هم اکنون عضو شبکه تلگرام رجانیوز شوید
يكشنبه، 28 مهر 1398
ساعت 21:31
به روز شده در :

 

 

 

رجانیوز را در شبکه‎های اجتماعی دنبال کنید

 

پنجشنبه 30 خرداد 1398 ساعت 10:10 2019-6-20 10:10:32
شناسه خبر : 321478
رئیس دفتر سیاسی حماس تأکید کرد، واقعیت‌های کنونی درباره قدس و مسجدالاقصی تغییر نمی‌کند و طرح آمریکا نمی‌تواند قدس را از فلسطینی‌ها بگیرد.
رئیس دفتر سیاسی حماس تأکید کرد، واقعیت‌های کنونی درباره قدس و مسجدالاقصی تغییر نمی‌کند و طرح آمریکا نمی‌تواند قدس را از فلسطینی‌ها بگیرد.
 
به گزارش رجانیوز به نقل از فارس، «اسماعیل هنیه» رئیس دفتر سیاسی حماس طی اظهاراتی اعلام کرد، طرح آمریکا موسوم به «معامله قرن» و امثال این طرح نمی تواند قدس و مسجدالاقصی را از فلسطینی‌ها بگیرد.
 
بر اساس گزارش  خبرگزاری «شهاب»، هنیه تأکید کرد: قدس نه شرقی است و نه غربی بلکه اسلامیِ اسلامی است؛ دونالد ترامپ (رئیس‌جمهور آمریکا)، دولت آمریکا، ائتلاف صهیونیستی-آمریکایی، سکوت بین‌المللی، توطئه‌ها، عادی‌سازی روابط و انتقال سفارت‌ها به قدس نمی‌توانند این واقعیت را تغییر دهند.
 
اصطلاح قدس غربی و شرقی از زمانی به وجود آمد که رژیم صهیونیستی در جنگ 1948 (سال اشغالی فلسطین) بخش‌های غربی قدس را به اشغال خود در آورد و بقیه قسمت‌های قدس تحت کنترل اردن ماند.
 
در جنگ شش روزه میان چند کشور عربی و رژیم صهیونیستی، تل‌آویو بخش‌های باقی‌مانده از قدس (قدس شرقی) را نیز اشغال کرد. سازمان آزادیبخش فلسطین «ساف» در بیانیه استقلال فلسطین در سال 1988 اعلام کرد قدس شرقی را پایتخت دولت مستقل فلسطین می‌داند. شورای امنیت سازمان ملل نیز در قطعنامه 478 این اقدام رژیم صهیونیستی را محکوم کرد و تصاحب قدس شرقی را غیرقانونی دانست اما رژیم صهیونیستی تا کنون به این موضوع بی‌اعتنا بوده است.
 
معامله قرن یا توافق نهایی، طرحی به پیشنهاد دولت آمریکا و رژیم صهیونیستی و حمایت عربستان، برای پایان منازعه «اسرائیل» با فلسطین و مقدمه‌ای برای عادی‌سازی روابط عربی اسرائیلی است. در این طرح و مذاکرات بعدی، مسئله آوارگان با «وطن جایگزین» در خارج از فلسطین اشغالی حل و «حق بازگشت» آوارگان فلسطینی به کشورشان برای همیشه لغو می‌شود.
 
نشست اقتصادی بحرین به عنوان اولین گام در راستای اجرای معامله قرن قرار است طی روزهای ۲۵ و ۲۶ ژوئن (۴ و ۵ تیرماه) در منامه برگزار شود.