هم اکنون عضو شبکه تلگرام رجانیوز شوید
سه شنبه، 25 تير 1398
ساعت 06:08
به روز شده در :

 

 

 

رجانیوز را در شبکه‎های اجتماعی دنبال کنید

 

يكشنبه 2 تير 1398 ساعت 10:06 2019-6-23 10:06:24
شناسه خبر : 321716
نماینده کاشمر در مجلس گفت: اخیراً قوه قضاییه آیین‌نامه رسیدگی به اموال مسئولین را ابلاغ کرده که طرح اعاده اموال نامشروع هم تکمیل‌کننده آن است؛ ضمن اینکه حمایت 70 نماینده حقوقدان علاوه بر اعضای کمیسیون قضایی و حقوقی مجلس را داراست.
نماینده کاشمر در مجلس گفت: اخیراً قوه قضاییه آیین‌نامه رسیدگی به اموال مسئولین را ابلاغ کرده که طرح اعاده اموال نامشروع هم تکمیل‌کننده آن است؛ ضمن اینکه حمایت 70 نماینده حقوقدان علاوه بر اعضای کمیسیون قضایی و حقوقی مجلس را داراست.
 
بهروز بنیادی نماینده کاشمر در مجلس شورای اسلامی در پاسخ به اینکه نظر شما درباره طرح اعاده اموال نامشروع مسئولان چیست، اظهار داشت: اصل موضوع، موضوعی درست و به‌جایی است چرا که در راستای افزایش اعتماد جامعه به حاکمیت و همچنین افزایش سرمایه اجتماعی قطعاً ما نیاز به شفاف‌سازی داریم.
 
بنیادی در ادامه گفت: ما در گذشته قوانین متعددی در این زمینه داشته‌ایم و اخیراً هم قوه قضاییه آیین‌نامه و دستورالعملی را  برای رسیدگی به اموال مسئولین ابلاغ کرده است که طرح اعاده اموال نامشروع هم تکمیل‌کننده آن خواهد بود که امیدوارم نتایج خوبی داشته باشد.
 
وی اظهار داشت: قانون‌گذاری امر راحتی است زیرا طرحی به مجلس می‌آید و همکاران هم رأی می‌دهند اما همیشه در اجرا مشکل داریم. چرا که در امر اجرا گاهی دچار اختلاف و تأخیر می‌شویم و یا تفسیرهایی به رأی از قوانین انجام می‌شود که به نتیجه مطلوب نمی‌رسد و گرنه ما در گذشته این قوانین را داشته‌ایم.
 
نماینده مردم کاشمر در مجلس افزود: امیدوارم توسط نمایندگان مجلس روی این طرح چکش‌‌کاری لازم انجام شود زیرا مردم منتظر هستند ببینند که نتیجه این قانون چه خواهد شد.
 
بنیادی ابراز امیدواری کرد: مسئولان اجرای این طرح مخصوصاً قوه قضاییه و نهادهای نظارتی با حفظ عزت و کرامت افراد بتوانند با سرعت و جدیت کار رسیدگی را انجام بدهند. چرا که اینگونه قوانین مانند شمشیر دو لبه است به جهت اینکه هم می‌تواند سرمایه اجتماعی را افزایش دهد و هم ناخودآگاه به مدیران خوب‌مان آسیب وارد کند.
 
وی اظهار داشت: به هر حال باید مجریان در این زمینه نهایت دقت‌نظر را داشته باشند تا ما بتوانیم بیش از پیش در جامعه در همه نهادها و وزارتخانه‌ها یا گروه‌های مدیریتی از افراد صادق و درستکار بیش از پیش حمایت بکنیم.
 
 این نماینده مجلس درباره اینکه آیا نمایندگان مجلس از جمله خود شما پیشاپیش این استقبال را خواهید داشت تا اموال‌تان را شفاف‌سازی کنید، گفت: قطعاً باید این کار انجام شود و در تمام دنیا این مسئله دارد در حال انجام است و برای مردم قابل پذیرش نیست. حتی در بخشنامه اخیری که قوه قضاییه گفته بود به صورت محرمانه در اختیار ما خواهد بود به نظر می‌رسد که نباید اینطور باشد و باید شفاف و واضح مردم بدانند که مسئولان‌شان چقدر سرمایه دارند.
 
بنیادی گفت:‌ طرح بایستی با توجه به سوابق هر فردی در نظر گرفته شود. مثلاً ممکن است فردی سال‌ها کار خصوصی کرده باشد یا کسی کارمند بوده و امروز در مقام مسئول قرار گرفته است. بنابراین با توجه به آن رتبه‌بندی که فرد از لحاظ اجتماعی داشته باشد ممکن است سرمایه‌ها با هم متفاوت باشد. با این حال حتماً‌ ما به عنوان قانون‌گذاران بایستی در امر احترام به قانون و رعایت آن طبق آن چیزی که مصوب شده پیشرو باشیم.
 
وی در پاسخ به اینکه آیا این طرح نیازمند مطالعه تطبیقی از کشورهای موفق در این زمینه را دارد، گفت: قطعاً لوایح و طرح‌هایی که در مجلس مطرح می‌شود تمام مطالعات تطبیقی هم دارند. مرکز پژوهش مجلس به عنوان بازوی اصلی مشورتی و تحقیقی قطعاً طرح را بررسی کرده است، همچنین معاونین پارلمانی قوه قضاییه، معاون پارلمانی ریاست جمهوری و معاونین حقوقی‌شان و بیش از ۷۰ حقوقدان در مجلس در حال حاضر حضور دارند و ممکن است که در کمیسیون قضایی و حقوقی حضورشان کمرنگ‌تر باشد ولی در مجموع من فکر می‌کنم همه این جوانب دیده شده و در ادامه بررسی تکمیلی پیشنهاد نمایندگان هم لحاظ خواهد شد. امیدواریم یک قانون شفاف و جامعی را بتوانیم به عنوان خروجی مسئله در اختیار نهادهای مجری قرار بدهیم.
 
منبع:فارس