هم اکنون عضو شبکه تلگرام رجانیوز شوید

 

 

 

رجانیوز را در شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید

 

يكشنبه 26 خرداد 1398 ساعت 13:27 2019-6-16 13:27:57
شناسه خبر : 321037
یک نماینده پارلمان عراق گفت که واشنگتن فشار به عراق در جهت عقد قرارداد با شرکت‌های تولید برق آمریکایی را ادامه می‌دهد.
یک نماینده پارلمان عراق گفت که واشنگتن فشار به عراق در جهت عقد قرارداد با شرکت‌های تولید برق آمریکایی را ادامه می‌دهد.
 
به گزارش رجانیوز به نقل از  فارس، «علی الغانمی» نماینده پارلمان عراق با بیان اینکه شرکت‌های آمریکایی در تأمین برق عراق پیش از این ناتوان بوده‌اند، گفت که با این وجود، واشنگتن عراق را برای عقد قرارداد دوباره با شرکت‌های آمریکایی تحت فشار قرار داده است.
 
او در گفت‌و‌گو با پایگاه خبری المعلومه، با ابراز تعجب از تمدید معافیت عراق از سوی آمریکا برای واردات گاز و برق از ایران گفت که این معافیت در شرایطی صادر می‌شود که عراق دارای حاکمیت و استقلال است و بیشتر مفاد بند هفت شورای امنیت و مرحله تحریم‌ها را پشت سر گذاشته است.
 
الغانمی تأکید کرد که شرکت‌های آمریکایی در مدیریت پرونده انرژی در عراق علی رغم  بزرگی این شرکت‌ها ناکام بوده‌اند و هیچ کدام از پروژه‌هایی که به دست گرفته‌اند پیشرفتی نداشته است.
 
این نماینده پارلمان عراق گفت که پس از عقد قرارداد دولت عراق با شرکت زیمنس آلمان برای توسعه انرژی، آمریکا بغداد را برای عقد قرارداد با شرکت‌های خود تحت فشار گذاشت که این موضوع نشان دهنده ورود آمریکا به «جنگ شرکت‌ها» است.
 
او همچنین گفت که عراق در راستای خلاصی از پرونده تحریم‌ها با شرکت‌های بزرگ متخصص در زمینه انرژی برق و تأمین نیاز خود قرارداد بسته است.
 
دولت عراق روز گذشته (شنبه) در بیانیه‌ای اعلام کرد که دولت آمریکا معافیت تحریمی این کشور برای خرید گاز و برق از ایران را برای ۹۰ روز دیگر تمدید کرده است.
 
به گفته وزارت برق عراق، این کشور در حال حاضر توان تولید ۱۴ هزار مگاوات برق را دارد اما برای تأمین تمامی نیاز خود به ۳۰ هزار مگاوات دیگر نیز نیاز دارد.
 
دولت عراق ۱۵۰۰ مگاوات از این میزان را از راه واردات برق از ایران تأمین می‌کند.