هم اکنون عضو شبکه تلگرام رجانیوز شوید
سه شنبه، 1 مرداد 1398
ساعت 15:08
به روز شده در :

 

 

 

رجانیوز را در شبکه‎های اجتماعی دنبال کنید

 

چهارشنبه 29 خرداد 1398 ساعت 09:45 2019-6-19 09:45:29
شناسه خبر : 321363
نخست‌وزیری عراق اعلام کرد که در راستای پایان دادن به ناهنجاری‌ها و وقایع غیرقانونی، از این به بعد تحرکات و فعالیت‌های نظامیان خارجی و داخلی در عراق تابع ضابطه و قانون است.
نخست‌وزیری عراق اعلام کرد که در راستای پایان دادن به ناهنجاری‌ها و وقایع غیرقانونی، از این به بعد تحرکات و فعالیت‌های نظامیان خارجی و داخلی در عراق تابع ضابطه و قانون است.
 
به گزارش رجانیوز به نقل از فارس، «عادل عبدالمهدی»، نخست‌وزیر و فرماندهی کل نیروهای مسلح عراق اعلام کرد که از حضور نظامیان خارجی در خاک این کشور بدون توافق و اجازه بغداد ممنوع و غیر قانونی است.
 
به گزارش شبکه سومریه عراق، دفتر نخست‌وزیر این کشور شامگاه سه‌شنبه (۲۸ خرداد) در بیانیه‌ای اعلام کرد که «فعالیت» و «تحرکات» نیروهای خارجی در عراق ممنوع است.
 
در این بیانیه آمده است: «بار دیگر تأکید می‌کنیم که فعالیت و تحرکات هرگونه نیروی خارجی در اراضی عراق بدون اجازه و توافق و کنترل دولت عراق ممنوع است. همچنین تأکید داریم که هیچ یک از کشورهای منطقه یا خارج از منطقه حق حضور در اراضی عراق و انجام فعالیت‌ علیه طرف‌های دیگر را ندارند».
 
عبدالمهدی همچنین اعلام کرد که فعالیت نیروهای مسلح عراقی و غیر عراقی خارج از چارچوب نیروهای مسلح عراق و خارج از فرماندهی و اشراف فرماندهی کل نیروهای مسلح ممنوع است.
 
در این بیاینه همچنین دولت عراق تحرکات، فعالیت‌ها، داشتن مخازن سلاح و یا تولید تسلیحات از سوی نیروهای عراق زیر مجموعه نیروهای مسلح این کشور بدون اطلاع فرماندهی کل را غیر قانونی و «ممنوع» اعلام کرد.
 
نخست‌وزیر عراق گفته که اجرای «موفق» این اوامر نیازمند زمان است و پیچیدگی‌ها و حساسیت‌ها در این باره بیشتر است و طرف‌های مربوطه و نقض قوانین بی‌شمار است.
 
عبدالمهدی در این بیانیه از تلاش‌های همه نیروهای مسلح عراقی در آزادسازی مناطق اشغالی عراق از دست تروریست‌ها تقدیر کرد و گفت که دولت متبوع او به دنبال پایان دادن به همه ناهنجاری‌ها و صحنه‌های غیرقانونی و ضد حاکمیتی در عراق است.
 
اخیرا برخی از نمایندگان پارلمان عراق خواستار تصویب قانونی شدند که به دنبال ممنوعیت حضور نیروهای خارجی در خاک عراق است.