هم اکنون عضو شبکه تلگرام رجانیوز شوید
چهارشنبه، 28 اسفند 1398
ساعت 12:33
به روز شده در :

 

 

 

رجانیوز را در شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید

 

يكشنبه 2 تير 1398 ساعت 11:51
يكشنبه 2 تير 1398 11:49 ساعت
2019-6-23 11:51:40
شناسه خبر : 321755

برای اینکه بدانیم آیا قورمه سبزی Ghormeh Sabzi – Epersian Food باعث نفخ میشود یا خیر در ابتدا باید بفهمیم آیا مواد اولیه ی قورمه سبزی که شامل گوشت ، انواع سبزیجات و لوبیا میباشد باعث نفخ شکم میشود یا خیر ؟

 

اما نفخ چیست و به چه علت ایجاد میشود ؟

نفخ شکم به احساس سیری درشکم و افزایش میزان گاز در مجاری شکم گفته میشود . مصرف غذاهای پرچرب باعث ایجاد نفخ میشود . علت دیگر هم میتواند تند تند غذا خوردن باشد .  نفخ در معده و روده ی کوچک اتفاق می افتد و حالت تورم غیر طبیعی و یا افزایش قطر در ناحیه ی شکمی را به وجود می اورد .

 

یکی از موادی که در قورمه سبزی وجود دارد و باعث نفخ میشود موادی از خانواده ی حبوبات ها یعنی لوبیا است .  علت اینکه لوبیا باعث نفخ مشود  این است که لوبیا حاوی قند های پیچیده ای است و آنزیم های بدن ما قادر به هضم این قند نیست . پس زمانی که لوبیا به مقدار زیاد خورده شود  ( که در قورمه سبزی هم لوبیا به مقدار زیاد استفاده میشود )  ، به جای اینکه لوبیاها به وسیله ی روده ی کوچک و معده تجزیه و جذب شوند ، هضم نمیشوند و به صورت هضم نشده وارد روده ی بزرگ میشوند . در روده ی بزرگ باکتری هایی وجود دارد که عمل تخمیر باکتریایی را روی مواد هضم نشده انجام میدهند و گاز هایی مانند دی اکسید کربد ، متان ، و هیدروژن  را آزاد میکنند و باعث نفخ میشوند . بعضی لوبیا ها هستند که نسبت به سایر لوبیاها گاز بیشتری تولید میکنند و باعث نفخ بیشتر میشوند .پس یعنی اینکه همه ی لوبیا ها به یک اندازه نفاخ نیستند .

 

حالا چگونه قورمه سبزی درست کنیم که باعث نفخ نشود؟

اگر میخواهید قورمه سبزی درست کنید که باعث نفخ نشود از لوبیای چشم بلبلی درون آن استفاده کنید . لوبیای چشم بلبلی نسبت به سایر لوبیاها کمتر نفخ ایجاد میکند . این لوبیا حاوی 30 درصد پروتئین و مقدار زیادی ویتامین های گروه B میباشد .

 

از جمله خواص لوبیای چشم بلبلی میتوان منبع عالی کلسیم ، ویتامین A و فولات را نام برد . این لوبیا کم چرب است و حاوی فیبر نیز میباشد و به کاهش وزن نیز کمک میکند و باعث تقویت سیستم گوارش نیز میشود و به دلیل داشتن پتاسیم برای سلامت استخوان های بدن مفید است .

تمامی لوبیاها با وجود اینکه باعث نفخ میشوند اما ارزش غذایی بسیاری دارند . مثلا منبع خوبی از پروتئین ، آهن و فیبر هستند که حتی با پختن آن نیز فیبر آنها از بین نمیرود و بلکه افزایش هم می یابد .

لوبیا به دلیل نداشتن چربی سطح کلسترول بدن را کاهش میدهد بنابراین اگر آنها را در رژیم غذایی و وعده های غذایی خود نگه داریم بسیار مفید خواهد بود .

 

روش های کاهش نفخ لوبیا برای استفاده در قورمه سبزی

روش هایی نیز وجود دارد که میتوان با استفاده از آنها نفخ لوبیا ها را کاهش داد یا کلا از بین برد . مثلا خیس کردن لوبیا ها از چند ساعت قبل پخت باعث میشود نفخ آن کمتر شود . باید لوبیا ها را با آب گرم یا جوش خیس کنید و چند بار آب آن را عوض کنید .میتوانید در هنگام خیساندن لوبیاها مقداری جوش شیرین نیز به ان اضافه کنید . این کار نیز در کاهش نفخ لوبیا موثر است . هرچقدر که لوبیاها بیشتر خیسانده شوند ، بیشتر از گاز موجود در آنها کاسته میشود . اگر مشکل نفخ ندارید لازم نیست لوبیا ها را خیس کنید و یا به مدت طولانی در آب نگه دارید چون خیساندن بیش از اندازه از ارزش غذایی لوبیا کم میکند .

 

آیا سبزی های موجود در قورمه سبزی باعث نفخ میشوند یا این سبزی ها برای درمان نفخ مفید هستند ؟

یکی از سبزی های موجود در قورمه سبزی اسفناج است . اسفناج گیاهی است که سرشار از پروتئین و کلروفیل میباشد و به عمل هاضمه بسیار کمک میکند . و مواد معدنی قابل توجهی نیز دارد . اسفناج حاوی آهن بسیار است اما اگر بخواهیم بیشتر آهن موجود در اسفناج جذب بدن شود باید آن را همراه با غذاهایی که ویتامین C دارند یا اسیدی هستند مانند پرتغال و لیمو ترش مصرف کنیم . مصرف اسفناج باعث میشود ورم روده ی کوچک رفع شود و به لاغر شدن و وزن کم کردن نیز کمک میکند . اسفناج ماده ای به نام اسپانسین دارد که باعث سرعت بخشیدن به عمل هضم غذا میشود و باعث تحریک معده و زیاد شدن ترشحات ان میشود . اسفناج به خوبی روده ی بزرگ را تمییز میکند . این نکات و موارد تنها بخشی از خواص اسفناج بود که نام بردیم و به طور قطع اسفناج فواید و خواص بیشتری دارد .

گشنیز موجود در قورمه سبزی نیز ضد نفخ است و دل درد را از بین میبرد .

 

سبزی جعفری نفخ را از بین میبرد .

 

چغندر که در برخی از شهر های ایران در قورمه سبزی استفاده میشود اگر پخته شود ایجاد نفخ نمیکند .

 

اما برخلاف سایر سبزی ها سبزی تره اگر به مقدار زیاد استفاده شود ایجاد نفخ میکند و برای کسانی که دچار التهاب روده هستند مناسب نیست .

 

آبغوره ایی که در برخی مواقع در قورمه سبزی استفاده میکنیم به هضم غذا کمک میکند و از نفخ جلوگیری میکند .

 

اگر به جای آبغوره از آب نارنج استفاده میکنید نیز بدانید که باعث درمان نفخ میشود .

 

گوشت قرمزی که در قورمه سبزی استفاده میکنید دارای پروتئین بسیاری میباشد اما برخی از افراد با خوردن گوشت قرمز دچار نفخ میشوند و معده ی آنها با گوشت سازگاری ندارد . افرادی که میدانند با خوردن گوشت دچار نفخ میشوند باید مصرف ان را کاهش دهند و برای جذب پروتئین مواد گیاهی را جایگزین گوشت کنند .

برای آشنایی با دستور پخت زرشک پلو Zereshk Polo – epersianfood به سایت epersianfood مراجعه نمایید.

منبع:

www.epersianfood.com