجدیدنظر ۳ استان تهران، اصفهان و مازندران بسیار زیاد است و این مشکل باید حل شود.
رئیس قوه قضائیه گفت: طبق بررسی‌های صورت گرفته، اطاله دادرسی در محاکم تجدیدنظر ۳ استان تهران، اصفهان و مازندران بسیار زیاد است و این مشکل باید حل شود.
 
به گزارش رجانیوز به نقل از تسنیم؛ حجت‌الاسلام والمسلمین سید ابراهیم رئیسی صبح امروز در همایش سراسری قوه قضائیه یکی از چالشهای دستگاه قضا را افزایش ورودی پرونده‌ها خواند و اظهار کرد: قطعا افزایش پرونده، افزایش قاضی، کارمند، ابزار کار و ساختمان را به دنبال دارد و همواره باید در تلاش برای رفع این مشکلات باشیم.
 
رئیس قوه قضائیه افزود: سؤالی که وجود دارد این است که آیا برای افزایش پرونده در دستگاه قضایی هیچ حدی وجود ندارد یا اینکه می‌توان با مدیریت و تدبیر، جلوی این افزایش را گرفت؟ قطعا پاسخ ما این است که با مدیریت و تدبیر می‌توانیم پرونده‌های وارده به دستگاه قضایی را کاهش دهیم و این مسئله، کمک سایر دستگاه‌ها از جمله مجلس و دولت را می‌طلبد.
 
رئیسی یکی دیگر مشکلات قوه قضائیه را اطاله دادرسی در برخی حوزه‌ها خواند و گفت: متاسفانه طولانی شدن روند رسیدگی در برخی حوزه‌ها باعث گله‌مندی مردم از قوه قضائیه شده است و حتما باید این مشکل توسط همکاران قضایی حل شود.
 
وی ادامه داد: براساس بررسیهای صورت گرفته در حال حاضر محاکم تجدیدنظر در سه استان تهران، اصفهان و مازندران بیشترین اطاله دادرسی را دارند که در این رابطه از مسئولان این استانها خواسته‌ایم با همت خود همکاران قضایی، مشکل حل شود.
 
رئیسی همچنین به موضوع اتقان آرای محاکم اشاره و تصریح کرد: امروز شاهد صدور احکامی از سوی دادگاه‌ها هستیم که گاهی کمیت این احکام به کمیت یک کتاب می‌رسد و گاهی در یک حکم از تمامی مبانی فقهی و قانونی استفاده میشود و حتی این احکام می‌تواند منشاء بحث در مراحل تحصیلات تکمیلی در دانشگاه‌ها باشد.
 
وی با تاکید بر اینکه در قوه قضائیه، محور قاضی است، متذکر شد: همه در دستگاه قضایی باید با محوریت قاضی عمل کنند و تمام حوزه‌های ستادی باید در خدمت قاضی باند.
 
رئیس قوه قضائیه ادامه داد: حتی قضاتی که در بخش‌های اجرای دستگاه قضا مشغول هستند در گام دوم باید به میدان قضاوت بیایند زیرا وقتی قاضی مجرب داریم نباید قضات ما در بخشهای ستادی و اجرایی کار کنند.
 
رئیسی همچنین بر کاهش جمعیت کیفری اشاره و خاطرنشان کرد: در جایی که شرع و قانون مجازات حبس را تکلیف کرده، تابع هستیم اما در حوزه صدور قرارها در دادسراها و استفاده از مجازات جایگزین حبس نباید طوری عمل کنیم که منتهی به افزایش تعداد زندانیان شود.
 
وی بر ارتقای سلامت قوه قضائیه و سایر دستگاه‌های اجرایی تاکید کرد و گفت: ارتقای سلامت در قوه قضائیه امر بسیار موثری است و این موضوع همکاری همه همکاران در قوه قضائیه را می‌طلبد و به هیچ عنوان نباید اجازه دهیم در صفحه سفید دستگاه قضایی چند نقطه سیاه خودنمایی کند و این مسئله به اراده همکارانمان بستگی دارد.
 
رئیسی با بیان اینکه خدمتگذاران به نظام جمهوری اسلامی باید حقیقتا مردم را باور داشته باشند، اضافه کرد: در سالهایی که خدمت رهبر معظم انقلاب می‌رسیدیم و گزارشها را ارائه می‌کردیم، ایشان می‌فرمودند خروجی و نگاه مردم چیست.
 
رئیس قوه قضائیه  افزود: افزایش سرمایه اجتماعی در دوره تحول در دستگاه قضایی می‌تواند جلوه‌های مختلفی داشته باشد و قطعا تمام این سرمایه‌ها در سبد نظام است؛ امروز مهمترین مولفه قدرت کشور ما مردم متدین هستند.
 
وی در پایان گفت: در دستگاه قضا، قضات توانمندی داریم و قطعا مشکلات امروز قوه قضائیه به رغم وجود کمبود در بودجه اعتبارات، حل شدنی است.