هم اکنون عضو شبکه تلگرام رجانیوز شوید
جمعه، 16 خرداد 1399
ساعت 17:57
به روز شده در :

 

 

 

رجانیوز را در شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید

 

پنجشنبه 30 خرداد 1398 ساعت 11:34
پنجشنبه 30 خرداد 1398 11:23 ساعت
2019-6-20 11:34:54
شناسه خبر : 321510
جنبش حزب الله عراق با تأکید مجدد بر لزوم اخراج نظامیان تروریست آمریکایی از عراق تأکید کرد که آمریکاییها در پسِ تجاوزات امنیتی عراق قرار دارند.
جنبش حزب الله عراق با تأکید مجدد بر لزوم اخراج نظامیان تروریست آمریکایی از عراق تأکید کرد که آمریکاییها در پسِ تجاوزات امنیتی عراق قرار دارند.
 
به گزارش رجانیوز به نقل از فارس، جنبش «گردانهای حزب الله» عراق بار دیگر بر لزوم اخراج نظامیان تروریست آمریکایی از خاک این کشور تأکید کرد.
 
«محمد محی» سخنگوی رسمی حزب الله عراق اعلام کرد که بیانیه اخیر «عادل عبدالمهدی» نخست وزیر عراق نشان داد که آمریکا در پس تجاوزات امنیتی عراق قرار دارد.
 
محی به پایگاه خبری «بغداد الیوم» گفت که «تنها راهکار ثبات کشور (عراق)، اخراج این نیروهاست».
 
وی حضور نیروهای آمریکایی را تهدیدی برای امنیت ملی عراق دانست و تصریح کرد که حضور نظامیان آمریکایی مایه تهدید همسایگان عراق است.
 
سخنگوی حزب الله عراق در ادامه عنوان کرد که آمریکا از عراق به عنوان پایگاه برای آغاز حمله به همسایگان استفاده می‌کند.
 
محی با تأکید بر لزوم عملی کردن بیانیه عبدالمهدی، اظهار داشت که باید این بیانیه «به سیاستهای واقعی بدل شود که از طریق قوانین اجرایی شود»، نه اینکه عملی نشود.
 
وی در پایان از پارلمان عراق خواست که قانون اخراج نیروهای آمریکایی از  عراق را تصویب کنند و خروج این نیروها، تنها راه حل همه بحرانهای امنیتی است.
 
عبدالمهدی سه‌شنبه 28 خرداد با انتشار بیانیه‌ای، دستور داد که هیچ گروه خارجی بدون اجازه دولت عراق حق ندارد دست به فعالیت یا هر گونه تحرکی بزند.
 
با وجود اینکه چندین بار کمیسیون امنیت و دفاع در پارلمان عراق اعلام کرد که لایحه اخراج نظامیان خارجی از عراق به تصویب خواهد رسید، ولی تا کنون این مسئله رخ نداده است.
 
حضور نظامیان تروریست آمریکایی در عراق تبدیل به یکی از مسائل بحث‌بر‌انگیز در محافل سیاسی این کشور شده است. مخالفت‌ها در بین افکار عمومی عراق و پارلمان این کشور از آنجا شروع شد که «دونالد ترامپ»، رئیس جمهوری آمریکا در جریان تعطیلات سال نو میلادی سر زده و در سفری از پیش اعلام نشده وارد پایگاه هوایی «عین الأسد» واقع در استان الانبار (غرب عراق) شد. این اقدام ترامپ موجب اعتراض و خشم عراقی‌ها شد.
 
ترامپ حدودا بعد از یک ماه از این حادثه، حضور نظامیان آمریکا در عراق را توجیه کرد و گفت که هدف از این حضور «رصد کردن» ایران است.
 
این اظهارات واکنش عبدالمهدی، «برهم صالح»، رئیس جمهوری و آیت‌الله «سید علی سیستانی»، مرجعیت عالی‌قدر عراق را در پی داشت و مقام‌های عراق گفتند که اجازه نمی‌دهند کشورشان به پایگاهی برای حمله به کشور یا رصد کردن همسایگان عراق تبدیل شود.