هم اکنون عضو شبکه تلگرام رجانیوز شوید
جمعه، 16 خرداد 1399
ساعت 13:08
به روز شده در :

 

 

 

رجانیوز را در شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید

 

سه شنبه 28 خرداد 1398 ساعت 11:42
سه شنبه 28 خرداد 1398 11:29 ساعت
2019-6-18 11:42:26
شناسه خبر : 321265
وزیر امور خارجه چین امروز سه شنبه در اظهاراتی با انتقاد از فشارهای آمریکا بر ایران، از واشنگتن خواست تا «جعبه پاندورا» را در خاورمیانه باز نکند.

به گزارش مهر، «وانگ ئی» وزیر خارجه چین که پس از دیدار با همتای سوری خود در پکن صحبت می‌کرد در ادامه افزود: آمریکا نباید از فشار حداکثری برای حل مشکلات خود با ایران استفاده کند.

 

وی در ادامه افزود: چین مطمئناً در مورد وضعیت خلیج فارس و ایران خیلی نگران است و از همه طرف ها می خواهد تا برای کاهش تنش اقدام کرده و به سمت درگیری نروند.

 

وزیر خارجه چین گفت: ما از همه طرف ها می خواهیم تا منطقی بوده و خونسرد باشد و از دست زدن به اقداماتی که سبب شدت گرفتن تنش ها شود خودداری کنند. در خواست ما این است که آنها جعبه پاندورا را باز نکنند. بخصوص آمریکا باید از روش های استفاده از فشار حداکثری خودداری کند.

 

جعبه پاندورا، به روایت افسانه‌های یونانی جعبه‌ای بود با محتوای تمامی بلاها و شوربختی‌های ناشناخته بشریت

 

وانگ ئی در ادامه خطاب به آمریکا گفت: اقدام یکجانبه به هر صورتی در حقوق بین الملل جایگاهی ندارد. این رفتار نه تنها مشکل را حل نمی کند بلکه سبب پیدایش بحران های بزرگتری می شود.

 

وی در ادامه به برجام اشاره کرد و گفت: توافق هسته ای ایران تنها راه ممکن برای حل موضوع هسته ای است و تهران در این رابطه محتاطانه رفتار کند. می دانیم که طرف های مختلف ممکن است نگرا های متفاوتی داشته باشند اما اول از همه باید برجام اجرا شود. امیدواریم که ایران محتاط باشد و از برجام خارج نشود. چین به همین صورت امیدوار است که طرف های دیگر نیز به حقوق مشروع و قانونی ایران احترام گذاشته و منافع این کشور را بپذیریند.