هم اکنون عضو شبکه تلگرام رجانیوز شوید
يكشنبه، 19 مرداد 1399
ساعت 04:48
به روز شده در :

 

 

 

رجانیوز را در شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید

 

يكشنبه 2 تير 1398 ساعت 10:42
يكشنبه 2 تير 1398 10:14 ساعت
2019-6-23 10:42:00
شناسه خبر : 321734
شهر استانبول امروز یکشنبه صحنه برگزاری انتخابات شهرداری است رقابتی که به نبردی حیثیتی برای «رجب طیب اردوغان» تبدیل شده است.
شهر استانبول امروز یکشنبه صحنه برگزاری انتخابات شهرداری است رقابتی که به نبردی حیثیتی برای «رجب طیب اردوغان» تبدیل شده است.
 
به گزارش رجانیوز به نقل از الجزیره، پس از کش و قوس‌های بسیار امروز یکشنبه انتخابات شهرداری در استانبول برگزار می‌شود. دور قبلی این انتخابات، حدود سه ماه پیش، با پیروزی نامزد مخالف حزب حاکم تمام شد. اما با فشار رئیس جمهوری آن انتخابات باطل شد.
 
اهمیت استانبول در سیاست‌های ترکیه بسیار قابل توجه است. یک سوم تولید اقتصادی ترکیه متعلق به این شهر است یعنی بیشتر از پرتغال، یونان یا مصر.
 
هجوم مهاجران از سایر نقاط ترکیه به استانبول به امید زندگی بهتر، سبب شد از دهه ۱۹۶۰ تا کنون جمعیت این شهر ۱۰ برابر شود و استانبول به صورت دنیای کوچکی از ترکیه درآید.
 
این جمله رجب طیب اردوغان معروف است که زمانی گفته بود: هر کس که استانبول را فتح کند، ترکیه را فتح کرده است.
 
این اظهار نظر ناشی از تجربه شخصی اردوغان بود که پیش از اینکه از سال ۲۰۰۲ زمام امور دولت ترکیه را در دست بگیرد، شهردار استانبول بود.
 
شاید به همین دلیل باشد که دولت ترکیه با قدرت نتایج انتخابات سه ماه قبل در استانبول را ابطال کرد.
 
تا شش ماه قبل، کمتر کسی اسم «اکرم امام اوغلو» را که شهردار یک محله طبقه متوسط نشین استانبول بوده، شنیده بود ولی از آن تاریخ تاکنون نام این سیاستمدار ۴۹ ساله مخالف دولت در همه جای ترکیه شنیده می‌شود.
 
مخالفان دولت به امام اوغلو به چشم فردی نگاه می‌کنند که می‌تواند رجب طیب اردوغان، رئیس جمهوری این کشور را که شکست‌ناپذیر به نظر می رسد، سرانجام شکست دهد.
 
محبوبیت امام اوغلو که عضو حزب جمهوریخواه خلق است، از ماه دسامبر گذشته که در انتخابات محلی ترکیه نامزد سمت شهردار استانبول شد، به سرعت افزایش یافته است.