هم اکنون عضو شبکه تلگرام رجانیوز شوید
سه شنبه، 5 آذر 1398
ساعت 18:19
به روز شده در :

 

 

 

رجانیوز را در شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید

 

پنجشنبه 30 خرداد 1398 ساعت 10:37 2019-6-20 10:37:07
شناسه خبر : 321493
واکاوی و آسیب‌شناسی دقیق ماجرای ضرب‌وشتم بانوی آمربه‌معروف خمامی با هدف چرایی علت وقوع آن و برای آرامش خاطر افکار عمومی به‌عنوان یک مطالبه اجتماعی باید هرچه سریع‌تر انجام شود.
واکاوی و آسیب‌شناسی دقیق ماجرای ضرب‌وشتم بانوی آمربه‌معروف خمامی با هدف چرایی علت وقوع آن و برای آرامش خاطر افکار عمومی به‌عنوان یک مطالبه اجتماعی باید هرچه سریع‌تر انجام شود.
 
به گزارش رجانیوز به نقل از تسنیم،‌ امر به معروف و نهی از منکر به‌مثابه قدرتی مدنی و غیررسمی با تکیه بر عناصر نرم‌افزاری چون ارزش‌های فرهنگی، اصول اخلاقی و آرمان‌های انقلابی می‌تواند در خدمت فرهنگ‌سازی اجتماعی به‌عنوان مهم‌ترین مؤلفه قدرت نرم مورد بهره‌برداری قرار گیرد.
 
شنیدن اخباری در مورد هتک حرمت به آمران به معروف و ناهیان از منکر در جامعه ما و حتی حمله‌ور شدن عده‌ای به آن‌ها که ریشه‌ها و علل ایجادکننده آن باید توسط جامعه‌شناسان و متولیان امور فرهنگی و دینی به‌دقت واکاوی و آسیب‌شناسی شود موضوعی است که چند وقتی است جامعه ما را درگیر خود کرده است.
 
تازه‌ترین آن، اتفاقی است که در روزهای گذشته برای یک بانوی آمر به معروف در خمام شهرستان رشت رخ داده است؛‌ هرچند که عوامل انتظامی بنا به وظیفه ذاتی خود خبر از شناسایی و دستگیری تعدادی از خاطیان ماجرا دادند اما افکار عمومی هنوز در پی پاسخی روشن برای پرسش‌های فراوان‌ خود است.
 
چرا یک بانوی آمر به معروف و ناهی از منکر در قبال انجام تکلیف اسلامی خود باید آماج چنین حملات وحشتناکی از طرف افراد مذکور قرار بگیرد که حتی فرزند خردسال وی نیز از ضربات آن‌ها در امان نماند و صدها پرسش بی‌پاسخ‌مانده دیگر که در دل بسیاری از خانواده‌های متدین و معتقد تلنبار شده است.
 
مگر جرم بانوی گیلانی چه بود که باید چنین عقوبت سختی را تجربه می‌کرد؟ آیا جامعه اسلامی به‌علت غفلت متولیان فرهنگی و برنامه‌ریزی دقیق متفکران تهاجم فرهنگی در برخی حوزه‌های حساس نظیر عفاف و حجاب در بیراهه قدم گذاشته یا اینکه خلأهای قانونی را باید به‌عنوان مقصر اصلی ماجرا معرفی کنیم؟
 
دادستان مرکز استان گیلان پس از وقوع این حادثه که احساسات عمومی مردم را به‌شدت برانگیخته است به ضرب‌وشتم بانوی آمر به معروف در شهر خمام استان گیلان اشاره کرد و با اعلام این خبر که پرونده قضایی در این رابطه تشکیل شده است، از تحت پیگیرد بودن ضاربان این شهروند سخن گفت.
 
حجت‌الاسلام والمسلمین مصطفوی‌نیا در تشریح این حادثه به خبرنگار تسنیم گفته بود که در پی تذکر خانم آمر به معروف در شهر خمام رشت به چند فرد هنجارشکن که با عدم رعایت حجاب اسلامی و اقدامات دیگر، عفت عمومی را جریحه‌دار کرده بودند تعدادی از آن‌ها به ضرب‌وشتم وی پرداختند.
 
