هم اکنون عضو شبکه تلگرام رجانیوز شوید
سه شنبه، 6 آبان 1399
ساعت 22:12
به روز شده در :

 

 

 

رجانیوز را در شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید

 

شنبه 25 خرداد 1398 ساعت 10:00
شنبه 25 خرداد 1398 09:51 ساعت
2019-6-15 10:00:38
شناسه خبر : 320858
شورای دولتی بلژیک تصمیم گرفته است که به علت تجاوزات عربستان در یمن، فروش اسلحه به این کشور را ممنوع کند.
شورای دولتی بلژیک تصمیم گرفته است که به علت تجاوزات عربستان در یمن، فروش اسلحه به این کشور را ممنوع کند.
 
به گزارش رجانیوز به نقل از شبکه خبری المسیره، روز جمعه شورای دولتی بلژیک بالاترین مقام قضایی اداری دراین کشور تصمیم گرفت که مجوز صدور اسلحه به عربستان را به علت تجاوزات این کشور در یمن لغو کند.
 
دیدیه ریندر وزیر خارجه بلژیک خواستار تعلیق فروش اسلحه به عربستان شد؛ چرا که احتمال می دهد عربستان این سلاح ها را در جنگ یمن استفاده می کند.
 
ریندر در ماه مه گذشته در گفتگو با رادیوی لاپرومییر اعلام کرد که بهتر است قراردادهای مربوط به  فروش اسلحه به عربستان را متوقف کنیم. وی از سه منطقه در بلژیک به ویژه منطقه والونیا خواست تا این تصمیم را اعمال کنند.
 
در بلژیک مقامات اجرایی در مناطق والونیا و فلاندر و بروکسل مجوز صادرات سلاح و تجهیزات نظامی دارند.
 
پیش از این انجمن حقوق بشر و هماهنگی ملی اجرای صلح و دموکراسی در بلژیک، به علت بی توجهی عربستان به حقوق بشر و ادامه تجاوزات در یمن، از این کشور شکایت کرده بود.
 
لازم به ذکر است که عربستان سعودی یکی از مشتریان اصلی کارخانه های اسلحه در والونیای بلژیک است که در سال 2017، 153 میلیون یورو برای خرید اسلحه از این منطقه پرداخت کرد.
 
بلژیک با این تصمیم خود به آلمان پیوست. آلمان در فوریه 2018 اعلام کرد که فروش اسلحه را به کشورهایی که در جنگ یمن شرکت دارند، ممنوع کرده است. منظور آلمان از این کشورها عربستان و امارات بود؛ چرا که از سوی سازمان های جامعه مدنی و سازمان های حقوق بشر فشار زیادی بر این کشور تحمیل می شد.