هم اکنون عضو شبکه تلگرام رجانیوز شوید

 

 

 

رجانیوز را در شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید

 

پنجشنبه 30 خرداد 1398 ساعت 11:09 2019-6-20 11:09:55
شناسه خبر : 321506
فرستاده روسیه به‌منظور دعوت لبنان برای شرکت در مذاکرات آستانه برای حل بحران سوریه و بازگرداندن آوارگان سوری با مقامات این کشور دیدار کرد.
فرستاده روسیه به‌منظور دعوت لبنان برای شرکت در مذاکرات آستانه برای حل بحران سوریه و بازگرداندن آوارگان سوری با مقامات این کشور دیدار کرد.
 
به گزارش رجانیوز به نقل از روزنامه الاخبار، روز گذشته لبنان دعوت‌نامه‌ای در رابطه با مشارکت در مذاکرات آستانه در رابطه با شرایط سوریه دریافت کرد. میشل عون رئیس جمهور لبنان دعوت الکساندر لاورنتیف فرستاده ریاست جمهوری روسیه و مسئول پرونده سوریه را پذیرفت و اعلام کرد که مشارکت لبنان و عراق در مذاکرات پیرامون بحران سوریه ضروری است.
 
میشل عون به مهمان خود گفت که آماده مشارکت در آستانه است؛ چرا که این مذاکره روند تلاش‌ها به‌منظور پیدا کردن یک راه‌حل سیاسی برای بازگرداندن پناهندگان به سوریه را تسهیل می‌کند. وی همچنین اشاره کرد که این مشارکت، حق لبنان را در گفتگو با دولت سوریه در سازماندهی برنامه بازگشت آوارگان به کشورشان نفی نمی‌کند. رئیس جمهور لبنان در ادامه اضافه کرد: دعوت روسیه گام اساسی برای تحقق این هدف و بازگشت آوارگان است که منتظر رسیدن شرکت‌کنندگان به آستانه برای رسیدن به یک راه‌حل اساسی در رابطه با بحران سوریه هستیم.
 
لبنان عضو ناظر در آستانه است و میشل عون تأکید می‌کند: گفتگو با دمشق در رابطه با بازگشت آوارگان حق ماست.
 
در کابینه لبنان حریری با فرستاده روسیه دیدار کرد. الکساندر لاورنتیف در این دیدار اشاره کرد که توافق شده که تلاش‌های مشترک به‌منظور تسریع بازگشت آوارگان به سوریه انجام گیرد. وی همچنین در ادامه تأکید کرد: ما یک تفاهم مشترک داریم که ما را قادر می‌سازد تا این مسئله را به‌سرعت حل کنیم؛ چرا که وجود آوارگان سوریه مشکل را عمیق‌تر می‌کند.
 
فرستاده روسیه اضافه کرد: ما با لبنان توافق کرده‌ایم که با شرکای خود به‌ویژه در کشورهای اروپایی هماهنگی بیشتری داشته باشیم تا آنها را در رابطه با روند بازگشت آوارگان سوریه قانع سازیم.
 
میانجگری روسیه در مناقشه مرزی لبنان و رژیم صهیونیستی
 
در همین راستا لاورنتیف طی دیداری با جبران باسیل وزیر خارجه لبنان توافق کردند که اقدام روسیه را عملی کرده و به‌منظور بازگرداندن آوارگان سوریه یک کمیته سه‌جانبه روسیه ــ لبنان ــ سوریه تشکیل دهند.
 
پس از اینکه باسیل از اقدام آمریکا برای ترسیم مرزهای جنوبی برای فرستاده روسیه صحبت کرد، لاورنتیف اعلام کرد که روسیه در صورت لزوم می‌تواند نقش میانجی در مسئله مناقشه مرزی ایفا کند. وی اشاره کرد: از لبنان خواسته می‌شود که یک میانجی ارائه کند که تلاش خواهیم کرد تا در این راستا فعالیت کنیم. هم‌اکنون آمریکا به‌منظور ترسیم بخشی از مرزهای دریایی میان لبنان و رژیم صهیونیستی میانجیگری می‌کند و اگر نیاز به حمایت یا کمک روسیه باشد دریغ نمی‌کنیم؛ زیرا قدم برداشتن و رسیدن به توافق در رابطه با چنین مسائلی نقش بزرگی در تقویت اطمینان و ثبات واقعی در منطقه دارد.