دادستان مرکز استان گیلان لزوم برخورد قاطعانه و بسیار جدی با جرائم منافی اخلاق و عفت عمومی را مورد تأکید قرار داد و با بیان اینکه ضاربان بانوی آمر به معروف، توسط عوامل انتظامی شناسایی شده‌اند از صدور دستور تعقیب کیفری برای آن‌ها خبر داد.
 
امر به معروف و نهی از منکر به‌مثابه قدرتی مدنی و غیررسمی با تکیه بر عناصر نرم‌افزاری نظیر ارزش‌های فرهنگی، اصول اخلاقی و آرمان‌های انقلابی می‌تواند در خدمت فرهنگ‌سازی اجتماعی به‌عنوان مهم‌ترین مؤلفه قدرت نرم مورد استفاده و بهره‌برداری قرار گیرد.
 
نهادینه‌کردن فرهنگ امر به معروف و نهی از منکر به‌منزله داشتن جامعه‌ای است فعال، مسئولیت‌پذیر و برخوردار از وجدان‌، متکی بر اصول اخلاقی و ارزش‌های اسلامی، برخوردار از نهاد مستحکم خانواده و به‌دور از فقر، فساد و تبعیض و این یعنی دستیابی به اخلاق و مسئولیت اجتماعی.
 
این فریضه الهی زمانی که در عرصه‌های فرهنگی، اجتماعی و سیاسی، جریان‌سازی کند به یک قدرت مدنی غیرقابل مهار تبدیل می‌شود؛ همان قدرت نرمی که پیوسته زاینده و مولد است زیرا تقویت ایمان، تداوم شعائر دینی، روحیه مقاومت در برابر دشمن در سایه امر به معروف و نهی از منکر را در پی دارد.
 
نظارت عمومی بر مبنای فریضه ارزشمند امر به معروف و نهی از منکر به‌عنوان یکی از شاخصه‌های دینی، حوزه بسیار گسترده‌ای را فرا می‌گیرد به‌طوری که می‌توان گفت در این حوزه بسیار حساس ویژگی‌هایی نظیر سن، تحصیلات، جنسیت و موقعیت اقتصادی، اجتماعی، سیاسی و مذهبی هیچ مداخله‌ای ندارد.
 
نقش‌آفرینی این قدرت نرم یعنی امر به معروف و نهی از منکر در سطح ملی و در سطح بین‌المللی بروز و ظهور پیدا می‌کند؛ در سطح ملی می‌بایست هم در روابط میان مردم با یکدیگر و هم در روابط میان مردم با دولت از آن بهره گرفت و از این طریق به اصلاح دولت و دولتمردان و مهار قدرت از پایین پرداخت.
 
تحلیل و پرداختن به چنین موضوعاتی، اهمیت و جایگاه بسیار حساس و البته در خور توجه فریضه امر به معروف و نهی از منکر را نشان می‌دهد؛ ارزشی که اگر به‌درستی پرورش ‌پیدا کند نه‌تنها جلوی رشد قارچ‌گونه ضدارزش‌ها را می‌گیرد بلکه روشی مطمئن برای اصلاح مواردی کلان‌تر خواهد بود.
 
اما یک نکته بسیار مهم نیز در این مورد وجود دارد و آن تلاش خباثت‌گونه دشمن و عوامل نفوذ آن برای بهره‌گیری از جایگاه ارزشمند و راهبردی فریضه امر به معروف و نهی از منکر به‌صورت کاملاً وارونه و به‌عکس در جامعه است که البته تا حدودی نیز در اجرای این نقشه خود موفق شده‌اند.
 
برای تحلیل این ماجرا می‌توان اخبار بانوی آمر به معروف خمامی را با وقایعی که در صفحات مجازی سلبریتی‌ها و چهره‌های معروف جامعه مقایسه کرد و اگر تحلیل درست و موشکافانه‌ای از این قضیه به‌عمل‌آید ردپای دشمنان به‌خوبی قابل مشاهده است.
 
یادداشت از لیلا پورابراهیمی