هم اکنون عضو شبکه تلگرام رجانیوز شوید
چهارشنبه، 24 مهر 1398
ساعت 12:06
به روز شده در :

 

 

 

رجانیوز را در شبکه‎های اجتماعی دنبال کنید

 

يكشنبه 26 خرداد 1398 ساعت 11:08 2019-6-16 11:08:51
شناسه خبر : 321001
یک کارشناس مسائل بین‌الملل گفت:‌ نخست وزیر ژاپن درحالی میانجی مذاکره مجدد ایران با آمریکا شد که فراموش کرده است که بمباران اتمی شهرهای ژاپن توسط آمریکا در شرایطی انجام شد که این کشور برای مذاکره برای صلح با آمریکا ابراز آمادگی کرده بود.
یک کارشناس مسائل بین‌الملل گفت:‌ نخست وزیر ژاپن درحالی میانجی مذاکره مجدد ایران با آمریکا شد که فراموش کرده است که بمباران اتمی شهرهای ژاپن توسط آمریکا در شرایطی انجام شد که این کشور برای مذاکره برای صلح با آمریکا ابراز آمادگی کرده بود.
 
محمدحسن قدیری ابیانه کارشناس مسائل بین‌الملل ، با اشاره به سفر شینزو آبه به تهران گفت:‌ نخست وزیر ژاپن در سفر خود به تهران  توانست عزت ملت ایران را که نتیجه  نه گفتن به خواسته‌های استکباری آمریکا است، به وضوح مشاهده کند.
 
وی افزود:  اطمینان دارم که او با یک حسرت به کشور خود بازگشته است؛ حسرت اینکه به‌رغم گذشت سال‌های طولانی از جنگ آمریکا با ژاپن، آمریکایی‌ها دارای 23 پایگاه نظامی در ژاپن هستند و با وجود اینکه آمریکا با بکارگیری بمب هسته‌ای  در شهرهای  هیروشیما و ناکازاکی یکی از بزرگترین جنایات تاریخی بشری را علیه مردم ژاپن مرتکب شده و علی‌رغم قدرت اقتصادی بالا همچنان این کشور در  تحت سیطره آمریکا قرار دارد.
 
این کارشناس مسائل بین‌الملل تصریح کرد:‌ مقامات آمریکایی این روزها پیشنهاد مذاکره مجدد با ایران را مطرح می‌کنند اما یکی از مشکلاتی که آمریکایی‌ها با ایران دارند این است که به گفته خانم رایس( وزیر امور خارجه اسبق آمریکا) و دیگر تحلیلگران این کشور، رهبر انقلاب به خوبی نقشه راه آنها را می‌شناسد و  به عبارتی دیگر دست آمریکایی‌ها  را خوانده  و فریب آنها را نمی‌خورد.
 
وی ضمن بیان این مطلب که آمریکایی‌ها در شرایطی دم از مذاکره می‌زنند که روز به روز بر فشارهای اقتصادی خود علیه ملت ایران می‌افزایند، اظهار داشت: در شرایطی که دولت آمریکا نهایت فشارهای اقتصادی علیه ایران را بکار بسته است، بانک جهانی اخیرا اعلام کرده  که سال آینده فشار تحریم‌ها بر اقتصاد ایران تخلیه شده و اقتصاد ایران در سال آینده میلادی از رکود خارج می‌شود. این مسئله به معنی این است که ایران توانسته از تهدیدهای کمرشکن آمریکا فرصت بیافریند. 
 
قدیری ابیانه خاطرنشان کرد: نخست وزیر ژاپن در درحالی خود را میانجی مذاکره مجدد ایران با آمریکا کرده که فراموش کرده است که بمباران دو شهر هیروشیما و ناکازاکی در بحبوحه جنگ جهانی دوم در شرایطی انجام شد که این کشور برای مذاکره برای صلح با آمریکا ابراز آمادگی کرده بود. اما  آمریکا نیاز داشت تا با آزمایش سلاح‌های اتمی خود، قدرت نظامی‌اش را به رخ جهانیان بکشاند.  
 
این کارشناس مسائل بین‌الملل با بیان اینکه لازم است که انعکاس متن دیدار نخست وزیر ژاپن با رهبر انقلاب  به عنوان مظهر دیپلماسی اقتدار در دانشگاه‌ها تدریس شود،  گفت: سالها است مقام معظم رهبری دولت‌ها را به لزوم رهایی کشور از اقتصاد نفت‌محور مکلف کرده‌اند که متاسفانه در این راستا کوتاهی شده است. به اعتقاد من، ترامپ با تحریم‌های خود مقدمه لازم برای تحقق این خواسته رهبری را فراهم کرده و بر اساس آیه إن مع العسر یسراً، قطعا در پی هر سختی گشایشی است و  وجود ترامپ به عنوان رئیس ‌جمهور آمریکا بیش از آنکه به ضرر ایران تمام شود، به نفع ملت ایران تمام خواهد شد، چرا که ترامپ آمریکا را رو در روی تمامی دنیا قرار داده و هژمونی آمریکا در جهان به اذعان تحلیلگران این کشور  به سرعت رو به افول است.
 
منبع:تسنیم