هم اکنون عضو شبکه تلگرام رجانیوز شوید
چهارشنبه، 13 شهريور 1398
ساعت 01:45
به روز شده در :
پنجشنبه 23 خرداد 1398 ساعت 12:20 2019-6-13 12:20:49
شناسه خبر : 320760
رئیس‌جمهور چین به منظور شرکت در نوزدهمین نشست سران سازمان همکاری شانگهای وارد بیشکک شد و در فرودگاه با رئیس‌جمهور قرقیزستان دیدار و گفت‌و‌گو کرد.
رئیس‌جمهور چین به منظور شرکت در نوزدهمین نشست سران سازمان همکاری شانگهای وارد بیشکک شد و در فرودگاه با رئیس‌جمهور قرقیزستان دیدار و گفت‌و‌گو کرد.
 
به گزارش رجانیوز به نقل از ترند، شی جین‌پینگ، رئیس‌جمهور چین روز گذشته به منظور شرکت در نوزدهمین نشست سران سازمان همکاری شانگهای وارد قرقیزستان شد. رئیس‌جمهور چین در فرودگاه مورد استقبال همتای قرقیزی خود قرار گرفت و دو طرف گفت‌و‌گویی مختصر داشتند.
 
شی جین‌پینگ ضمن قدردانی از جین‌بیک‌اف به دلیل استقبال شخصی وی در فرودگاه، اظهار داشت که چین و قرقیزستان از طریق کوهستان‌ها و رودخانه‌ها و مردمی که دو طرف آن‌ها از نسلی به نسل دیگر زدگی می‌کرده‌اند، متصل‌ می‌باشند. وی همچنین اضافه می‌کند که جاده ابریشم در تاریخ دو کشور را به یکدیگر مرتبط کرده است.
 
رئیس‌جمهور چین همچنین با اشاره به تداوم توسعه مشارکت راهبردی فراگیر پکن و بیشکک و نتایج پرسود همکاری در چارچوب پروژه کمربند و جاده، اظهار داشت که چین و قرقیزستان حقیقتا دوست، همسایه و شرکای خوبی هستند.
 
وی همچنین اظهار داشت که در این سفر گفت‌و‌گو و تبادل نظرهای مهمی در خصوص تعمیق مشارکت راهبردی فراگیر با قرقیزستان، ساخت مشترک کمربند و جاده، توسعه همکاری‌های متقابل سودمند در حوزه‌های گوناگون، و رسیدگی به مسائل منطقه‌ای و بین‌المللی که نگرانی مشترک هر دو کشور است، و در نهایت برنامه‌ریزی در خصوص آینده روابط دوجانبه با رئیس‌جمهور جین‌بیک‌اف خواهد داشت.
 
رئیس‌جمهور چین همچنین اذعان داشت که وی متقاعد شده است که این دیدار منجر به تحکیم دوستی سنتی چین و قرقیزستان و ارتقاء مشارکت راهبردی فراگیر دو کشور به سطوحی بالاتر خواهد شد.
 
سورانبای جین‌بیک‌اف نیز به گرمی از رئیس‌جمهور چین استقبال کرده و اظهار داشت که مدت‌ها در انتظار سفر شی جین‌پینگ در قرقیزستان بوده‌اند. او همچنین نسبت به حمایت‌های چین از میزبانی قرقیزستان در نشست سازمان همکاری شانگهای قدردانی کرد.
 
رئیس‌جمهور قرقیزستان همچنین با اشاره به این که این کشور در مجاورت منطقه خودمختار اویغور سینک‌یانگ قرار دارد، اظهار داشت که توسعه سریع این منطقه خودمختار و چین را به صورت کلی، و نیز دستاوردهای حزب کمونیست چین و دولت چین در زمان رهبری شی جین‌پینگ را تحسین می‌کند.
 
گفتنی است، قرقیزستان نخستین توقف سفر رئیس‌جمهور چین به آسیای مرکزی است. او پس از قرقیزستان برای یک سفر رسمی دیگر به منظور شرکت در پنجمین نشست کنفرانس تعامل و اقدامات اعتمادساز در آسیا (سیکا) وارد دوشنبه، پایتخت تاجیکستان خواهد شد.