هم اکنون عضو شبکه تلگرام رجانیوز شوید
دوشنبه، 15 مهر 1398
ساعت 09:36
به روز شده در :

 

 

 

رجانیوز را در شبکه‎های اجتماعی دنبال کنید

 

دوشنبه 27 خرداد 1398 ساعت 17:42 2019-6-17 17:42:05
شناسه خبر : 321234
رئیس سازمان جهاد کشاورزی فارس گفت: بیش از 14 شهرستان فارس در زمینی به وسعت 35 هزارهکتار کانون درگیری مبارزه با هجوم ملخ‌های مهاجر است.

به گزارش فارس، مهدی قاسمی ظهر امروز در یک نشست خبری در جمع خبرنگاران با اشاره به اینکه بیش از 14 شهرستان فارس در زمینی به وسعت 35 هزار هکتار کانون درگیری مبارزه با هجوم ملخ‌های مهاجر است، اظهار داشت: برای مقابله با هجوم و تراکم ملخ‌ها سازمان جهاد کشاورزی فارس با نظارت و استقرار هواپیمای سمپاش و نیز سمپاشی در مسیر باغ‌ها و مزارع آماده هرگونه  مبارزه  با آفت مزارع کشاورزی است.

وی در مورد آتش‌سوزی در فصل گرما در مراتع و مزارع کشاورزی خاطرنشان کرد: استان فارس به دلیل بارندگی‌های اخیر از وضعیت مناسبی در پوشش گیاهی و جنگلی برخوردار بود‌ه و در نتیجه با بحران کمتری روبه‌رو هستیم.

رئیس جهاد کشاورزی فارس گفت: مهم‌ترین عوامل آتش‌سوزی در مراتع و زمین‌های کشاورزی بی‌احتیاطی، خطای  انسانی، رهاسازی شیشه در طبیعت، عوامل جوی، باد و گرمای زیاد  است.

این مسؤول با مناسب ارزیابی کردن توزیع گوشت تصریح کرد: استان فارس با تولید 68 هزار تن گوشت در سال  رتبه دوم را در کشور به  خود اختصاص داده‌ و این روند همچنان در حال افزایش است.

خسارت 354 میلیارد تومانی کشاورزان فارس

معاون برنامه‌ریزی جهاد کشاورزی فارس در ادامه این نشست خبری از خسارت 354 میلیارد تومانی سیل اخیر در حوزه زراعت به کشاورزان این استان خبر داد و گفت: اختصاص 70 میلیارد تومان کمک بلاعوض  به خسارت دید‌گان ناشی از سیل و دیگر تسهیلات بانکی و خدماتی  از جمله  مساعدت‌های این نهاد مردمی به کشاورزان آسیب‌دیده است.

جعفر صبوری‌پور بیان داشت: تشکیل صندوق حمایت از بخش کشاورزی، کمک به واحد‌های تولیدی و بهره‌برداران، راه‌اندازی 17 صندوق با 67 میلیارد تومان سرمایه و نیز برطرف کردن مشکل مالی بیش از  200 واحد تولیدی از دیگر فعالیت‌ها است.

ثبت 120 مرکز جمع‌آوری شیر

معاون بهبود تولیدات دامی سازمان جهاد کشاورزی فارس در ادامه این نشست گفت: سازمان جهاد کشاورزی با ثبت سامانه کارت شیر تاکنون 10 هزار تولیدکننده و 120 مرکز جمع‌آوری شیر را ساماندهی کرده است.

سید عبدالله جزایری ابراز داشت: رتبه چهارم در حوزه دام، 60 هزار تن تولید شیر خام، تولید سالانه 200 هزار تن گوشت مرغ، 47 هزار تن تولید تخم‌مرغ،  تولید روزانه هزار و 400 تن شیر و ثبت 80 درصدی مراکز شیر تولیدی در سامانه ثبت کارت شیر از جمله فعالیت‌های این معاونت است.

وی اظهار داشت:  اختصاص بیش از 12 هزار رأس دام‌های سنگین نژاد، توسعه نژاد‌های زودبازده در حوزه دامی،  پرورش شترمرغ، تولید ملکه زنبور عسل، صدور سالانه 500 پروانه در حوزه ماکیان و گاو شیری، توسعه صنایع تبدیلی و نیز صدور 10میلیون تن مازاد بر مصرف کشاورزی استان از عملکرد معاونت بهبود تولیدات دامی جهاد کشاورزی فارس است.

پرداخت 70 درصد بهاء گندم

معاون توسعه بازرگانی جهاد کشاورزی فارس نیز در این نشست از پرداخت 70 درصد بهاء گندم به کشاورزان خبر داد و گفت: خرید 375 هزار تن گندم تحویلی از کشاورزان که تاکنون 70 درصد قیمت  این محصول به جامعه هدف پرداخت شده و نیز اختصاص  132  میلیارد ریال تسهیلات سرمایه در گردش به صادرکنندگان، 900 میلیون تومان یارانه بلاعوض در سال جاری و کشف 227 محموله کالای کشاورزی قاچاق از فعالیت‌های این معاونت است.

صمد رنجبری بیان داشت: صدور 415 مورد مجوز سرمایه‌گذاری اراضی کشاورزی، 137 مورد تأمین اراضی طرح‌های کشاورزی، 85 مورد طرح‌های سرمایه‌گذاری غیر کشاورزی و  نیز واگذاری 2 هزار و 17 پروانه اراضی در سال گذشته از سوی این معاونت انجام‌شده است.