98/3/29 - 09:50 1970-1-1 03:30:00
شناسه خبر : 321369
موضوع بررسی قانون جدید بازار پایه فرابورس به جلسه بعدی شورای عالی بورس موکول شد.
موضوع بررسی قانون جدید بازار پایه فرابورس به جلسه بعدی شورای عالی بورس موکول شد.
 
به گزارش رجانیوز به نقل از تسنیم، در اوایل خرداد امسال بود که فرابورس ایران در اطلاعیه‌‌ای از طبقه‌بندی شرکت‌های درج شده در بازار پایه فرابورس ایران در تابلوهای "پایه زرد" "پایه نارنجی" و "پایه قرمز"  خبر داد و اعلام کرد، این طبقه‌بندی در راستای اجرای دستورالعمل پذیرش، عرضه و نقل و انتقال اوراق بهادار در فرابورس ایران صورت گرفته است.
 
در این راستا نیز مقرر شد به منظور راه‌اندازی تابلوهای پایه زرد، پایه نارنجی و پایه قرمز بازار پایه، تمامی نمادهای مندرج در بازار مذکور در پایان معاملات روز دوشنبه مورخ 20 خرداد 98 متوقف و پس از انجام عملیات فنی و انتقال به تابلوهای مربوطه بازگشایی شوند.
 
این دستورالعمل که با انتقادات زیادی نیز همراه بود و اثرات منفی نیز بر معاملات بازار سهام داشت، در حالی قرار شد در تاریخ اعلامی اجرایی شود که دو روز پیش از اجرای آن، معاون نظارت بر بورس‌ها و ناشران سازمان بورس طی نامه‌ای به دبیر کانون نهادهای سرمایه گذاری و دبیر کانون کارگزاران بورس از به تعویق افتادن طبقه‌بندی شرکت‌های درج شده در بازار پایه فرابورس ایران خبر داد و اعلام کرد این موضوع نیاز به بررسی بیشتری دارد.
 
در این راستا نیز نشست کانون کارگزاران بورس اوراق بهادار در خصوص تغییر دستورالعمل معاملات بازار پایه با محوریت موضوع چگونگی مکانیزم معاملات در بازار پایه فرابورس و روش‌های بهینه اجرای آن تشکیل و قرار شد اجرای این دستورالعمل منوط به بررسی و کارشناسی بیشتر شود.
 
سازمان بورس هم برای رفع ابهامات این قوانین، هفته گذشته جلسه‌ای با حضور نهادها و فعالان این حوزه برگزار کرد که مقرر شد این نظرات به‌طور مکتوب اعلام و برای بررسی به سازمان و فرابورس اعلام شود.
 
در این خصوص وزیر اقتصاد که رئیس شورای عالی بورس نیز محسوب می‌شود درباره دستور جلسه دیروز این شورا و اینکه آیا موضوع قانون جدید بازار پایه در این جلسه مورد بررسی قرار گرفت یا خیر، گفت: موضوع بررسی قانون جدید بازار پایه فرابورس به جلسه بعدی شورای عالی بورس موکول شد.