هم اکنون عضو شبکه تلگرام رجانیوز شوید
دوشنبه، 15 مهر 1398
ساعت 10:17
به روز شده در :

 

 

 

رجانیوز را در شبکه‎های اجتماعی دنبال کنید

 

دوشنبه 27 خرداد 1398 ساعت 12:10 2019-6-17 12:10:48
شناسه خبر : 321138
رئیس کمیته امور دفاعی دومای روسیه از عدم لزوم تقویت امنیت کشتی‌های روسی در حال تردد از تنگه هرمز خبر داد.
رئیس کمیته امور دفاعی دومای روسیه از عدم لزوم تقویت امنیت کشتی‌های روسی در حال تردد از تنگه هرمز خبر داد.
رئیس کمیته امور دفاعی دومای روسیه از عدم لزوم تقویت امنیت کشتی‌های روسی در حال تردد از تنگه هرمز خبر داد.
 
به گزارش رجانیوز به نقل از خبرگزاری «نووستی»، "ولادیمیر شامانوف" رئیس کمیته امور دفاعی دومای دولتی روسیه در گفت‌وگو با روزنامه «ایزوستیا»، چاپ مسکو، اعلام کرد که این کشور قصد ندارد حضور نظامی خود در منطقه دریای عمان را پس از حادثه اخیر حمله به کشتی‌های نفت‌کش، افزایش دهد. به گفته وی، هیچ خطری کشتی‌های روسی در حال تردد در دریای عمان را تهدید نمی‌کند و به همین دلیل، نیازی به تقویت اقدامات امنیتی وجود ندارد.
 
این در حالی است که آمریکا، انگلیس و عربستان سعودی با ادعای وجود تهدیدات از جانب ایران برای کشتی‌های خود اعلام کرده‌اند، توان نظامی در دریای عمان را افزایش خواهند داد. البته به عقیده کارشناسان، سایر کشورها، از جمله کشورهای اروپایی، به این اقدامات تحریک آمیز ضدایرانی نپیوسته‌ و بعید است که روابط خود با تهران را به خاطر حادثه مشکوک رخ داده در این منطقه تیره کنند.
 
رئیس کمیته امور دفاعی دوما در توضیح مواضع روسیه در قبال پیروی از آمریکا و برخی متحدانش در تقویت امنیت کشتی‌های خود در دریای عمان، توضیح داد: «هیچ دلیلی وجود ندارد که ما نیروهای مضاعفی برای حفاظت از کشتی‌های روسی در حال عبور از تنگه هرمز، به منطقه اعزام کنیم. این تنگه دارای اهمیت راهبردی بسیاری زیادی برای بازار جهانی نفت است و حدود 40 درصد از صادرات نفت جهان از این منطقه انجام می‌گیرد. البته با توجه به وجود کانال‌های دیگر انتقال نفت،  اهمیت تنگه هرمز برای صادرات نفت روسیه چندان زیاد نیست. به همین دلیل حضور کشتی‌های نظامی روسی برای تقویت امنیت کشتی‌های در حال تردد از این منطقه لازم نیست.»
 
به نوشته این روزنامه، روسیه و چین از مواضع ضدایرانی آمریکا در قبال حادثه حمله به دو کشتی نفت‌کش در دریای عمان حمایت نکرده‌اند و این مسئله در جریان نشست سران کشورهای عضو سازمان همکاری‌های شانگهای در بیشکک و مذاکرات رهبران روسیه و چین با "حسن روحانی" رئیس جمهوری ایران، کاملاً مشخص بود.
 
آلمان و فرانسه از مواضع ضدایرانی آمریکا درباره حادثه دریای عمان حمایت نکردند
 
برخلاف انگلیس، دیگر کشورهای اروپایی شرکت کننده در برنامه جامع اقدام مشترک (برجام)، یعنی آلمان و فرانسه، تصمیم گرفتند تا در متهم کردن ایران به دست داشتن در این حادثه نپیوسته و یادآور شده‌اند که هیچ دلیلی و مدرکی برای اثبات چنین ادعایی بدست نیامده است.   
 
به عقیده "ولادیمیر فیتین" رئیس موسسه خاورمیانه در آکادمی علوم روسیه، عدم حمایت برلین و پاریس از مواضع واشنگتن، گویای آن است که کشورهای اروپایی نمی خواهند تا از ادامه مشارکت تجاری-اقتصادی با ایران صرف نظر کنند.   
 
این کارشناس در گفت‌وگو با «ایزوستیا» گفت: «اظهارات آمریکایی‌ها درباره دست داشتن تهران در حمله به تانکردها، اخبار دروغ دیگری، مشابه استفاده ارتش سوریه از سلاح شیمیایی علیه مردم این کشور است.  کشورهای اروپایی آنقدر کور نیستند که علت ادعاهای واشنگتن را نبینند. آنها به خوبی درک می‌کنند که وارد کردن اتهام بدون دلیل، آینده روابطشان با ایران و همچنین دورنمای حفظ برجام را از بین خواهد برد.»
 
به عقیده فیتین، نباید انتظار داشت که اتحادیه اروپا هم بدون اطمینان پیدا کردن از نتیجه تحقیقات بین المللی درباره این حادثه، اعمال فشار یا تحریمی علیه ایران در نظر بگیرد.
 
این کارشناس درباره امکان دست داشتن موساد در حمله به کشتی‌‌های نفت کش در دریای عمان هم ابراز تردید کرده و این مسئله را از لحاظ فنی بعید دانست.
 
این روزنامه یادآور شده است، منافع کشورهای عربی منطقه خلیج فارس هم در رابطه با حادثه اخیر متفاوت بود، در حالیکه عربستان سعودی فوراً مواضعی علیه ایران گرفت، کشورهای قطر و عمان که روابط خوبی با جمهوری اسلامی دارند، به جریان اقدامات تحریک آمیز علیه تهران ملحق نشدند.
 
"النا سوپونینا" کارشناس مسائل ایران و مشاور مدیر موسسه تحقیقات راهبردی روسیه به «ایزوستیا» گفت: «عمان مواضع بسیار محتاطانه‌ای در باره حوادث اخیر در منطقه اتخاذ کرده و بعید است خود را وارد رویارویی آشکار  عربستان با ایران کند. در رابطه با قطر هم باید بگویم که پس از بحران سیاسی سال 2017  در میان کشورهای عرب خلیج فارس، دوحه شروع به تقویت روابطش با تهران و آنکارا گرفت.»  
 
رئیس موسسه خاورمیانه در آکادمی علوم روسیه بعید ندانسته است که حمله به کشتی‌های نفت‌کش در منطقه خلیج فارس بار دیگر تکرار شود. به گفته فیتین، آمریکا در آینده نیز از هر فرصتی برای پیشبرد بازی خود علیه ایران استفاده کرده و به اقدامات تحریک‌امیز خود ادامه خواهد داد تا بهانه لازم برای تقویت حضور نظامی این کشور در منطقه فراهم شود.